Prijava

O tome imam najnegativniji mogući stav.

Davno sam napisao definiciju u vezi s tim:

http://vukajlija.com/pusenje-u-trudnoci

Jovičiću, nisam znao za dosta ovih stvari iz definicije..
A da pitam pripadnice koje su se priključile:

Ako duvanite, da li biste prekinule u trudnoći?

i samo još da primetim - naziv teme lukavo osmišljen, da ne bude "trudnice koje puše" hihihihih ;)))) jer što se tiče toga, to nije štetno, a?

e jebi ga, realno, glupo je rizikovati da ti dete dobije astmu ili tako neko sranje jer si suviše slaba da bi ostavila diuvan. a opet, evo imam i još jedan primer, moj bivši ima burazera i dve sestre. keva pušila tokom sve 4 trudnoće i svi su živi i zdravi, neki od njih se i uspešno bave sportom... ali u prvoj trudnoći je nosila blizance od kojih jedan nije preživeo. ali ni jedan lekar nije mogao da tvrdi da je to zbog duvana, jer se dešavalo i ženama koje nisu pušile... cigarete...

Uz to, ta tvrdnja da je ostavljanje pušenja veći stres nego samo pušenje UOPŠTE NE PIJE VODE.

90% zavisnosti od pušenja je psihička zavisnost, a svega 10% fizička.

Prihvatanjem ispravnog mentalnog stava i zdravog načina razmišljanja psihička ovisnost se lako pobjeđuje.

Pri tome, čak i znaci FIZIČKE zavisnosti posle dve sedmice skoro nestaju.

A samo duvanjenje ima MNOGOSTRUKE ŠTETNE EFEKTE NA BEBU - na suptilan način može od bebe da napravi teškog defektaša za čitav život.

Ne mora to da bude neka konkretna bolest ili deformitet.

Mnogo češća su suptilna, ALI VRLO ZNAČAJNA OŠTEĆENJA KOJA SU POTPUNO NEPRIMJEĆENA.

Na primjer, djeca žena koje su pušile u trudnoći između ostalog:

- imaju blagih problema u prepoznavanju riječi u bučnom okruženju. To može da utiče na to da takvo dijete u brojnim socijalnim situacijama PREČUJE mnoge bitne stvari, i to naravno vrlo negativno utiče na njegov društveni status.

Takođe,

djeca žena pušača sklonija su hiperaktivnosti, opsesivno-kompulzivnim poremećajima, anksioznosti, depresiji... pa čak i nekim razvojnim poremećajima kao što su blaži oblici autizma, itd.

Sve u svemu, dijete žene pušača može da bude rođeno bez i jednog jedinog deformiteta i naizgled savršeno zdravo, ali da ima brojna mala oštećenja psihofizičkih sposobnosti koja ga neće učiniti ni hendikepiranim ni retardiranim, ali se zato itekako mogu odraziti na njegov uspijeh u društvu i uopšte u životu.

Dakle, mnogo je veća šansa da će zbog određenih manjkavosti dijete žene koja puši u trudnoći biti neuspiješno zbog neke psihofizičke smetnje uzrokovane poremećajem razvitka u trudnoći.

Nije štetno Lemajo. Čak dobro za zdravlje zuba. Ne znam da li bebinih, ali majkinih da :)..

Naravno..

jer se dešavalo i ženama koje nisu pušile...

djeca žena pušača sklonija su hiperaktivnosti, opsesivno-kompulzivnim poremećajima, anksioznosti, depresiji... pa čak i nekim razvojnim poremećajima kao što su blaži oblici autizma

Auu, sad mi je sve jasno što sam 'vakva. Pa nek mi neko kaže da nema koristi od ovog foruma! OKP rulz!

Naravno da sve zavisi od slučaja do slučaja, ali zašto svesno rizikovati? Ako postoji šansa da se pušenje negativno odrazi na dete, zašto se igrati? Ipak je to nečiji život... I to ne nečiji, nego život sopstvenog deteta...

@Јовичић

Statistika je slepa. Vidi ovo: zene pusaci su uglavnom iz urbanih sredina i izlozene su izduvnim gasovima, drogama, alkoholu, zracenjima, specificnoj ishrani itd.

Zene nepusaci su uglavnom iz ruralnih oblasti i nisu izlozene svemu onome sto je navedeno.

Prilikom izrade statistike koju si naveo lako se sve ove stvari mogu pripisati samo pusenju, medjutim u pitanju je citav kompleks faktora.

Virtuelni Srbine, nema potrebe da uz sve to navedeno još i duvani. Nek bar to, na šta može uticati izbaci iz upotrebe.

Ma koji bolan izduvni gasovi, ta priča je smješna. Izduvni gasovi se rastaču u kompletnoj atmosferi. Ogroman je to vazdušni prostor, a niska koncentracija.

Dobro, možda se malo više izlaže tim izduvnim gasovima dok se vozi ili dok pješači nekom prometnom saobraćajnicom, ali to je maksimalno sat vremena dnevno, eventualno dva.

I naravno to se ne može porediti sa pušenjem, jer pri pušenju koncentrovani dim ide direktno u pluća.

Druga stvar, odakle ti ta ideja da žene na selu manje puše od žena u gradu? To nema veze s pameću. Ja mislim da i na selu i u gradu procenat žena pušača je otprilike isti.

Možda čak na selu više puše, jer je manji stepen obrazovanja. A pušenje i nizak stepen obrazovanja su u pozitivnoj korelaciji.

Što se tiče alkohola, i ne selu se loče, što se tiče hrane, na selu se ljudi hrane još gore nego u gradu, jer su uglavnom siromašniji, pa pored svoje domaće hrane nerjetko posežu za najjeftinijim keksovima, čokoladama, paštetama, salamama, kobasicama.

Rijetko ko na selu podmiruje sve svoje potrebe iz vlastite proizvodnje.

Svi ti argumenti padaju u vodu.

Statistika jeste slijepa, ali u ovom slučaju itekako drži vodu.

Da, a može uticati na duvan, alkohol, ishranu... Znači, na mnoge stvari...

Ma da kizo, apsolutno si u pravu, nego znas ponekad se od drveta ne vidi suma. Ipak treba Gledati u "veliku sliku", kako neko pametno rece.

Данас толико фактора утиче на трудноћу да се не може све свалити на дуван. Па исто толико штете ће плод претрпити док мајка конзумира храну, намирнице које се купују по супер-хипер-маркетима, у које се стављају којекакве хемикалије, синтетички укуси, боје, воду загађену свим и свачим. Отрова има свуда у нашој околини, дувански дим је само један од њих. Тако да ми је глупо свалити све поремећаје који се могу јавити код новорођенчета на дувански дим и конзумирање дувана у току трудноће.

Е сад, зашто сам ја противник пушења у току трудноће је то што је пушење ствар личног избора. Дакле, знајући да постоји толико штетних утицаја из спољашње средине који утичу на плод у трудноћи, није ми јасно зашто не трудница не би жељела да промијени оно што је у њеној моћи, и елиминише један фактор ризика. Стварно бих кажњавао те жене, али мислим да је сулудо уводити нешто такво у закон.

Много учинковитији би био неки маркетиншки потез, нека реклама, флајери, и остали пропагандни материјал, па чак и књиге које би се, рецимо, дијелиле бесплатно на редовним гинеколошким прегледима, којима би се ставило до знања који су све штетни утицаји на трудноћу, дакле, не базирати се само на пушење него покушати промовисати здраве стилове живота и на тај начин превенирати многа обољења, а не само спријечити ризичне трудноће.

to što kaže forget me not. ali nije samo duvan u pitanju. u trudnoći žene ne bi smele jesti i hranu punu aditiva, što je otprilike 98% namirnica na tržištu (čips, sladoled, čokolade, salame, paštete, žuti sirevi, prkano voće i povrće, meso od životinja koje su kljukane koncentratima, itd.), ne bi trebala ni da farba kosu, jer hemija iz farbe, preko kože glave, može doći u organizam, ne bi trebala da izlazi na ulicu u vreme špica, zbog povećane koncentracije izduvnih gasova, ne bi trebala da živi u blizini neke fabrike. ne bi smela da pije kafu i crne čajeve, kao ni alkohol.

i naravno, nikako, ali NIKAKO ne bi smela da se nervira, sekira i stresira....

Jovo brate da li si se nekada popeo na tavan neke kuce ili zgrade u centru BG, NI, NS? Ako nisi, uradi to pod hitno. Videces koliko djubreta iz vazduha se natalozi za par godina. To nije delo pusaca.

e da, ni da dugo stoji na nogama (što znači ne bi smela da kuva i pegla), niti da radi bilo kakve teške fizičke poslove (usisavanje, pranje, ribanje, i sl...)

Vi što stalno spominjete te neke druge faktore zagađenja, naspram kojih pušenje navodno djeluje kao "najmanje zlo" grdno se varate.

Atmosferski zagađivači su generalno u vrlo niskoj koncentraciji i oni utiču na KOMPLETNU populaciju bez izuzetka. Da su oni baš toliko gadni svi bismo pocrkali od kojekakvih rakova.

A bolesti srca su i dalje ubica broj jedan. Dakle više ljudi umre od srca nego od raka.

Što se tiče aditiva u hrani, oni jesu štetni, ali se IPAK donekle poštuju ograničenja, pa se oni dodaju u količinama koje nisu pretjerano štetne po zdravlje.

Cigarete su jedini legalni proizvod na kome MORA pisati da je štetan, i ne samo štetan, već da izaziva čitav niz opakih bolesti.

Dakle, porediti poneki aditiv u hrani i atmosfersko zagađenje sa pušenjem je smiješno.

Ma Jovo ti si u pravu, nego samo kazemo da to nije jedino i najvece zlo. Jednostavno ne znas de ti je dupe a gde glava.

Ima jos nesto. Zdravstvene vlasti cute ko ribe kada su "globalni" zagadjivaci u pitanju pa udri po individualcima.

To ti je ko ona Staljinova. Jedna smrt tragedija, smrt miliona - statistika.

Neam pojma, i pored nikotina kojem sam bila izložena jošte kao fetus, ja sam bogme i živa i zdrava a i nisam neka glupa :)))

E da, nemam ni astmu, ni bronhitis, ni bilo kakvu alergiju ni oslabljen imunitet.

Za sve štetne uticaje nakon petnaeste godine snosim odgovornost isključivo ja. A ijopet mi nije ništa. :)))