Prijava

Ja rekoh UGLAVNOM.

Postoje nažalost brojni tragični izuzeci. Ali statistika je neumoljiva. Na svako od te djece s rakom dođe bar 10 matorana koji boluju od raka.

znači, rešenje je da same zavijaju svoj duvan, namesto da kupuju cigarete?

Pa ako već ne mogu da odole, ovo bi im definitivno bila manje štetna varijanta. :)

Pitaj prababu i pradedu(ako su živi) da l' su ljudi umirali od raka nekad u istoj meri kao i danas...

Hm. Od kada se uopšte vodi statistika o uzrocima umiranja? I koliko ljudi je ranije umiralo od raka a da je to pripisivano nečemu drugom?

(ovo nije retoričko pitanje, stvarno me zanima)

Ljudi, da li aludirate na neravnopranost žena i muškaraca konstantnim pominjanjem kuhinje? Da li smatrate ograničavanjem slobode, ako se nekom zabrani duvan zbog stanja u kome je? Pitam, jer ne kapiram kojim dobrom pominjanje kuhinje i deterdženata.

Žene se odmah upališe da je ovo protiv njih...

Jalova je ovo rasprava.

inače, u kini imaju posebne banje za porodilje. kad se porodiš, odeš lepo u tu banju mesec dana, i tamo lepo bebu ostaviš finim tetama i viđaš je samo kad je vreme da je podojiš, a u međuvremenu ti ideš na masaže, meditaciju, jogu, odmaranje, plivanje, kupanje u blatu, slušaš cvrkut ptica i oporavljaš se... e to je prava stvar! to kad uvedu u ovoj štrokavoj zemlji možda i razmislim o trudnoći...

U Kini vrše abortuse u osmom mjesecu trudnoće, ako je drugo dijete u stomaku. Bez pristanka roditelja, metodama koje i nijesu baš doktorske. Sad, svrha toga je smanjenje broja ljudi. I uspjelo im je, jer bi ih do sad bilo makar 3 milijarde. Oni imaju cilj.
Da donesu zakon protiv pušenja u trudnoći uspjeli bi da ga sprovedu. Možda ga i imaju.

To je prije svega zbog produžetka životnog vijeka.
Ranije su ljudi mnogo kraće živjeli i umirali su prije nego što bi stigli da obole od raka.
Rak je tip bolesti koja se uglavnom javlja u starijem životnom dobu.

Jeste da.
Moj čukundeda ziveo 105 godina, nije umro od raka.
UGLAVNOM stariji umiru od raka jer je potrebno vreme da ga ''zaradiš'' putem vazduha, hrane...
Da nije došlo do otkrića atomske bombe(i još nekih drugih sranja) s' ovom medicinom(za koju ne znam koliko je napredovala, jer sigurno niko neće otkriti sve što zna za dobrobit ''bližnjeg svog'') ljudski vek bi danas bio u proseku 100 godina a ne 70(valjda je toliki).

Možeš zamislit na šta bi ličilo da ima 3 milijarde Kineza?!?!

Ali je opet danas ljudski vijek 70 godina, a ne 35 kao u 19. vijeku kad nije bilo ni atomskih bombi, ni pesticida, ni zagađenja...

A inače taj "argument čukundede od 105 godina" ne pije vode jer se ne mogu donositi opšti zaključci na osnovu pojedinačnih slučajeva.

kad se porodiš, odeš lepo u tu banju mesec dana, i tamo lepo bebu ostaviš finim tetama i viđaš je samo kad je vreme da je podojiš

Ово ми звучи малко... немајчински. :) Има неке лепоте и да тих месец дана будеш са својим дететом, тако кажу. :)

Ово ми звучи малко... немајчински. :) Има неке лепоте и да тих месец дана будеш са својим дететом, тако кажу. :)

pa sad, valjda je "majčinskije" da uzmeš time-out, oporaviš se i onda se lepo posvetiš majčinskim dužnostima, a ne da onako iscrpljena posle porođaja odmah udarnički kreneš u obavljanje dužnosti i onda pukneš....

jovičiću, ne znam statistku, a i neinteresuje me. po meni, život jednog deteta vredi kao 50 života matoraca od preko 70...

Ali je opet danas ljudski vijek 70 godina, a ne 35 kao u 19. vijeku kad nije bilo ni atomskih bombi, ni pesticida, ni zagađenja...

A inače taj "argument čukundede od 105 godina" ne pije vode jer se ne mogu donositi opšti zaključci na osnovu pojedinačnih slučajeva.

I sam znaš da je bio 35 najviše zbog ratova i neizlečivih bolesti(danas bezazlenih), ali to je valjda neka ravnoteža, napredak medicine a sa druge strane rak, kurac, palac...(iako svega toga nije moralo da bude)

Ovo ti nije čas logike. :)

Цитирала бих Тому Николића - ја знам како је тешко бити мајка у Србији! :)

Волела бих да се огласи нека мајка, ако не трудница. :)

jovičiću, ne znam statistku, a i neinteresuje me. po meni, život jednog deteta vredi kao 50 života matoraca od preko 70...

Ne bih se složio. Svačiji život u principu isto vrijedi, mada, logično kad bi morao birti koga ću da spasim, nekog matorca ili dijete, naravno, spasio bih dijete.

Ali za argumentovanu raspravu, bitna je statistika. Ne možeš se povoditi emocijama kad nešto dokazuješ.

Ali za argumentovanu raspravu, bitna je statistika. Ne možeš se povoditi emocijama kad nešto dokazuješ.

apsolutno, i zasto su rasprava i ubeđivanja go kurac. jer život nije statistika. život je emocija. život je više od slova na papiru. da sam inteligentnija, načitanija, potkovanija, sigurna sam da bih mogla da izvučem neku statistiku koja pokazuje da ne postoje dokazi o štetnosti duvana na plod. ali ta statistika, lišena emocije, pada u vodu pred osećajem, neobjašnjivim i neargumentovanim, da nešto jednostavno NIJE OKEJ. zato, život deteta je vredniji od života matorca koji je svoje odsvirao. i zato, koliko god (neki od nas) ovde glumili đavoljeg advokata, jednostavno, NIJE U REDU da trudnica puši. iz nekog razloga, kada vidim (a videla sam u nekoliko navrata) ženu sa stomakom do zuba i cigaretom u ruci, nešto me jednostavno preseče, kao da sa videla da ju je neko šutnuo u stomak....

Pa normalno da nije u redu da trudnica puši, ja to svo vrijeme i govorim, i to prvenstveno iz sopstvenih emocija, a statistika je tu tek da potkrijepi moje unutrašnje osjećanje.

Isto kao što imam unutrašnje osjećanje da ti aditivi nisu baš toliko štetni.

Onda bi roditelji djeci branili da jedu paštetu kao što im brane da puše.

Da je to baš toliko govno, ne bi se smjele reklamirati "đačke paštete" i tome slično.

By the way, pašteta jeste govno, i to veliko, ali opet ne možeš to porediti sa cigarama.

pa to ti kažem! unutrašnji, lični, subjektivni osećaj! možeš ga potkrepiti planinom statističkih podataka, ali to i dalje neće značiti da je tvoj stav ispravan. ili moj. uvek postoji druga strana. uvek postoji kontra-argument koji daje osoba koja je jednako ubeđena da je u pravu. i koja jednako može pružiti planinu dokaza. na kraju dana, sve što možeš jeste da razmotriš sve argumente, analiziraš ih, doneseš svoje mišljenje, koje će uvek biti u skladu sa unutrašnjim osećajem, i iskažeš to. i to je sve. niko nije u pravu i svi su u pravu.

a inače, ja poznajem ljude koji svojoj deci brane da jedu paštete, čips, big-mekove, čokoladu, i sl... i da ti kažem, da deca nisu ništa zdravija od onih koji jedu "lošu" hranu - u umerenim količinama. čvrsto verujem da je umerenost bitan faktor u svemu (pa tako i u ovoj temi), a u nekim stvarima igra i ključnu ulogu...

Jovo celo vreme imas gard kao da neko osporava tvoje misljenje, a u stvari ga svi podrzavamo.

Gresis ako mislis da je kontrola herbicida i pesticida na nivou, bas ces seljaka da kontrolises koliko je otrova sipao u vodu i time prskao biljke.

Na svakoj kutiji cigareta pise OTROV, nemoj pusiti. Problem je sto to ne pise na jabuci, paradajsu, brazilskoj piletini koja preko Kosova dolazi u Srbiju i dalje joj se gubi trag. Mislim da su tu veci problemi bas zbog toga sto su skriveniji nego duvan.

EDIT: Ako hoces nikotinom da ubijes slona treba ti nekoliko miligrama, gramima bi mogao krdo da usmrtis.

Kao što reče Ništa, bilo bi dobro da se oglasi neka trudnica (ne znam da l' ovde takvih ima :)) ili žena koja je rađala, pa da kaže da li je pušila u trudnoći, ako jeste, šta su joj lekari rekli, da li je prestala i sl... Da čujemo nešto iz ličnog iskustva :)

Ja čim zatrudnim prestajem da pušim. Nema zajebancije sa tim.

E, Gamby, nasmeja me :)))