Prijava

Nisam, mada znam na šta misliš. Slab sam sa serijama brt.

au brate sad gledam ovaj sajt reme, pa ovde ljudi ocenjuju pivo kao oni pederi vino, kao da da, nota kruške, kestena, molase i opojne vanile... ne zajebavam

Reme upravo cirkam zagrebacko pivo rucni rad sadzi u korenu reci medved nzm naziv. Jako je oseti se hmelj vrlo ali odgovara totales

Reme upravo cirkam zagrebacko pivo rucni rad sadzi u korenu reci medved nzm naziv. Jako je oseti se hmelj vrlo ali odgovara totales

Medvedgrad Fakin IPA, kapiram da je, jako pristojno pivo.

au brate sad gledam ovaj sajt reme, pa ovde ljudi ocenjuju pivo kao oni pederi vino, kao da da, nota kruške, kestena, molase i opojne vanile... ne zajebavam

Pivo je mnogo kompleksnije piće od vina. Al' kad čitaš to ovako deluje ti bezveze, kad bi probao ta piva, bilo bi ti do jaja. Jer ratebeer ti i služi da dobiješ ideju šta da probaš od piva i šta bi moglo da ti odgovara (fazon, kao imdb što se filmova tiče), ali na kraju krajeva, nećeš se obazirati na ta sranja kada budeš cirkao to pivo.

Recimo, meni kao nekome ko kuva pivo, takve stvari mogu da budu zanimljive jer znam šta hoću da dobijem i tražim način da to dobijem. I generalno koristi mi da poznajem ukuse, ili čak ukoliko hoću nešto da isplagijam i pravim za sebe. I tako. :D Do jaja je sajt. Nisam ni znao da postoje neka domaća piva, dok ih tu nisam video. I to najklasičniji lageri fazon.

Sinoc sam pio pecenog ruhtinga

Reme, nisam pratio priču. Kuvaš pivo za sebe ili i za prodaju.

I kako to ide, ako te ne mrzi da objašnjavaš.

Šta je potrebno od aparature, ili mozes i u kucnim uslovima da napraviš pivo?

Reme, nisam pratio priču. Kuvaš pivo za sebe ili i za prodaju.

I kako to ide, ako te ne mrzi da objašnjavaš.

Šta je potrebno od aparature, ili mozes i u kucnim uslovima da napraviš pivo?

S obzirom da pravim kod sebe ili kod drugara na gajbi, ne smem da prodajem, postoje određeni propisi koji te ograničavaju i zbog toga ti da bi prodavao pivo treba i prostor uređen na određeni način, određenih dimenzija i ostala sranja.

Kod kuće možeš da praviš, ali moraš da imaš određene stvari, što znači, treba ti oko 10-15k dinara ulaganje da bi mogao da se igraš. Tura, u zavisnosti od vrste piva može da te izađe od 50-110 dinara za pola litra, ali budi svestan da su sva ta piva daleko skuplja i bolja od sranja koja kupuješ za 70-80 din.

Ako te zanima, mogu da ti kažem šta ti od opreme treba. Iz nekog ličnog iskustva.

1. Lonac za kuvanje (mora inox, poželjna zapremina 30+ litara) - nađi polovni ili nov, bitno je da bude inox, ostali metali zbog ph komine i ostalih sranja mogu ispuštati govna u pivo, pogotovo nakon nekog vremena, kada se ogrebu, oštete ili slično, s inoxom si bezbrižan. Prošpartaj kroz oglase, trebalo bi da možeš da nađeš nešto tako za 4000-5000, ako ne, iscimaj nekoga da ti pozajmi dok ne uđeš u štos.

2. Sredstvo za dezinfekciju (čak je bolje da uzmeš StarSan koji ima da se kupi u Zemuni ili negde drugde, jer je dugotrajniji i iako je u startu veća cena, duže ćeš ga koristiti i manje se troši), ali i ovo je skroz ok.
http://www.majstorzapivo.com/shop/sredstvo-za-dezinfekciju-1-kg/ 1000 din

3. Četka za čišćenje flaša - 85 din.
http://www.majstorzapivo.com/shop/cetka-za-ciscenje-flasa/

4. Mlin za slad - 3000 din. Aji ga nema u majstoru, ima ga u mojem pivu, ali on ti nije prioritet jer u Mojem pivu možeš da samelješ slad na licu mesta.
http://www.majstorzapivo.com/shop/rucni-mlin-za-slad/

5. Vreća za slad - adekvatna zamena ti je vreća za veš, koju pre toga sterilišeš, prednost vreće za veš je što košta 250 dinara, naspram vreće za slad koja je isti kurac i košta 2160. Alternativno, možeš koristiti sterilnu gazu. Sve u svemu, to će ti se krčkati u loncu, na 65-70 stepeni, nemoj samo stavljati na stotku vreće, jer ćeš dobiti plastiku u pivu, ukoliko krene da se topi.

6. Nešto od inoxa za mešanje sladovine.

7. Za hlađenje iste je poželjno da imaš makar kadu koju napuniš ledenom vodom i muneš lonac tu, bitno je da paziš da ne bude kontakta između piva i vode iz kade, jer u tom slučaju dolazi do infekcije piva.

8. Fermentor - e sada, umesto da baciš 1500 kinti na plastičnu kantu sa vrenjačom i slavinom u nekoj od pivarskih prodavnica, bolje kupi plastičnu kantu, slavinu i vrenjaču sam, i za 600 kinti napravi fermentor sam. Sve u svemu, poželjno je imati makar dva fermentora jer ti pivo bleji u njemu dve nedelje u proseku, pa da bi mogao da kuvaš.

9. Menzura 250ml - 490 din. Za merenja koja je potrebno izvršiti.

10. Pivski areometar - tačnije, koristi se za merenje gustine tečnosti. U pivarskim prodavnicama košta 950, ali u poljoprivrednim apotekama možeš da ga navataš za 450 (širometar mislim da se tamo zove, samo vodi računa o opsegu gustina koji obuhvata, jer ti je taj opseg jako bitan, u suštini .990 do 1.100 bi trebalo da ti bude dovoljno šta god da kuvaš).

11. Pivski termometar oko 1000 kinti, jako je bitna, jer ćeš morati da meriš temperaturu komine, piva dok budeš radio, isto tako, i pri merenju gustine, moraćeš da znaš temperaturu sladovine na kojoj meriš gustinu, jer gustina zavisi i od toga. Pa ćeš onda preći na jedan od milijardu kalkulatora i time znati tačnu gustinu u odnosu na neku referentnu vrednost.
http://www.majstorzapivo.com/shop/pivski-termometar-30-cm/

12. Krunski čepovi - oko 250 kinti ti je da li 200, 300 komada, pogledaj već.

13. Zatvarač za čepove - 1500 kinti otprilike. Bolji je ovaj. Ukoliko flaše ne zatvoriš dobro, sve je to go kurac i šta god uradio, napravio si sranje.
http://www.majstorzapivo.com/shop/dvorucni-zatvarac-za-cepove-emily/

14. Punjač boca, moraš nečim i te boce da napuniš, jako praktična stvar i mnogo olakšava punjenje. 540 dinara.
http://www.majstorzapivo.com/shop/punjac-boca/

15. Pajdo vagica - s obzirom na to da ćeš neke stvari morati detaljno da meriš (tipa hmelj), ovo je jako, jako korisna stvar za imati.
To ti je ovo: http://www.kupujemprodajem.com/precizna-vaga-0-200gr-34856626-oglas.htm?filter_id=244993

16. Normalna vaga koja meri do pet-deset kila. Nađi sam, kapiram da i imaš neku gajbi. Sve u svemu, ona ti treba za slad.

Ako se setim još nečega, dopisaću. U svakom slučaju, kada budeš i ukoliko budeš nabavio opremu, slobodno me kontaktiraj da ti objasnim kako se šta koristi i zašto. :D

S obzirom da nije rekao da ga zanima rekao bih da se tebi bas prica o tome xd

Šta je potrebno od aparature, ili mozes i u kucnim uslovima da napraviš pivo?

Ako te zanima, mogu da ti kažem šta ti od opreme treba. Iz nekog ličnog iskustva.

pre sat vremena

PA čovek nije bio na sajtu u to vreme, a ni ja u tih sat vremena.

Pa kucao si post sat vremena hahahah

Meni bi za onoliki post trebalo bar sat ipo.

Nisam brt, radim nešto drugo, hahah

nisi stigo odma da mu odgovoriš, pisao si filmsku recenziju za prova xD

Једно питање. Знам да су ови наши правили бућкурише са соком и пивом (Лав Твист и та срања), ја сам гледао неке репортаже из Белгије и Енглеске о пиву и у пивницама, тј. пабовима су показали пива са разним укусима (боровница, лимун, поморанџа, вишња, ђумбир, чак има и са чоколадом (тачније са какао масом)).

Да ли се ти састојци додају пре ферментације или се после додају ароме?