Prijava

Ja sam za, naravno u strogo kontrolisanim slucajevima i uz rigoroznu kontrolu. Ako mozes da uspavas svog psa da se ne muci, zasto ne bi mogao da se uspava covek u agoniji, narocito u slucajevima gde on to sam zahteva. Ponavljam, svakom slucaju pristupati individualno, jer je vrlo delikatna problematika.

Protiv:

1. Zbog mogućnosti zloupotrebe.
2. Zbog teškoće u definisanju toga kad je pacijent u stanju dovoljno čiste svijesti da se izjasni za eutanaziju.
3. Zbog toga što nikad nikoga ne treba otpisivati prije vremena, i teoretski dok je god čovjek živ postoji nada da mu se popravi stanje.
4. Energijin razlog, zato što čak i ako je iz milosrđa, ubistvo je ipak ubistvo, i ne bi valjalo opterećivati doktore time da nose to na savjesti, a takođe i ako se pacijent za to sam odluči to je asistirano samoubistvo, a takve stvari ne valja zakonski odobravati.
5. Zato što danas postoje dovoljno jaki lijekovi protiv bolova koji čak i najteže bolove neutrališu, a mogu čak izazvati i stanje euforije kod pacijenta, pa onda tu nema govora o "skraćenju muka", pod jakom terapijom narkoanalgetika (morfin, medicinski heroin i sl.) pacijent, čak i kad mu se tijelo raspada, ne bi se previše mučio, možda bi čak osjetio i neku prijatnost.
6. Zato što, nijedna tako užasno teška i bolna bolest i onako ne može predugo da traje. Ako je u tako lošem stanju, čovjek će svakako umrijeti vrlo brzo, te stoga nema potrebe da ga mi aktivno ubijemo, niti da bilo ko snosi odgovornost za to, ma čija da je odluka.
7. Samo nuđenje eutanazije kao opcije pacijentu, a da je pritome na samom pacijentu odluka, nemoralno je, jer se time pacijent PODSTIČE na samoubistvo.
8. Tu su i religijski argumenti protiv ubistva i samoubistva.
9. Tu je i osnovni temelj medicinske etike koji kaže da se medicina mora do kraja boriti za život pacijenta.

Drugari, tamo negde u aprilu 2004 godine raspadao sam se od bolova . Vrištao sam po 3 dana. Nisu mi pomagali lekovi. Lekari pričali sa ženom , rekli joj da verovatno neću dočekati jutro. Tada sam primao četvrti ciklus hemioterapija i imuni sistem mi je bio skoro na nuli...
A) Sreća da je moja žena u to vreme bila zaljubljena u mene pa mi nije ispalila metak u gavu , da se ne mučim više! :-)
B) Nikada mi nije padalo, ni u najgorim trenucima u životu, da dignem ruku na sebe.
C) Iz ličnog primera (umiro jednom od raka i jednom od svinjskog gripa :-) ) znam da je čovek izuzetno izdrživa životinja.
d) PROTIVNIK sam autanazije i mislim da je VOLJA devedeset posto izlečenja bolesti. Kao neko ko se kreće po bolnicama i razgovara sa pacijentima koji su oboleli od najtežih bolesti (rak , leukemija) , uverio sam se u to mnogo puta u životu.
e) Ljudi, život je tako lep! Pustite ga da traje onoliko koliko treba da traje. I u najgorim trenutcima, vraćaju ti se lepe slike iz života, ma koliko jaka fizička bol bila. Niko nema prava to da vam oduzme na ovaj ili onaj način.

Protiv. Počevši od kučića i mačića, a da ne govorim za ljude

Ljudi, život je tako lep! Pustite ga da traje onoliko koliko treba da traje. I u najgorim trenutcima, vraćaju ti se lepe slike iz života, ma koliko jaka fizička bol bila. Niko nema prava to da vam oduzme na ovaj ili onaj način.

Oboleli od raka, leukemije i ostalih govana mogu i da se samoubiju. Koji će im eutanazija? Pričam o tetraplegičarima, jebi ga, njima život nije baš tako lep. Pročitajte moje prethodne postove. To je nešto najgore što čoveka može da snađe. Da ostane vezan za krevet i da može samo glavu da pomera. Nema šansi za izlečenje. Nema ništa. Takve ljude podržavam, i smatram da bi ipak oni sami trebali da odluče šta će sa svojim životom. Znači nikako da neko drugi odlučuje o nečijem životu nego svako o svom.

u holandiji je legalno.

U holandiji je i marihuana legalna.

Ljudi zanima me vaše mišljenje, a ne šta je gde legalno. :)

Holandija jebe. :)

http://www.bbc.co.uk/news/health-12551753

Evo članka koji govori o tome da je većina pacijenata sa tzv. locked-in sindromom zapravo sretna.

To je sindrom u kome su totalno paralizovani, a potpuno svijesni. Jedina stvar koju mogu da pomjeraju su oči. Čak moraju i da ih hrane, ne mogu ni usta da pomjeraju, ni da govore. Ali mogu da komuniciraju putem očnih kapaka. Jedan je od njih čak uspio izdiktirati knjigu koja je objavljena, koristio je morzeovu azbuku i pokretima očnih kapaka je "tapkao" morzeov kod.

Ја не знам шта је то. Може неко да ми појасни?

S obzirom da sam lišen poštovanja religijskih "propisa", stopostotno se slažem da je upotreba eutanazije u redu. Čak šta više smatram to i humanim, donekle naravno jer ubistvo to ni pod kojim uslovima nije, ali neko je time pošteđen bola.

To je sindrom u kome su totalno paralizovani, a potpuno svijesni. Jedina stvar koju mogu da pomjeraju su oči. Čak moraju i da ih hrane, ne mogu ni usta da pomjeraju, ni da govore. Ali mogu da komuniciraju putem očnih kapaka. Jedan je od njih čak uspio izdiktirati knjigu koja je objavljena, koristio je morzeovu azbuku i pokretima očnih kapaka je "tapkao" morzeov kod.

Ovo ne bih poželeo ni neprijatelju. Takav "život" zaista nije vredan življenja. Neverovatno mi je sumanuto da neko može biti zadovoljan mogućnošću da pomera očne kapke.
Čemu to, stvarno?

Brate, bio je clanak u City magazinu o tome kako je neki doktor u operaciji uspeo da se izbori da covek moze da vidi na dva metra oko sebe. DVA METRA, HEJ! Pa ljudi vide 5 kilometara oko sebe!
A ti danas razmisljaj o tome sta se sve nalazi na dva metra oko tebe. Videces da za to stvarno vredi ziveti. Ovaj covek vidi, i svestan je. To sto ti ne vidis koliko njemu moze da bude lepo samo govori o tome koliko je on ispunjenija licnost od tebe.

A onaj članak na BBC-u je baš pokazao da je čak većina tih pacijenata koji mogu samo pomjerati očne kapke srećna! I što duže ostanu u tom stanju više ih postane srećno. Najgore im je na samom početku zbog šoka, a kasnije se čak i sa tim pomire i budu srećni i nađu ipak smisao. Eto jedan je i knjigu izdiktirao pokretima očnih kapaka!

S obzirom da sam lišen poštovanja religijskih "propisa", stopostotno se slažem da je upotreba eutanazije u redu.

Nema smisla formirati stav samo da bi on bio u suprotnosti sa religijom. Mnogi ljudi imaju o određenim stvarima identičan stav kao i neke religije, a da pritom uopšte nisu religiozni, mnogi su čak i ateisti, ali se ipak slažu sa religijom u vezi nekih stvari.

Npr. skoro svi ateisti se slažu sa Božjom zapovješću "Ne ubij" ili "Ljubi bližnjega svoga kao samog sebe".

Dakle zastupati neki stav samo zato što je suproton religijskom nije ništa drugo do inaćenje i stoga je glupo.

Ja sam naišao na nekoliko sajtova otvorenih ateista koji zastupaju stavove protiv abortusa na primjer i iznose sekularne argumente zašto su protiv, a otvoreno kažu da su ateisti. To čak ističu da bi dokazali da neko ne mora da bude vjernik da bi se protivio abortusu.

Ja sam za, ali me mrzi da obrazlazem. Uglavnom bi se objassnjenje i onako svelo na jebanje kurcem u picku, kao i sve ostalo o cemu pisem.

ZA, samo u slucaju gore navedene paralize i raka koji metastazira.

e) Ljudi, život je tako lep! Pustite ga da traje onoliko koliko treba da traje. I u najgorim trenutcima, vraćaju ti se lepe slike iz života, ma koliko jaka fizička bol bila. Niko nema prava to da vam oduzme na ovaj ili onaj način.

Amin!

E stvarno, ko je to napisao da mu popusim?

Mosa. Mislio sam da je neko zensko.