Prijava

Stoji činjenica da je još od odcepljenja, i stvaranja bošnjačkog jezika, stvoreno pravilo o oživljavanju turskih, arapskih arhaizama!

Upravu si medicus..već u ratu i neposredno nakon rata pojavio se riječnik bosanskog ili bošnjačkog jezika. Neću da navodim ime autora jer je on ismijan čak i od najradikalnijih zagovornika "posebnosti"istog. Naime u tom pravopisu i riječniku navodile su se riječi : lahko,kahva,safun,kafez,dolje,mahrama,pehlivan kao jedine ispravne riječi u govoru i pisanju dok su lako,kafa/kava,sapun,kavez,dole i marama proglašene potpuno nepotrebnim i pogrešnim. Ovo je naravno izazvalo buru protesta i negodovanja čak i tada u tim "najsvježijim"danima idealnim za smišljanje fraza i izraza političke diferencijacije. Riječnik koju godinu izbačen iz upotrebe a isti autor je napisao drugi dosta liberalniji. Turcizmi čak i u tom radikalnom riječniku nisu bili predloženi kao prvo sredstvo upotrebe već kao zamjensko treće ili četvrto,kao riječi koje su se koristile nekada i obično se stavljaju u kontekst ako pišeš o nekim starim vremenima ili sl. Naravno da se koriste u konverzaciji starih ljudi i u provincijama gdje su se koristile i prije rata i prije ratova i ratova. Kod mladih ljudi riječi lahko ili safun služe za čistu sprdnju i za*banciju a ozbiljno ih koriste 0,01 % najradikalnijih elemenata koji žele dokazati "posebnost"no to je sve radi političkog ulizivanja.
U običnom govoru 99% populacije govori čistim standardnim srpskim,hrvatskim ili bosanskim jezikom koji se izmešu sebe ne razlikuju nimalo. Naziv jezika je već politika i sve te informacije o turcizmima i sl.su čiste dezinformacije.

Već sam u prethodnom postu naveo da sam završio OŠ i SŠ sa 99% ljudi koji su govorili bosanski. U mojoj diplom je pisalo srpski i nikada ja ili oni nismo imali posebnu nastavu.Sve je bilo zajedno. Mijenjao se samo naziv u diplomi. To valjda govori o jezičkoj sličnosti dva jezika (isti su) politiks je nešto sasvim drugo i znam da su svi oni koji su koristili turcizme (iz zezanja,iz potrebe iz ko zna čega) u pismenim radovima dobijali niže ocjene jer ih koriste..

1. Bošnjački jezik /ne postoji/, već se zove bosanski
2. koliko je ispravno da postoji crnogorski, srpski i hrvatski, toliko je ispravno da postoji bosanski. Mada bi najbolje bilo, kao što neko već reče, centralnojužnoslavenski(?)
3. Bošnjaci nisu izmišljena nacija, već je to povratak starom nazivu Bošnjani/Bošnjaci koji se uveliko koristio do dolaska Austro-Ugarske. Izraz Muslimani je veoma konfuzan, iz razloga što dovodi do miješanja religije i nacije, dvije potpuno različite stvari. Kao što svaki musliman ne mora biti Bošnjak, tako ni svaki Bošnjak ne mora biti musliman; i ja sam sam Bošnjak - nemusliman.
4. Prvi post :D

Za Edu...
Postoje šaputanja, koja se šire tiho poput šumskog požara, da je pronađena praameba u kamenu temeljcu piramide u Visokom, od koje su evoluirali Bošnjaci. Ta ameba je genetski unikatna, endemska vrsta, i nazvana je BAmeba.
Sad kad sam ovo javno prezentovao, bojim se da sam zapečatio svoju sudbinu, vrijeme na ovoj planeti mi je odbrojano... Dolaze po mene... ššššššššš....

*Tečno govorim krajški, šumadijski, istočno-hercegovački i lijevčanski...

Господо драга,питање Бошњачког језика је политичко а никако лингвистичко питање. Нормално је ако почињеш стварати народ да мораш почети стварати и језик. Мислим, по мени ни једно није нормално али је тако. Ја живим у БиХ и никада нећу и не могу бити Бочњак,већ Србин.

Bošnjački jezik ne postoji,totalno izmišljena stavka.....

I podržavam ovo što je aleksasx rekao da je nenormalno dodala bih još i smiješno.....I ja nikada neću biti Bošnjak/uša ili kako se to kaže u ženskom rodu na "bošnjačkom" jeziku nego Srpkinja iako živim u Republici Srpskoj koja je dio BiH.

jel mnogo komplikovana recenica lingvisticki to je jedan jezik pravo je svakoga naroda da ga nazove po sebi...mislim da je to Krleza rekao..

Ajde ne lupajte gluposti....Šta ja sam Bošnjak iz Republike Srpske.....i ona je dio Bih-a ,pa se u školama ne uči novokomponovani ,izmišljeni bošnjački jezik....Bezveze da pričate o tome ako ne živite tu i ako niste osjetili neke stvari!!!!!!

Dame i gospodo, jedna stvar u korenu vam je netacna (tako da vam je i rasprava bespredmetna) - bosanci/bosnjaci NISU narod, koliko god to sovinisticki zvucalo. Naime, bosanci su srbi islamske veroispovesti.....Na austrugarskim kartama pred samu aneksiju Bosne nalaze se demografske karakteristike Bosnei kaze se: u Bosni zivi 64% Srba pravoslavne veroispovesti, 12% Hrvata katolicke veroispovesti i 24% Srba islamske veroispovesti. Tacno je to sto aleksasx kaze da je to politicko pitanje, a ne lingvisticko, pa iz toga izlazi Idolova konstatacija da je on Bosnjak - nemusliman. Tako onda su svi koji zive u Srbiji srbi, samo su razlicitih veroispovesti, pa i oni u Sandzaku i oni u tzv "Presevskoj dolini".

Samo da ponovim...uopste nisam sovinista, mada ovo moze nekome zvucati tako....
Svi se ovde razumemo, iako neko govori ekavicom, neko ijekavicom ili jekavicom..

Brate, nemoj mi pričati šta su Švabe pričale pre 200 godina...
Seti se šta su sve pričali o Srbima, pa ih nismo shvatali ozbiljno.
Ko kaže da Srbi nisu Bošnjaci pravoslavne veroispovesti...? Ili Hrvati iste...?

Gresis ucamc, Bosanci su ljudi koji zive u Bosni, isto kao sto su Srbijanci ljudi koji zive u Srbiji. Bosanski muslimani su potomci raznih naroda koji su presli na islam, ne samo Srba. Poznajem coveka po imenu Mehmed Martišek, on je na primer potomak Čeha koji su presli na islam. Naravno da je medju njima bilo najvise Srba, i smesna su nastojanja nekih bosanskih muslimana da dokazu kako su oni potomci turskih osvajaca, posto su u vecem broju plave kose i ociju nego bosanski Srbi pravoslavci. Ovo je zbog toga sto age i begovi nisu imali pravo prve bracne noci nad muslimanskim stanovnistvom.

A sada - da li postoji bošnjački narod - po meni ako oni kazu da postoji onda postoji. Nekada davno nisu postojali ni Srbi ni Hrvati ni Nemci ni Francuzi ni Englezi vec samo Sloveni, Goti, Kelti, Saksonci itd. Ako smo svi mi postali neki posebni narodi vremenom ce to postati i oni.

Ma, svi smo ista govna, i to je to...

Govna koja govore manje ili vise razlicitim jezicima, mole se razlicitim bogovima, zive na razlicitim imaginarnim linijama ogranicenim teritorijama ali u sustini ista govna :)

Ali mi smo najstarija govna. Utata :p

"Govna koja govore manje ili vise razlicitim jezicima, mole se razlicitim bogovima, zive na razlicitim imaginarnim linijama ogranicenim teritorijama ali u sustini ista govna"
Isti jezik (različiti dijalekti), isti Bog (različiti načini moljenja) i linije se ne mogu povući nigde jer smo previše izmešani.
Zato ja smatram da je neumno boriti se za prevlast jedne imaginarne grupacije jednog naroda, i ne priznajem ni Srbe ni Hrvate ni Bošnjake Ni Crnogorce... blablabla... I okrećem se pravoj stvari: LOKAL PATRIOTIZAM!!
ŽARKOVO DO TOKIA!!!!!!!!!!

Fifilendje najjači, zgazićemo Žarkovo našom levom čizmom.Rakovac, Fruška gora.

Ni pedalj svete Mirijevske zemlje mrskom okupatoru iz Zarkova!

Ma ne svatate vi...
Svi ste vi Žarkovci, samo druge "regionalnosti"... :D