Prijava

Да сумирамо Маре. Презиме ти вероватно није старије од 200-250 година пошто се не помињу као староседеоци са том славом на простору Херцеговине и Црне горе.
Мораћеш да тражиш по слави, ако те занима или да нађеш старо презиме. Такође препоручујем ти да пратиш и генезу фамилија које су се доселиле у то место са твојом фамилијом. Да ли их има са истом славом, да неки од њих нису твоји братственици, пошто вероватно саплеменици јесу? Погледај овај списак Милошевића из ЦГ и Херцеговине, да ли видиш неку везу са неким од њих итд.
Ако те баш занима верујем да кад одвојиш пар дана, наћи ћеш и тачно место одакле си дошао, а не само племе. Дробњаци на које циљаш мало имају везе са славом Св. Стефана, тако да нас то враћа на почетак. Прочитај лепо шта сам ти саветовао.
Нема на чему.

Ко ће мени да плати овај научноистраживачки рад?

Ко ће мени да плати овај научноистраживачки рад?

Бог?

Ко ће мени да плати овај научноистраживачки рад?

Бог. Осим уколико ти не уплате неку цркавицу на жиро-рачун.

Prezime Babić ?

На основу овог оскудног податка ти могу рећи само одакле НЕ потичете, дакле из Америке и Јапана. Све остало је и даље у оптицају.

Људи, утврђивање порекла је невероватно тешко, широм Балкана су се вршиле и још увек се врше миграције у свим могућим правцима. Презимена су се мењала из века у век, милом или силом, тако да се траг најчешће губи после после 5,6 колена.

Постоје нека правила као нпр да се презимена без завршетка на ИЋ најчешће налазе у Херцеговини па онда у Крајини (Лика, Далмација) и слично али остало су нагађања.

Брат Ајакс ће наставити.

A naače kad mi kažu da smo mi Jovići - Hrvati. Kakav danak neiskustvu.....

Tačno imaju kornflekse.

Је л' неко од вас има податак о извесном Пејовићу који је убио Турчина па побегао у Далмацију? Питам зато што ова прича стоји у мојој фамилији као далеко порекло.

A naače kad mi kažu da smo mi Jovići - Hrvati. Kakav danak neiskustvu.....

Легендарне извале. Ем су Шокци Хрвати, ем су Буњевци Хрвати, ем су Срби из данашње Хрватске Хрвати, ем је БиХ земља Хрвата, ем је Истра Хрватска, ем је Срем Хрватски, ем је Црна Гора хрватска земља, ем су Албанци Хрватско племе, ем су Дубровчани Хрвати, ем су Јањевци Хрвати, ем су Македонци Хрвати...

A naače kad mi kažu da smo mi Jovići - Hrvati. Kakav danak neiskustvu.....

100% постоје Јовићи Хрвати, зашто да не?Презиме добише по неком Јови, Јову, из ко зна ког периода.
Засигурно постоје и у Босни.
Црној Гори. Херцеговини.
Србији, од Војводине до Косова.
Могуће да је било Јовића и у Македонији те променише презиме у Јововски.

Наравоученије: Не постоји презиме које води стриктно порекло из једног краја или државе ако за родоначелника има једно тако уобичајено име као што је Јова,Марко, Пера, Петар, Илија,Ђуро, Ђура итд итд. Таквих имена имаш од Вардара па до Триглава.

Је л' неко од вас има податак о извесном Пејовићу који је убио Турчина па побегао у Далмацију? Питам зато што ова прича стоји у мојој фамилији као далеко порекло.

Да ли је његово породично презиме било Пејовић или му се отац звао Пејо па отуд Пејовић, као што је врло чест случај у прослости да се презиме добија по оцу? Има ту милион питања и под-питања.

Само да приметим да готовог СВАКА фамилија има неко предање о убиству некаквог Турчина, збегу, расејавању и слично. Да је свако заиста убио по једног Турчина не би се они одржали 5 векова на овим нашим просторима.
Митоманија, народно предање, бајке, све је то густо испреплетано у народној свести и причи да од истине ту врло често има 5%.

Шта рећи више осим да је до скоро већина ЦГ племена наводно водила порекло од којекаквог Косовског јунака-рањеника који побјеже у она брда итд итд.

У готово 99.21% случајева ти јунаци су а) измишљени б) постојали су али не у датом периоду , често пре или после Косовске битке ц ) У питању је просеравање као што се данас испоставило.

Марко Миљанов је лепо ставио тачку на И сто се тиче тих предања и митова па ко воли нек изволи и прочита неко његово дело.

....Па и Сирија је Србска, и Александар Велики је из Србске породице Карановића Вавилон је Србски то се одавно зна. Троја је у херцеговини Србској. Хрвати су Срби, гали су Срби, викинзи су Срби, словени су друго име за Србе, венди и венети су Срби. Нинива је дакако Србски град јер га је саградио велики Србски цар Нино.., Бог је Србин не дај се Србине. ... бла бла

Немој да ово оде у овом правцу. Одржимо тему на академској расправи и на ГЕНЕОЛОГИЈИ презимена И ЕТНОЛОГИЈИ племена о којима расправљамо.
Ја и колега СиМ смо углавном дали основе одакле да почнете да тражите. Ту сам да помогнем онима који су озбиљни.

Да ли је његово породично презиме било Пејовић или му се отац звао Пејо па отуд Пејовић, као што је врло чест случај у прослости да се презиме добија по оцу? Има ту милион питања и под-питања.

Не бих знао рећи. Само знам да има фамилија које носе то исто предање, нашао сам негде на интернету да извесна фамилија која у корену има реч "шог" има скоро потпуно исто предање као и ми. Чак и Пејовићи из Његуша имају то предање.

Да ли је његово породично презиме било Пејовић или му се отац звао Пејо па отуд Пејовић, као што је врло чест случај у прослости да се презиме добија по оцу? Има ту милион питања и под-питања.

Само да приметим да готовог СВАКА фамилија има неко предање о убиству некаквог Турчина, збегу, расејавању и слично. Да је свако заиста убио по једног Турчина не би се они одржали 5 векова на овим нашим просторима.
Митоманија, народно предање, бајке, све је то густо испреплетано у народној свести и причи да од истине ту врло често има 5%.

Шта рећи више осим да је до скоро већина ЦГ племена наводно водила порекло од којекаквог Косовског јунака-рањеника који побјеже у она брда итд итд.

Уздржаћу се од коментарисања.

Чекај Ајаксе, шта си ти по занимању?

Студент и инвестициони банкар.

Уздржаћу се од коментарисања.

Надам се да се не осећаш увређеним. Тако је како је, ја истину зборим ма како она звучала непријатно.

Ajaксе колега драги, послаћу ти пвт не би ли ми можда помогао да нешто нађем.

Само да приметим да готовог СВАКА фамилија има неко предање о убиству некаквог Турчина, збегу, расејавању и слично. Да је свако заиста убио по једног Турчина не би се они одржали 5 векова на овим нашим просторима.
Митоманија, народно предање, бајке, све је то густо испреплетано у народној свести и причи да од истине ту врло често има 5%.

Шта рећи више осим да је до скоро већина ЦГ племена наводно водила порекло од којекаквог Косовског јунака-рањеника који побјеже у она брда итд итд.

Ако се узме у обзир колико је времена прошло од тих времена, не мора уопште да буде пуно таквих који су убили Турчина па запалили у Брда, да би данас било много оних који су крвно повезани са њима, па имају таква предања о прецима. Што наравно не значи и да је свака таква прича нужно тачна, али свакако значи да ме веселе предавања вонаби дебанкера и ружноистиноширитеља.

Ако се узме у обзир колико је времена прошло од тих времена, не мора уопште да буде пуно таквих који су убили Турчина па запалили у Брда, да би данас било много оних који су крвно повезани са њима, па имају таква предања о прецима. Што наравно не значи и да је свака таква прича нужно тачна, али свакако значи да ме веселе предавања вонаби дебанкера и ружноистиноширитеља.

+1

Ja sam iz Sijuksa, ali nisam siguran moze biti i da sam jednim delom Mohavk.

jao bože, što se meni kenja od tih plemena, i generalno plemenskog mentaliteta....

Је л говори некоме нешто презиме Самци или Самчевићи? По неким причама пре него што су дошли у Мачву били су из Херцеговине...

pmb-pleme besnih majmuna :D