Prijava

Не мислиш да је то фаворизовање "европских назора" мало шовинистички? У ствари, не мислиш да је уопште приписивати назорима придев "европски", шовинизам? То нужно подразумева да то нису вредности ваневропских цивилизација. Шта су онда "азијски назори" и "афрички"? Набијање на колац и живљење у колибама?

ne mislim. evropski nazori i vrednosti se tiču filozofije i mišljenja a ne etniciteta, politike ili geografije. evrocentrizam nije geografska odrednica nego idejna odrednica koja se prostire na čitavo čovečanstvo. ona je istorijski splet okolnosti (po meni srećan splet okolnosti). da je britanija bila kolonija indijaca a ne obrnuto, možda bi bilo obrnuto.

moje mišljenje, koje jeste utopijsko i možda čak anarhističko na globalnom nivou ali ne i na ličnom, jeste da jedini mogući identitet koji čovek pod određenim imenom i prezimenom može da ima, potiče iz njegove vlastite ličnosti, što neki ljudi naravno ne mogu ni da počnu da shvataju jer to podrazumeva i detaljno i duboko promišljanje temelja na kojima taj neko bazira svoje ideje, sve ostalo je farsa i žrtvovanje sopstvene slobode, pa tako i nacionalistička priča

Та слобода која се овде помиње јесте слобода дебелог црева. Када се сви идеали, сва прошлост, сав идентитет избрише, остаје само дебело црево које треба напунити, и томе подредити све, уз још нешто мало прималних нагона које треба задовољити. Е, тада се човек изједначује са оним Дарвиновим мајмуном, и тада се сам веже у ланце, јер за боље и није. Управо и јеси потврдио оно што причам све време - да су ствари које те одређују и које независно од тебе постоје, брана свему томе, и управо због тога непожељне и толико вулгаризоване од стране оних који би да те поробе.
Прочитај "Врли нови свет" од Алдоса Хакслија, и ту ћеш наћи ту слободу о којој ти причаш - слободу робова да испуњавају све најпримитивније нагоне, да буду стока, само да им неко други обезбеди мало комфора.

moje mišljenje, koje jeste utopijsko i možda čak anarhističko na globalnom nivou ali ne i na ličnom, jeste da jedini mogući identitet koji čovek pod određenim imenom i prezimenom može da ima, potiče iz njegove vlastite ličnosti, što neki ljudi naravno ne mogu ni da počnu da shvataju jer to podrazumeva i detaljno i duboko promišljanje temelja na kojima taj neko bazira svoje ideje, sve ostalo je farsa i žrtvovanje sopstvene slobode, pa tako i nacionalistička priča

To da možeš apsolutno da se samoodrediš, mislim da ne možeš. Da možeš da osmisliš svoj sistem vrednosti, donekle nezavisno... Možda. Ali malo je ljudi koji mogu.

ne mislim. evropski nazori i vrednosti se tiču filozofije i mišljenja a ne etniciteta, politike ili geografije. evrocentrizam nije geografska odrednica nego idejna odrednica koja se prostire na čitavo čovečanstvo. ona je istorijski splet okolnosti (po meni srećan splet okolnosti). da je britanija bila kolonija indijaca a ne obrnuto, možda bi bilo obrnuto.

Ахам. Па добро, ако је идејна одредница... Чему селективност? Ево још мало "европских" назора
http://www.sacred-destinations.com/austria/images/mauthausen/resized/ebensee-subcamp-5-7-45-usarchives-pd.jpg

jedini mogući identitet koji čovek pod određenim imenom i prezimenom može da ima, potiče iz njegove vlastite ličnosti

Хах, ти оно беше будући социолог?

Та слобода која се овде помиње јесте слобода дебелог црева. Када се сви идеали, сва прошлост, сав идентитет избрише, остаје само дебело црево које треба напунити, и томе подредити све, уз још нешто мало прималних нагона које треба задовољити. Е, тада се човек изједначује са оним Дарвиновим мајмуном, и тада се сам веже у ланце, јер за боље и није. Управо и јеси потврдио оно што причам све време - да су ствари које те одређују и које независно од тебе постоје, брана свему томе, и управо због тога непожељне и толико вулгаризоване од стране оних који би да те поробе.
Прочитај "Врли нови свет" од Алдоса Хакслија, и ту ћеш наћи ту слободу о којој ти причаш - слободу робова да испуњавају све најпримитивније нагоне, да буду стока, само да им неко други обезбеди мало комфора.

mutiš vodu i koristiš se neuspešnim metaforama. uopšte ne govorimo o istim pitanjima... ti govoriš o kapitalizmu, potrošačkom društvu, moralu stada i robovanju sopstvenim nagonima, koje uopšte nisam dotakao. ja sam samo izneo individualističko shvatanje čoveka u odnosu na koncept nacionalizma. nismo na istoj talasnoj dužini tako da ne mogu da diskutujem s tobom

mutiš vodu i koristiš se neuspešnim metaforama. uopšte ne govorimo o istim pitanjima... ti govoriš o kapitalizmu, potrošačkom društvu, moralu stada i robovanju sopstvenim nagonima, koje uopšte nisam dotakao. ja sam samo izneo individualističko shvatanje čoveka u odnosu na koncept nacionalizma. nismo na istoj talasnoj dužini tako da ne mogu da diskutujem s tobom

Ми управо причамо о потпуно истим стварима, само што ти то не капираш. Не "мутим воду", него причам истину.
Дакле, да појасним још мало - све идеје, па тако и идеја поробљавања другог људског бића успевају уколико им се неко не супротстави, јел тако? Е, сад, да би се група људи супротставила поробљавању, мора да делује заједнички, да би имала шансе за успех. Ту долазимо до везе са оним ствојим ставовима. Човек који се самовољно искључи из целине није способан да ефектно делује унутар те исте целине. Што нас, ако је више таквих људи, доводи до тужне истине да се људи не би организовали да пруже отпор.
Е, сад, рећи ћеш ти, то нема везе, ипак ти у глави пружаш отпор. Ни ово није тачно, јер видиш, уколико ти прихватиш идеологију која ти се намеће од стране твог поробљивача, а тужна је чињеница да ти говориш језиком те идеологије, бићеш апсолутно неспособан да пружиш чак и ментални отпор, јер то нећеш препознати као претњу твом бивствовању у било ком облику.

Ако сам негде погрешио, слободно ме исправи.

ЕДИТ: Обавезно прочитај ову књижицу "Врли нови свет" од Хакслија, уопште није велика, а пре ње прочитај "1984." од Џорџа Орвела, ни она није велика. Говоре о истим стварима, само са различитом визијом будуће надвласти, "мултикултурне" власти.

Хах, ти оно беше будући социолог?

da, sociolog nije neko ko društvo stvara, već neko ko ga posmatra i objašnjava i donekle oblikuje kao nešto već postojeće, ukoliko je naravno u mogućnosti.

Обавезно прочитај ову књижицу "Врли нови свет" од Хакслија, уопште није велика, а пре ње прочитај "1984." од Џорџа Орвела, ни она није велика

Hah, kako je tetrajadno pokusati da ispadnes pametan i nacitan preporucivanjem knjiga za koje i vrapci na grani znaju o cemu su, a procitali su ih fazon i golubovi.

EDIT: Jos gej podjebavanje ovim nije velika knjiga. Nije ni cudo sto covek odustade da diskutuje sa tobom.

Aleks u pravu si i govoriš istinu sa velikim G

Nemam živce da se mlatim s tobom stvarno...

Aj pozrav

Hah, kako je tetrajadno pokusati da ispadnes pametan i nacitan preporucivanjem knjiga za koje i vrapci na grani znaju o cemu su, a procitali su ih fazon i golubovi.

Не верујем да их је прочитао.

Кад хоћу да испаднем паметан, не просипам памет по форумима и није ми циљ да навођењем књига које спадају у скоро па општу културу себе уздижем. Фазон је у томе да је оваква тема много комплексија и далеко дубља и да је неко много боље и много више од мене рекао пре мене на генијалан начин. И неко са ким нема расправе, јер више није жив, нити би и био доступан да је жив, него ћеш стварно да размислиш о томе шта је човек хтео да каже.

Ако је зазвучало као просеравање, извињавам се, али ми то није била намера.

da, sociolog nije neko ko društvo stvara, već neko ko ga posmatra i objašnjava i donekle oblikuje kao nešto već postojeće, ukoliko je naravno u mogućnosti.

Нисам ни мислио да га ствара (након оних социолога које сам имао прилике да упознам, могу да кажем и: срећом), него ми невероватно да неко ко се социологијом бави, онако занемарује улогу колектива у формирању идентитета појединца.

Допуна:

Aleks u pravu si i govoriš istinu sa velikim G

Nemam živce da se mlatim s tobom stvarno...

Није да се мене тиче, али оно што је рекао има смисла, ако се узме у обзир контекст мало шири од ове теме. Можда не на начин на који је намеравао.

Naconalizam je poziivna emocija. Nešto jača od prosječnog osjećanja pripadnosti jednom nrodu, kulturnom i historijskom naslijeđu. Ništa loše i kao takvo, nema nikakve potrebe da se o tom pametuje. Nacionalizam je isto kao i ljubav. Jedina razlika je što je ljubav u principu, usmjerena na ličnost: djevojku, majku, ..... dok je nacionalizam osjećaj pripadnosti narodu s kojim dijeliš kulturno i historijsko nasljeđe. Sve u svemu, ova tema je čista boza, jer bi tako moglo da se postavi pitanje npr.: obrazovanje.
Moj prijedlog: Ključ u bravu.

Aleks, nekako me tvoji postovi podsecaj na Digitalni Andjeo. Ne razumem zasto mislis da je nacionalizam nacin da se izbegne ispiranje mozga ljudima. Ja bas mislim da cini suprotno, ogranicava ljude i unapred im odredjuje tok misli. Covek postaje iracionalan, podlozan manipulaciji. Ja bas smatram da je Fukujama poprilicno u pravu, mada tesko da je to kraj istorije, sa tim delom se ne slazem. I nije mi jasno zasto je svako ko kaze da je nacionalizam lejm u startu etiketiran kao eldepeovac ili klon Natase Kandic. Ja smatram da je nacionalizam nesto sto treba da bude prevazidjeno, samo sputava ljude da napreduju i misle svojom glavom. Gube se vreme, energija i zivoti uzalud, umesto da se ista ta pokretacka snaga iskoristi za nesto produktivno, a ne destruktivno. Ovim nisam mislio na to da iz nacionalizma nuzno proizilaze ratovi, ali su ljudi zatrovani nacionalizmom podlozni manipulaciji da u iste udju. Primera imas dosta u istoriji, pocni od nase skorije.

@ gamby
O tempora, o mores!

svi vole svoju zemlju , sve patriote sve nacionalisti(ona normalna definicija nacionalizma) a kad bi imali milione u džepu Srbija ih nebi vidjela više za života.

Нисам ни мислио да га ствара (након оних социолога које сам имао прилике да упознам, могу да кажем и: срећом), него ми невероватно да неко ко се социологијом бави, онако занемарује улогу колектива у формирању идентитета појединца.

naprotiv. ne zanemarujem je nikako i itekako sam je svestan, ali borim se protiv iste

Није да се мене тиче, али оно што је рекао има смисла, ако се узме у обзир контекст мало шири од ове теме. Можда не на начин на који је намеравао.

ma i ja nastupam drkadžijski, uopšte nije u tome problem, ne znam koliko je rekao pametnih stvari, diskutabilno je, ali svakako je reko neke stvari kojima se ja uopšte nisam bavio u postovima i napao me za propagiranje konformizma i kolonijalizma bez obzira na moje konstantno nagvaždanje o neophodnosti i bezuslovnosti slobode mišljenja za pojedinca koje je jedina moja vrednost za koju se zalažem, sve ostalo je nihil, i on mi priča o robovanju i orvelu jbt, ne mogu s takvim ljudima da pričam jer se iznerviram, šta ću takav sam. ne mogu da govorim s nekim ko čita šta pišem pa zatim izvrće moje reči

Гамби, ти си прво у нашој скоријој историји био принуђен да ратујеш, да би штитио свој народ, што је једна од главних функција државе. А касније су многи то почели да користе за своје циљеве (продавали, нпр. нафту и оружје супротној страни).
Дигитални Анђео неке много битне теме одрађује на крајње аматерски начин, нисам у том фазону. Ниси елдепеовац или Ната К ако мислиш да је национализам глупост, ти право на то своје мишљење имаш, али ако кажеш да је национализам исто што и шовинизам, или ако националисте поистовећујеш са идиотима којима треба реформисати мозак, или са четницима из филмова Вељка Булајића, онда ћеш сигурно изазвати реакције људи који су се осетили прозванима.
А што се Фукујаме тиче, и њега су неке вечне истине лупиле по челу, као и оне пре њега, без обзира да ли је у те истине веровао или их увиђао.

napao me za propagiranje konformizma i kolonijalizma bez obzira na moje konstantno nagvaždanje o neophodnosti i bezuslovnosti slobode mišljenja za pojedinca koje je jedina moja vrednost za koju se zalažem, sve ostalo je nihil

Нисам се можда лепо изразио: Не пропагираш ти те вредности, далеко од тога, али се до владавине тих вредности долази усвајањем вредности које ти овде саопштаваш као своје.

Ако сам увредио, извини, није ми била намера, нећу више коментарисати твоје постове, није ми намера да увредим било кога.

Гамби, ти си прво у нашој скоријој историји био принуђен да ратујеш, да би штитио свој народ, што је једна од главних функција државе.

Da, a ratovi su izbili zbog toga sto je nacionalizam iskoriscen u lose svrhe. Sad kad razmislim, koja je dobra strana nacionalizma, osim sto je to lepo osecanje?

А касније су многи то почели да користе за своје циљеве (продавали, нпр. нафту и оружје супротној страни).

Rat je i poceo zbog pojedinacnih interesa, nijedan narod svakako bio u plusu nakon rata.

Ниси елдепеовац или Ната К ако мислиш да је национализам глупост, ти право на то своје мишљење имаш, али ако кажеш да је национализам исто што и шовинизам, или ако националисте поистовећујеш са идиотима којима треба реформисати мозак, или са четницима из филмова Вељка Булајића, онда ћеш сигурно изазвати реакције људи који су се осетили прозванима.

Nisam ovo rekao, stoji da nije tako, mada nacionalizam lako evoluira u sovinizam, samo je potrebno da se potpali dovoljno velika vatra.

А што се Фукујаме тиче, и њега су неке вечне истине лупиле по челу, као и оне пре њега, без обзира да ли је у те истине веровао или их увиђао.

Stoji to da preteruje, preterano zastupa samo jednu stranu price, bez osvrtanja na kontra argumente. To mu je i njegov profesor, kao i dobar procenat sociologa zamerio, ali nebitno da ne idemo u oftopik toliko sad.