Prijava

Патриотизам ти је отприлике нешто као принцип самоодржања. Знаш да разликујеш појмове својег и туђег и имаш позитиван однос према својем.

Национализам, бар га ја тако схватам, има сличности са патриотизмом али има и једну ноту ирационалности, некритичког, полурелигиозног доживљавања појма својег.

Патриотизам је када не бацаш ђубре по земљи да је не би загадио. Национализам је када си убеђен да је та земља света и да је то ђубре ње недостојно.

ili pak u većim zemljama koje pokušavaju da odole cunamiju multikulturalizma (japan npr ili recimo iran, rusija...).

Ово ми промакло. Русија је мултикултуралнија земља од свих западних заједно, на челу са Америком. За почетак, за разлику од њих, нису уништили своје домороце. Јеботе, имају пун курац република и аутономних области за мањинске народе. Чуј, покушавају да одоле мулти-култи цунамију... Ал су зато западни учитељи, који сваки покушај имиграната да сачувају свој идентитет подругљиво називају "даљинским национализмом", епитом мултикултуралности и отворености... Шио ми га Ђура. Прво да извуку балван из ока својега.

A kako jedan Irac u Americi ostvaruje svoj irski identitet? Ide na paradu za dan svetog Patrika? Jede ajriš stju i pije Ginis, navija za Seltikse. Osim tih par stvari, on radi isto što i svaki drugi Amer: ide u kancelariju, otplaćuje hipoteku, radi dva posla da ne bi ostao bez imovine, i tako... Ja nisam primetio da irska, ili nemačka, ili poljska, ili meksička kultura u Americi idu dalje od kuhinje i parade. O kakvom multikulturalizmu govorimo? Amerika je dominantno protestanska hrišćanskofundamentalistička liberalnokapitalistička zemlja.

То поводом овог мог поста пишеш, или невезано?

Nevezano, čisto mi tvoj post skrenuo pažnju da neki Ameriku smatraju multikulturnom zemljom, pa se zapitah zašto je smatraju.

za Valdemara

Za čoveka je mnogo veća opasnost od uniformizacije ljudskog društva i duha nego od nacionalizma. U biologiji raznolikost osobina organizama iste vrste doprinosi uspešnoj adaptaciji te vrste na promene u sredini. Razvoj čovečanstva je uvek dolazio kroz sukobljavanje, borbu, prožimanje i spajanje ideja iz različitih kulturnih miljea. Na šta jedna civilizacija nije mogla da odgovori, druga je sa lakoćom odgovarala itd

ako zanemarimo činjenicu da su najuniformnije društvo na svetu u tom smislu što biberče ima 400 miliona pregleda na tjubu, onda ti je ovo definicija SAD-a, definicija multikulturalizma i tolerancije koja ne prihvata tuđe ali ga po ustavu poštuje zarad dobrobiti zajednice.

što se tiče američkog imperijalizma, u pravu si, to je nesumnjivo, makar dok i poslednji kutak globusa ne postane amerika tj dok ga ne apsorbuje američka berza

jesam pristalica evrocentrizma, ali ceo svet čini mi se rukovodi se evropskim nazorima, što smatram najmanjim zlom za čovečanstvo

zanimljivo da pomineš kraj istorije, nedavno sam čitao neke delove knjige "kraj istorije i poslednji čovek" od fukujame u kojoj on govori da će se kapitalizam i liberalna demokratija uspostaviti kao konačni oblici društva, tako da verovatno jesam pod njegovim uticajem, slažem se da će se uspostaviti (čemu već prisustvujemo) ali za razliku od njega ne mislim da su konačni, ali svakako to jeste nova era u ljudskoj istoriji

za GM

Шта је мултикултурално у држави у којој постоји само једна нација?

čini mi se sve, od ustava do gradskih četvrti i seks šopova

Наравно да ће да стане у гард ако га неко "тера" да буде Немац. Шта ако само хоће да буде Турчин и боли га курац за остало? Онда нема "привилегија"?

ne znam da li ga iko TERA, ali fora je u tome da mu niko ne brani da on čuva svoj "nacionalni identitet" a on i pored toga ima potrebu da ga brani

Свака савремена уметност је таква.

nisam mislio u tom smislu kada sam to pomenuo, ali i ta činjenica govori o tome da je svet postao multikulturalan

И Камерон. И џипси-експрес Саркози. Итд.

ja mislim da oni podilaze svojim biračima, taj proces je nereverzibilan makar dok se sam u sebe ne uruši za šta je potrebna neka vrsta katastrofe kakva se nimalo ne nazire u tim zemljama jer njihovi građani žive prilično udobno

Хаха, никад јача. Нарочито у Шпанији, Грчкој, Португалу, Ирској, Естонији, а богуми и Италији. Сачекао бих још са прогнозом :)

zaboravio si britaniju, pogle jbt šta napravi klinčadija, ali zabašuriće se i to mislim

У којима се чланство неће нимало поистовећивати са Хипердржавом? Или неколицином њих :)

da, to jeste, ali ja bi čak reko da je i to prvi stadijum promene koncepta države, mada ok gledam malo u kristalnu kuglu, ali tako se šuška i sve miriše na to

za Aleksa Androsa

niti trolujem niti sam maloletan, niti sam ldp-ovac, niti imam nameru da se prepucavam bez neke normalne i argumentovane diskusije, ali oću da ti kažem da ti je ovo

Да би волео себе, а тиме и друге, што је предуслов да ишта квалитетније постигао у животу, мораш прво да прихватиш то што јеси, а твоја нација јесте једна од ствари која те одређује.

petparačka filozofija. Ti imaš pravo da izabereš šta tebe određuje, ali nemoj meni da pričaš šta mene treba da određuje.

Ti imaš pravo da izabereš šta tebe određuje, ali nemoj meni da pričaš šta mene treba da određuje.

Неке ствари постоје независно од тебе - дрвеће, други људи, небеска тела, променљивост историјских околности и тренутних политичких идеја или идеологија, серије Синише Павића, као и неке вечне истине које се не мењају, нити ће се мењати, и које делују на све људе. То што их ти не признајеш не значи да не постоје и да не делују на тебе.
Тако је, рецимо, стари Рим био мултикултуран, па је онда дошла вечна истина да не можеш живети тако што ћеш другога да држиш као што држиш куче и ударила их по фаци. Тако је Велика Британија један огроман период била мултикултурна држава, па су сконтали вечну истину да нико неће да ради за другога.
Тако и Америка хоће да просвећује људе по свету, да им одузме културни идентитет (који је независан од националног идентитета, али има додира и са њим), па их је ударила вечна истина да су људи приврженији свом непосредном окружењу, него нечему што им се агресивно намеће, а долази преко океана.

Нико теби не одриче право да жмуриш или да запушиш уши, али немој друге да сматраш глупима само зато што неће дозволити да им се намеће нешто на шта си ти пристао.

Za Filantropofoba
Verovatno je i Austrougarska bila multikulturna zemlja? Mislim, jeste, svi ti Nemci, Česi, Jevreji, Mađari i ostali, gde je kultura u nekim periodima cvetala, ali to nikako nije bio garant političke stabilnosti. I posle raspada te zemlje ostade češko Česima, austrijsko Austrijancima, mađarsko Mađarima... To zato što je češko imalo češke odlike, nemačko nemačke, itd. Ne znam da postoji išta što dolazi iz Amerike što nosi odlike neke posebne, neameričke kulture? Ne govorim o pop pesmicama, nego o kulturi. Ja ne vidim kulturnu raznolikost u Americi, osim po vašarima i kuhinjama. A to što poštuju svačije pravo da se oseća onako kako se oseća, nisam siguran da to ulazi u opis multikulturalizma. To je mislim opis osnovnih građanskih sloboda.

čini mi se sve, od ustava do gradskih četvrti i seks šopova

Не капирам ово за устав. Углавном, четврти и секс-шопови су мање више исти, или то постају. Што ме опет враћа на моје питање.

ne znam da li ga iko TERA, ali fora je u tome da mu niko ne brani da on čuva svoj "nacionalni identitet" a on i pored toga ima potrebu da ga brani

Добро, написао сам "тера", нисам милсио буквално. Али да нису ти који га "терају" у ствари они који осећају угроженост па проглашавају пропаст м.к? Лако је већинском становништву да се не брине за свој идентитет. Онај ко је у мањини је тај који је у опасности да буде асимилован, а називати опирање томе шовинизмом је само пројекција оног који то ради.

nisam mislio u tom smislu kada sam to pomenuo, ali i ta činjenica govori o tome da je svet postao multikulturalan

Мислиш, да је постао монокултуралан?

ja mislim da oni podilaze svojim biračima, taj proces je nereverzibilan makar dok se sam u sebe ne uruši za šta je potrebna neka vrsta katastrofe kakva se nimalo ne nazire u tim zemljama jer njihovi građani žive prilično udobno

zaboravio si britaniju, pogle jbt šta napravi klinčadija, ali zabašuriće se i to mislim

Размисли мало зашто подилазе бирачима на тај начин. А што се катастрофе тиче, намерно нисам ставио Британију. Нисам уопште на то мислио. Они што сам их побројао не живе више онолико удобно колико су живели, а вероватно ће бити још горе.

a mislim da oni podilaze svojim biračima, taj proces je nereverzibilan makar dok se sam u sebe ne uruši za šta je potrebna neka vrsta katastrofe kakva se nimalo ne nazire u tim zemljama jer njihovi građani žive prilično udobno

Zaista mislim da je zapadnjačka prefinjenost, kultivisanost, tolerantnost itd. posledica udobnog načina života. Samo, to što oni danas tako žive uopšte ne znači da će se i u budućnosti tako nastaviti. Nije valjda Evropa došla do tačke kada više nema nazatka, već samo napredak? Toliko poverenje u tvrdnju da smo u surfovanju najahali na beskrajni talas napretka deluje mi malo naivno. Ne mora krah da se desi sutra, ni kroz deset godina, ali naziru mu se uzroci. Nedostatak sirovina, i borba za iste. Nedostatak izvora energije, i borba za iste. Klimatske promene. Nedostatak stanovništva, uvoz stanovništva i uticaj uvezenih kultura na zemlje uvoznice. U Evropljaninu još nije zamrlo nacionalno. On će da toleriše Turčina i Arapina dok može da ih integriše u svoje društvo po svojim pravilima. Šta ako Evropa izgubi potencijal za varenje emigranata? Na šta će da liči francuska država kad izgubi francuski nacionalni karakter? Ili bilo koja evropska? Da li će se pre tog gubljenja pojaviti nacionalizam da brani ugroženi nacionalni koncept?

А, да: можеш на Нету да нађеш плакате у којима немачка пропаганда објашњава да је Европа коју Хитлер хоће да направи мултикултурна, уједињена, велика Европа, у којој ће бити посла за све. Мрзи ме да ти тражим, али релативно лако можеш да нађеш.
Шта ће да буде последица овог најновијег покушаја стварања мултикултурне државе на светском нивоу, видећемо, али се сваки од горе побројаних завршио крајње трагично, нема историјског смисла веровати да ће овај пут да прође нешто што је у самој својој бити силовање људског достојанства и интелигенције.

ЕДИТ: Ево га плакат http://community.webshots.com/photo/fullsize/2101027410060248329gYEGZC

Doduše, ne znam ni zašto bi proces ukrupnjavanja bio nužno zlo. Moderne nacije i jesu nastale od plemena, ali su postajale jedinstvene tvorevine tek kad su u sebi uspele da spoje i pomire (možda i ne sasvim pomire, što može da bude dobro) svoje sastavne delove. To znači da jedna moderna nacija ima kapacitet da zadrži kulturne posebnosti svojih pripadnika, sa određenom dozom uniformizacije. Sad, pomiriti duh Bavarca i Saksonca je mnogo manji zadatak nego pomiriti duh Šumadinca i Norvežanina, a i da ne govorim o pomirenju i ujedinjenju duha Kanađanina i Kineza. Da bi se uspešno ostvarila takva ideja i da bi počela da rađa plodom koji je dobar za čovečanstvo, to ne sme da bude puka ideja: pa hajde da ujedinimo Mongola i Švajcarca. To mora da bude zasnovano na principima koje će da prihvate i jedan i drugi. Žalosno je što je taj princip danas grabljivi kapitalizam, i od toga ne može ništa dobro da izađe.

Али у томе и јесте поента: што данашљи процеси уједињења, који се често идеализују, јесте једино бесконачно укрупњивање капитала. Е, сад, неки геније је дошао до закључка да би уз капитал требало ујединити и народе, да би све то лакше ишло. А то неће да иде.

Јебига, ово сад изгледа као генгбенг, ал занимљив ми овај део:

jesam pristalica evrocentrizma, ali ceo svet čini mi se rukovodi se evropskim nazorima, što smatram najmanjim zlom za čovečanstvo

Не мислиш да је то фаворизовање "европских назора" мало шовинистички? У ствари, не мислиш да је уопште приписивати назорима придев "европски", шовинизам? То нужно подразумева да то нису вредности ваневропских цивилизација. Шта су онда "азијски назори" и "афрички"? Набијање на колац и живљење у колибама?

Али у томе и јесте поента: што данашљи процеси уједињења, који се често идеализују, јесте једино бесконачно укрупњивање капитала.

Nije mi samo jasno, misliš da ujedinjavanje nacija u 19. veku nije bilo ukrupnjavanje kapitala? Ili bilo koje drugo ujedinjavanje u istoriji? Da smo krajem 19. i početkom 20. veka došli do istorijske granice ukrupnjavanja država?

Не мислиш да је то фаворизовање "европских назора" мало шовинистички? У ствари, не мислиш да је уопште приписивати назорима придев "европски", шовинизам? То нужно подразумева да то нису вредности ваневропских цивилизација. Шта су онда "азијски назори" и "афрички"? Набијање на колац и живљење у колибама?

Joj, nemoj, dostignuća evropske civilizacije su individualizam, građanske slobode, demokratija. Evidentno, to je nastalo u Evropi. Ako su negde drugde to prihvatili, ok, ali iz Evrope potiče.

Nažalost, to će da ide, i već ide. A ja mislim da je preterano otvaranje granica greška. Imam rodbinu koja živi u Norveškoj pedeset godina i bio sam više puta tamo. Mržnja nihovih ekstremista nije usmerena i izazvana muslimanskim doktorima, taksistima ili radnicima, već lopovima i jajarama koje se grebu za socijalnu pomoć, a neće da rade, iako tamo ima posla sasvim dovoljno. Naravno, to ne opravdava ova ubistva, daleko od toga, to samo poremećen čovek može da uradi i on verovatno mrzi sve muslimane, nevezano kakvi su. Ali ta netrpeljivost kod većine ultradesničara je upravo izazvana preteranim otvaranjem granica i ulaskom svega i svakoga u razvijene zemlje bez selekcije, a upravo pod devizom te multikulturalnosti. Školovani i vredni ljudi treba da imaju mogućnost da odu tamo da žive i rade. Ali oni su tu mogućnost imali i ranije, dok nije bilo eu i bezviznih režima. A ono što sad imamo je to da u tu Norvešku može da uđe rumunska kurva i bugarski džeparoš (ili naš ako uđemo u eu, svejedno) samo sa pasošem. A koji će im to kurac? Kako to doprinosi multikulturalnosti, ajde neka mi neko objasni...

Zaista mislim da je zapadnjačka prefinjenost, kultivisanost, tolerantnost itd. posledica udobnog načina života. Samo, to što oni danas tako žive uopšte ne znači da će se i u budućnosti tako nastaviti. Nije valjda Evropa došla do tačke kada više nema nazatka, već samo napredak? Toliko poverenje u tvrdnju da smo u surfovanju najahali na beskrajni talas napretka deluje mi malo naivno. Ne mora krah da se desi sutra, ni kroz deset godina, ali naziru mu se uzroci. Nedostatak sirovina, i borba za iste. Nedostatak izvora energije, i borba za iste. Klimatske promene. Nedostatak stanovništva, uvoz stanovništva i uticaj uvezenih kultura na zemlje uvoznice. U Evropljaninu još nije zamrlo nacionalno. On će da toleriše Turčina i Arapina dok može da ih integriše u svoje društvo po svojim pravilima. Šta ako Evropa izgubi potencijal za varenje emigranata? Na šta će da liči francuska država kad izgubi francuski nacionalni karakter? Ili bilo koja evropska? Da li će se pre tog gubljenja pojaviti nacionalizam da brani ugroženi nacionalni koncept?

slažem se s ovim, ali fora je u tome što bi takav nacionalizam kod evropljanina bio nuspojava, čak recidiv, ne sveta svrha kao nekad (takav nacionalizam tamo više ne postoji, što je bila moja poenta), dok je kod emigranta on vrsta kuturnog šoka od kojeg se brani napadom. šta bi se desilo u tom mogućem sukobu širih razmera ja ne znam, niti želim da nagađam, ali nadam se da bi pobedio razum i da bi se našli na pola puta. francuz, britanac, nemac je izmenio svoj nacionalni identitet kada je prihvatio emigranta (koga nije silom doveo, bez obzira na interese) kao deo svog društva i ponudio mu simbiozu, ne vidim nijedan dobar razlog zašto ovaj ne bi učinio isto

moje mišljenje, koje jeste utopijsko i možda čak anarhističko na globalnom nivou ali ne i na ličnom, jeste da jedini mogući identitet koji čovek pod određenim imenom i prezimenom može da ima, potiče iz njegove vlastite ličnosti, što neki ljudi naravno ne mogu ni da počnu da shvataju jer to podrazumeva i detaljno i duboko promišljanje temelja na kojima taj neko bazira svoje ideje, sve ostalo je farsa i žrtvovanje sopstvene slobode, pa tako i nacionalistička priča

a što se tiče vrednosne ocene sveta u kome živimo uopšte, ja je ni u jednom od postova na ovoj temi nisam dao

Не, сигурно не. Освајање нових територија јесте, али уједињење нација распрачаних у средњем веку, као што су нпр. Немачка или Италија је сигурно урађено из идеализма. Као што су и код нас прижељкивали уједињење са Црном Гором - сигурно не из економске користи, јер је то тада био један од најзаосталијих крајева Европе, већ из идеала, као и ово горе набројано. Али када се једном нација заокружи у једној географској целини, онда се размишља о новим тржиштима, о уједињењу капитала.

А стварно почиње да личи на генгбенг.

Nacionalizam se uglavnom javi kad Đole osvoji turnir.

Joj, nemoj, dostignuća evropske civilizacije su individualizam, građanske slobode, demokratija. Evidentno, to je nastalo u Evropi. Ako su negde drugde to prihvatili, ok, ali iz Evrope potiče.

Па нисам ни рекао да су негде другде настала.
Али чему присвајање тога? Шта је онда р'н'р? Америчка музика? Или, да узмемо саму демократију, да ли је то грчки назор?