Prijava

"Утицај Великосрпске империје на стварање црногорске нације 1896-1908"

imaju li poglavice ta plemena?

Plemena jebena looool i onda nam prosipaju nešto, pa bosanci gospoda za njih jbt hahaha

Црногорска, херцеговачка, брдска, личка епирска и било која друга племена из османског периода су иста ствар као кнежине у Србији. Ево шта је Вук Караџић записао поводом тога: http://prntscr.com/g1taz5 (из Српског рјечника из 1852, стр. 506). Притом се Црна Гора делила на нахије, као и свака друга османска област.

Ovo je samo deo slagalice, ok ovo je map plemena stare Crne Gore, izostavio si plemena 7 Brda koja su sa Starom CG povezana u svakom mogucem smislu. Dovoljno je reci samo jedan primer, Vasojevici su Brdsko pleme a Ozrinici pleme Stare CG a u krvnom su srodstvu, jer su Ozro i Vaso rodjena braca, a bilo ih je po raznim predanjima bar 5,6, Vaso, Kraso, Pipo, Ozro, Oto itd i to su sve rodonacelnici plemena.

Zatim plemena Stare Hercegovine cije danasnje stanovnistvo je mahom upravo iz Zetske ravnice (Drobnjaci su danasnju teritoriju zauzeli dosta kasnije, Uskoci i Saranci, Pivljani od Rudja i Branila iz Zete, i ostala kasnija doseljavanja, Banjani kao najmladje pleme formirani mahom od doseljenika itd, Milomir i njegovi Miljanici su iz KUCHA ja mislim itd) i Malesije a kao sto rekoh vekovima su zbog poznatih (ne)prilika bili upuceni samo jedni na druge, zenili se i udavali, isli u cete i bojeve zajedno itd.

Племена 7 брда су била одвојена од црногорских. Погледај само пример из 1608. године, када су брдска племена, без црногорских, у свом сакралном центру, манастиру Морачи, сазвала сабор и прогласила савојског војводу Карла Емануела I за српског краља. (Г. Станојевић, Југословенске земље у млетачко-турским ратовима 16-18. вијека, Београд 1970, 128-138).

Племе је била територијална јединица и ништа више. Положај главе племена био је у потпуности идентичан кнезу у остатку Румелије. И име је понекад било исто (Conte Miletta Rigani, Conte Andria ot plesivici) Његов задатак био је да закупљује порез од централних власти. Зашто су се Црногорци сматрали повлашћенима (тј. зашто су плаћали мањи, па на крају и никакав порез) најбоље демонстрира црногорска канун-нама из 1523: "Раније, при заузимању ливе Црне Горе, када је пописана и дефтер састављен; наметнут је био ушур, харач и испенџа. Али, пошто је поменута лива тврда и кршевита земља, раја није способна да даје ушур, харач, испенчу и друге ресуме, па је на сваку кућу и баштину по влашком обичају наметнуто 55 акчи." (Б. Ђурђев, О кнезовима под турском управом, Историски часопис 1-2 (1948), 132-166)

Мислим да добро гађа суштину племена и Вук Караџић у Даници из 1827. када каже: "У Ерцеговини, пак, ђе се народ због ратова није тако често претресао, има кнезова (који се тамо зову и војводе) с бератима више, којије фамилије стотина година стоје".

Традиције о заједничком пореклу су производ стварања традиција у каснијем периоду.

Како било, морам нагласити и да је сарадња црногорских и албанских племена добрим делом фингирана. Тако је рецимо Јован Томић још давно утврдио да је састанак Куча о заједничком покрету Срба и Албанаца био фалсификат једног албанског војсковође (Ј. Томић, Састанак и договор српских главара у Кучима 1614. ради устанка на Турке: Прилог критици извора за историју српског народа, Београд 1901).

..Tu se njegovo pleme u polje bjelopavlicko narodlilo i ummozilo,vise od drugije' plemena.Govori se u narod da su Gaso i Bijeli Pavle od Leke Dukadjinca.i da su se braca tamo razdvolija.Gaso osta' tamo,a Bijeli Pavle dosa' ovamo.

Када је живео Марко Миљанов, а када Лека Дукађин?

"Jer su oni otud i dobili ime Arnaut;a to,kako je pita necesov car,kad mu je vojska pred neprijateljem bjezala,a Arnauti su izginuli,i car ji' je reka',zasto i oni ne bjeze;netko mu je reka:"njima je muka".Oni su kazali caru:"Ovo su od one zemlje sto si ji' vidio da i' je muka nazad" a to izgovara rijec "Arnaut" Arnaut=u perskijskom i arapskom jeziku,koji je sastavni deo turskoga knjizevnoga jezika,ima nesto slicno ovom tumacenju jer je AR= vrati se,ENNA=mi,UDLJ(UT)= natrag

Тешко да је постојала.

ПС Колико ја знам арапски и фарси, ово је ниђе везе.

Vaso, Kraso, Pipo, Ozro, Oto

Inzagi

Vuk je rodjen u Srbiji, pod turkom upravom, naravno da je njemu to isto, ali realno nije bilo bas tako, moje neko misljenje na osnovu onog sto sam citao. Jeste, delila se na nahije sto se tice Turaka, to je razumljivo, Turci CG nisu priznali kao drzavu sve do 1878god, cak ni posle bitke na Grahovcu kada je veliki broj sv sila priznao CG kao drzavu i kad je dobila svetovnog vladara, Danila I. De jure jeste ona bila turska, de facto a to je ono sto je meni licno mnogo vaznije, bila je slobodna. Tu posebno i prevashodno mislim na Staru CG od 17 veka, pa onda polako redom joj sva plemena prilaze , neka "zvanicno", neka ne, ali i ovako su imala ogromnu siroku autonomiju i povlastice, negde vise negde manje, uglavnom ono sto ocu da kazem - nisu bili kao ostala turka raja na balkanu. Starocrnogorci apsolutno, a Brdjani i Staroherc delom, i to sticu nesto kasnije. Bog te pa mogli su da jasu konje, nose oruzje itd, to i sami Turci priznaju i pisu. Sto se tice brdskih plemena, to je bila administratvna podela od strane samih turaka, jos od samog pocetka kada su zaista bili osvojili sve sto se moglo osvojiti. Ako su placali "manji a na kraju i nikakav porez" sto su se ovi bunili a turci na njih udarali, vekovima, i obe strane ginule ko muve..

Edit

U stvari ovo za Brda i podelu nisam siguran, to sam citao jos od vremena, ignorisi to, moram da se podsetim.

Када је живео Марко Миљанов, а када Лека Дукађин?

Hoces da kazes da je Marko omanuo jer je Leka ziveo mnogo pre njega, pa mu se sve izmesalo pod stare dane?

Nego sta kazu istorijski izvori, od cega je nastao ovo Arnautin? Nije mi jasna ta geneza, albanac-arbanas-arnautin lol, pitao bih pseta ali mislim da je njemu poznat jedino termin shiptar xd

Arnauti su albanci rodjeni na kosovu tj arnaut jednako siptar i naziv su im nadenuli srbi a arbanasi su preteca albanaca tako su sami sebe nazivali

(ako mi ne verujes zbog duzine posta mogu da nabacam jos svasta nesto u post i sve zacinim zanimljivom anegdotom sa nekom klinkom prepickom da bude zanimljivije)

Verujem ali nabacaj jos nesto u post, pogotovo budi slobodan da zacinis to sa klinkom, kao sto rekoh, takve posle svako rado slusa.

Ja nisam upoznao albanca u zivotu tako da nisam ni imao prilike da ih pitam sta oni kazu sami kazu za sebe, sta je arnaut, siptar itd, cuo sam samo ruralne legende da su ljudi od reci, da te albanac nece prevariti kad sa njim npr trgujes itd. Neki kazu da ih mozes po faci prepoznati na kilometar hahaah

Znam da ih ima i u cg i idem cesto dole ali nikako da naletim na nekog, mozda i bolje po mene xD

Pa ne mogu sad bas celu anegdotu jer kurir ali deo anegdote je da sam pitao klinku gde zivi(lol) tj u kom kraju naseg malog mesta posto je burazer od tetke takodje klinac rekao nesto tipa a ne javljas se komsinici a i ona kaze da zivi u mom kraju al ne "u tvom kraju" nego ja sam tamo u "moje prezime kraju" i ja kao ko je to ona kao sta kao ne znas ga ja reko nemam pojma kaze burazer ma to neka budala sig ja kao ma sto posto i ona kao pa jel si se skoro doselio lol. Posle 5min sprdnje se lepo predstavim ona se zacrvenela bila postidjena jos nekih sat vremena posle se opustila eto

Vidi se siptarska faca na kilometar to je aksiom a i ovo za posao stoji plus su siroke ruke kad "im valjas" ima ovde negde post o spici mene i siptara u poslovnom poduhvatu kad mi je poklonio brajtling posle iako je prethodno platio sve regulare i vodio me da gledam devojke da kupim pride to smo se ovako zajebavali

Oj lovačke ovde XDDD

E da. Pio sam piće s Marinom juče

I se 5 dana sam ti prolazio pored kanca al nerealno žurio

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2017&mm=07&dd=30&nav_category=167&nav_id=1287920

koliko je nezahvalno pricati o istoriji govori i cinjenica da veliki broj srba i dalje vlazi na ovakvog coveka a nije proslo ni 20 god od kad se sve desavalo

Pratim te u stopu!!!!

trebalo mi je jedno deset intenzivnih čitanja da protumačim ovo s klinkom xD

kad kažeš tvoje prezime kraj, ne misliš valjda da ste se toliko nagomilali u Bečmenu da zovu kraj po vama??

To, ovo za posao mi je bilo posebno zanimljivo, uvek se obradujem kad cujem info iz prve ruke, blagodarim na informacijama kosovac zauzeto. Razumem da se navedeno ne moze primeniti na sve pripadnike gore navedene etnicke skupine ali znaci definitivno nije redak slucaj da su za posao bolji od nasih ljudi, kao sto sam i bio nacuo.

Ne brt, samo po meni. Kovanica je moje prezime plus sufiks ev kraj

Na Kosovu Rađ ne u Bečmenu

Znaci zna za mene i da zivi u mom kraju al mi ne zna facu kako je to swatko reci. I bas mi je drago da iako sam se penzionisao ime i dalje zivi

Ko onda kad su oni klinci hteli da se biju u kafani pa ipak nisu smeli jer nas bilo trojica pa usli unutra po starije pa kad su stariji izasli iz kafane nalupali im samare uz objasnjenje s kim su teli da se biju eh starosti brzo dolazis

Ne bre boh, u becmenu, turnir sad pa pun kurac ljudi izmileo na ulice inace je blaga pustos bas