Prijava

Dakle električna džitra radi na principu magnetne indukcije ako sam skonato? Zanimljivo.

Ja sam član ovog IEEE-a, samo nisam dugo platio kiriju, ovaj stanarinu, ovaj vidi mene plazmu, članarinu.

Sos-e, aj ako ti nije tesko baci neki kratak kobjasn kako ti radi taj algoritam za detekciju lica (a moze i link, dakako), nikada mi nije bilo jasno kako da iz gomile obojenih koordinata prepoznas facu ili bilo sta drugo sto nije precizno matematicki definisano...

Salmonel, moj algoritam, za koji sam rekao da je glup, radi na sledeci nacin, za pocetak da razjasnimo nesto

-slika se moze prdstaviti kao matrica piksela, svaki clan matrice predstavlja boju piksela, piksel se obicno opiuje sa 3 bajta, RGB znaci red grin blu, svaki bajt prestvalja broj inteziteta te boje, i kombinacijom dobijes tacnu boju, dakle svaki clan matrice zauzima po 3 bajta (imas i rgb 565 i druge kombinacije, u 565 jedan piksel zauzima 2 bajta, 5 bita je za red, 6 za grin i 5 za blu), tako ti se obicno zapisju BMP (bitmap) slika...//JPG ti radi drugacije, on radi da spakuje sliku u manji fajl, zipuje, nazovi to kako oces, on radi grubo receno na principima "ovde imam red od 50 piksela zute boje" i to se moze zapisati sa dva bajta, a ne 503 bajtova koliko treba da se to zapamti u BMP, i slicne fore da ga spakuje da zauzima manje...zato jpg zauzima manje i losiji je kvalitet slike

-dakle, ako imas sliku 200200 piksela, mozes je poslatrati kao matricu od 200200, i svaki clan matrice je informacija o boji

-velika slika, na kojoj trazi lice je recimo matrica 300300 piksela

-imam sliku svoga lica koja je matrica recimo 5050 piksela

-prlolazim kroz matricu velike slike od 300300 i pocevsi od svake pozicije uporedjujem 5050 piksela (matrica slike lica) sa tim koliko je slicno

-uporedjujem tako sto oduzimam vrednost piksela, oduzimanje znaci razlika, razlika znaci "koliko se ovaj deo velike slike razlikuje od male slike moga lica"

-onaj deo velike slike, u kome je razlika najvanja od moga lica,, smatram da je deo slike na kome se lice nalazi, i nekako ga obelezim (u mom sucaju, nacrtam kvadrat oko njega)
*
opet kazem, ovo je glup algoritam, sam sam ga smislio, ima citava nauka o tome kako se to radi, ako te daje i detaljnije zanima pitak kolegu lukscoda, on ti moze poslati PDFove o tome, i meni je poslao...ako te zanima mogu ti poslati c ili c# kod tog algoritma pa da pogledas....kompajliras, promenis

ukratko, uporedjujem svaki deo velike slike sa malom slikom na kojoj je moje lice, i tamo gde je najmanja ralika uzimam da se lice nalazi

Ja sam mislio da IEEE u prevodu znači Internet Explorer Express Edition. Izvinite što sam toliko neobrazovan.

Lukse, sjajna tema.

Fala Sose, ja sam vazda mislio da tu moram da odradim neki outlining (ili posterizaciju, sta god) pa da onda uporedjujem te oblike. Samo jos jedno pitanje, taj algoritam je primenjiv samo kada je vecinski deo slike lice ili imas neku predobradu koja ga izoluje? Takodje, kako reaguje kada se pojebe white balance na kameri, trazis "srednju boju" lica pa razliku od svoje uzimas kao offset po RGB koordinatama ili nesto drugo? Hvala jos jedared i ako luksu ne bidne tesko, nek baci koji ppdf i na ovu stranu...

Da se zapljunem i ja.

Salmonele, ja sam svoj rad bazirao na sledećem radu...
http://research.microsoft.com/en-us/um/people/viola/Pubs/Detect/violaJones_IJCV.pdf

Nadam se da će ti rad dati ideju o algoritmu, da ti pišem detaljno - morao bih formule izvoditi i najmanje 2-3 stranice pisati, to bi smorilo i tebe i mene. ;-) U radu je sve objašnjeno. U odnosu na algoritam opisan u radu, moja ideja je ista, a ovo su razlike:

- Ja ne detektujem lica.

- Pored toga što detekcija lica izgleda fensi, detekcija objekta iz okačenog klipa je teža iz više razloga: perspektivne transformacije usled relativnog pomeranja kamere u odnosu na objekat (i obrnuto) i negostatka odgovarajuće teksture na osnovu koje bih izračunao karakteristike bazirane na gradijentima što bi olakšalo posao.

- Viola-Jones procesiraju jednu sliku, ovo je urađeno za video sekvencu, tako da je moguće iskoristiti heuristiku o trajektoriji praćenog objekta i eventualno predikciju na osnovu Kalmanovog filtra ili Echo-state neuronskih mreža. Sve ovo u cilju povećavanja tačnosti detekcije (ili preciznije rečeno, povećavanja true positive rate) i ubrzanja procesiranja.

- Koristio sam prošireni skup karakteristika u odnosu na Viola-Jones, što daje mogućnost Ada-Boost algoritmu da odabere najbolje karakteristike iz šireg skupa kandidata.

Fala Lukse, ucitelju! Bacam se na citanje, pa cu valjda da povatam nesto!

OCe li ko na elektrijadu ove godine, sad je negdje u Bugarskoj

Ја мислим да ћу да идем, само још да видим како да се убацим.

Alo šegrti :)

Evo i ja da se zapljunem sa par zanimljivih slika sa bivseg posla:
(za radove i patente kontaktirati na pvt) :)

http://i39.tinypic.com/9fzgb9.jpg
http://i42.tinypic.com/29o30wn.jpg
http://i40.tinypic.com/wm1kcn.jpg

Mlatoni, mozes onako kao ilegalac tako je kod nas prosle godine bilo, tipa 3 prijavljeno u sobu a 10 vas bude, ne placa se nesto puno

Divi Gavajo što ima fensi osciloskop, generator signala i spektrograf lolo

ja sumnjam da cu ici na elktrijadu, imamo strucnu eskurziju pocetkom maja, elektrijada je malo posle toga, sumnjam da cu kesa imati...al probacemo

Samo jos jedno pitanje, taj algoritam je primenjiv samo kada je vecinski deo slike lice ili imas neku predobradu koja ga izoluje?

algotitam radi samo ako se na velikoj slici nalazi mala slika moga lica pribliznih dimenzija moga lica, ili nekog drugog lica...moze to jos da se budzi da se slika mog lica koja je 50*50 pomatra kao da je duplo veca, ili duplo manja, ili ne znam ja koliko...ponekad pogresi, u fazonu nadje moje lice na ramenu i slicno

Takodje, kako reaguje kada se pojebe white balance na kameri, trazis "srednju boju" lica pa razliku od svoje uzimas kao offset po RGB koordinatama ili nesto drugo?

odlicno zapazanje, algoritam me malo jebe kad se promeni kolicina svetla u sobi :) ja to resavm tako sto uslikam novu sliku svog lica pod tim svetlom, ali moglo bi da se nabudzi da on to automacki radi bas kako si ti predlozio...razmisljao sam o tome, ali izbegavam da budzim dalje program, jer treba da mi radi u realnom vremenu, da mi stigne vise puta u sekundi naci lice, a ne jednom u dve sekunde

Ilegalisanje na elektrijadi ftw

Razumije li se neko u MIPS arhitekturu procesora?

(Mog druga to zanima)

Ја 90% идем на електријаду, контам да ћу се пријавити за турнир у ношењу јаја у кашици (наравно својих) или прескакању ластиша. Јавите ко буде ишао да направимо неко инострано окупљање лоло. Тема је мама, а Лукс је тата.