Prijava

Ovde pišite o po vama najvećim bitkama u istoriji ratovanja, i o bitkama koje su vas najviše fascinirale dok ste čitali,slušali ili gledali o njima...

EDIT: Napišite i kratki ili duži opis te bitke,u zavisnosti koliko vas mrzi :)...

Evo ja da počnem...

Po meni jedna od najfascinatnijih bitki i jedna od najkrvavijih (pored Cerske i mnogih drugih sa kojima sam fasciniran),je pomorska bitka koja se desila u toku nacističke operacije "Rajnska vežba" u kojoj je 1941 potopljen ondašnji div i ponos Nemačke mornarice brod Bizmark i u kojoj je tokom 9 dana potere i borbi poginulo preko 3500 vojnika sa obe strane.

Inače Bizmark je u tom vremenu smatran,nepotopljivim i nepobedivim,što u suštini i jeste bio,o čemu govori jedna kontroverza koja ni dan danas nije razjašnjena,a to je da sve ukazuje na to da su Nemci sami potopili brod,kako on nebi pao u ruke Britanaca koji su se svim svojim silama stuštili na njega.

Takodje o njegovoj nadmoći govori i podatak da je potera za njim i potapanje trajalo više od 9 dana i da je u tih 9 dana pretrpeo na desetine napada kako Britanske avijacije tako i mornarice. Takodje fascinantan podatak o Bizmarku je to što je u toku tih 9 dana potopio do tada "nepotopivi" ponos Britanaca brod Hud,na kom je od 1400 članova posade preživelo samo njih troje! Dovoljno je reći da se sam branio, bez ikakve podrške trećeg rajha od stotine torpednih bombardera i pet bojnih brodova koji su udarali po njemu, ili jednostavno rečeno 9 dana je ratovao sam protiv gotovo kompletne britanske avijacije i mornarice,koja se u tom trenutku našla u Atlantiku.

Ova bitka me takodje fascinira zbog morala na obe strane,ni Britanci ni Nemci nisu posustajali do poslednjeg čoveka,o čemu govori sudbina posade sa Huda ali isto tako govori i činjenica da se posada Bizmarka borila na kraju bez kompletnog "rukovodstva" broda koje je izginulo u ranoj fazi finalnog okršaja i sa 80 posto uništenog oružija.

Sve u svemu žalosna sudbina tolikog broja ljudi i jednog takvog diva kakav je bio Bizmark,ali opet kako ja volim da kažem "da nema smrti i patnje,istorija bi bila najdosadnija nauka"...

Operacija 'Koridor' 1992. godine.

Bitka kod Termopila.

Momci sve je to ok verovatno 90 posto ljudi zna za bitke koje ste naveli,ali dajte napišite barem neki opis bitke,šta vas fascinira u njima ili barem neki link o tome... Čisto da bi eto malo razmenili izmedju sebe mišljenja a i da bi svi po malo obnovili davno zaboravljena gradiva :)

Чему 'ваке теме ?

Деветар Цокулић
Чему 'ваке теме ?

Да форум не би био овако незанимљив.
По мом мишљењу највећа битка у историји је битка код Курска , највећа тенковска битка свих времена и најзначајнија савезничка побједа у другом светском рату. Њемци су имали 3 000 тенкова, 800 000 пјешака, 2 000 авиона, док су снаге совјетског савеза имале 3.600 тенкова, 1 300 000 пјешака и 2400 ратних авиона. Највећа битка модерног доба.

Косовска битка. Не кажем зато што сам Србин, него јер битка има велики значај за Европу. Да су Срби пропустили Турке да прођу, дошли би они доста даље од Беча.

bitka za gondor. govor kralja teodena me je faacinirao, ni nik vujicic ne bi te mogao onako motivisati da se zaletis u nadmoc i strijele orka.

Прво што ми пада напамет је битка код Кане где је Ханибал на "гостујућем терену" победио бројнију и боље опремљену римску војску тако што је тактички надмудрио, опколио и умало потпуно уништио. Историчарима и даље није јасно зашто одмах после тога није кренуо на Рим који је био у расулу и који би му се вероватно предао већ је остао да лута од града до града по Италији док му се сва војска није, онако већ уморна и деморалисана, потпуно расула.

То онако на "прву лопту"..

Косовска битка. Не кажем зато што сам Србин, него јер битка има велики значај за Европу. Да су Срби пропустили Турке да прођу, дошли би они доста даље од Беча.

Иде ми на курац што читав живот помињете нешто што смо изгубили, можда та битка и јесте имала значаја за Европу ал' размисли од каквог је значаја била за нас.

Bitka kod Angore

Prelomna tačka u tursko-srpskim ratovima, osvajanje osmanlijskog carstva od strane Timura Lenka dovelo je do mogućnosti da se Srbija malo odmori od zuluma, a hrabrost srpskih vitezova (iako su se borili na strani Turske, kao vazali) navela je Mongole da ih sve oslobode bez otkupa i kazne. Ostali zarobljenici su bili nemilosrdno poubijani.

Uvod u jedan od svetljih perioda naše istorije. Posle toga je onaj radoznali magarac otkrio Ameriku i ceo svet upropastio.

Ada svi znaju da je to bitka drugog punskog rata kod Kane đe je Anibal skrljao rimljane, 100000 za jedan dan. Tkzv opkoljavanje konjicom i falangama.

Flow
Bitka kod Termopila.

Evo i link: http://hr.wikipedia.org/wiki/Bitka_kod_Termopila

Meni je najveća i najpametnija bitka, uz ovu kod Termopila, ona kod Gaugamele. Aleksandar Veliki je sjajno nadmurio Perzijance. Evo i linka: http://hr.wikipedia.org/wiki/Bitka_kod_Gaugamele

Otkako je sveta i veka (jebem li ga ako znam šta ovo znači, ali se kaže tako) vodi se iscrpljujuća bitka u kojoj se strana unapred osuđena na poraz bori za smislenost rečenog i napisanog. Šta znači "najveće bitke ikada"? Da nije: koje su najveće bitke (logika kaže da je jedna najveća) i kada su vođene. Dakle, ikada treba razdvojiti na i i kada. Ili sam ja nešto pobrk'o? Opet, svačije mišljenje je subjektivno, znači, čak i kad se poklapaju mišljenja svih koji o nekoj temi misle, mišljenje svakog od "mislilaca" je subjektivno. Da ne pričam o uvodnom postu! A dovoljno je samo se malo potruditi. No hard feelings, ovo je "moje subjektivno mišljenje", lako može biti da nisam u pravu.
Što se teme tiče, mislim (lično?) da je zanimljiva, naročito meni, s obzirom da mi je istorija verovatno "najzakržljalija grana".

A ako çemo subjektivno to je ova zadnja đe sam se izborio za više mesa u ishrani :-)

Bitka na Bedru

Bitka koja je uveliko obilježila Islam.

Глупе ми ове битке са по 15000 војника и 6000 жртава, код Курска су милиони у питању, ееееееј, милиони !