Prijava

Opušteno čovječe koji ti je :D
Na taj ruski fejs ne možeš upasti bez invajta, i kasni za fejsom i dizajnom i svime ali opet domaće je pa ga koriste. Gugl je otkupio brazilski Orkut i ono kinesko govno i jutjub se povezuje sa G+ pa opet nije uspio :D jbg, treba ludo da te prokenja da napraviš novi fb :D

Pa u tome i jes' poenta neće ljudi da se odvoje od starih vrijednosti. Zašto ne bi napravili neki social network site i kao reklamu imali: "Ako mislite da je Miloš Obilić veliki Srbin i da je najveći heroj srpski, obrišite fejsbuk i pređite kod nas," ili ako 'oćemo na strano tržište "Obrišite facebook i pređite kod nas ako vam je žao gladne đece u Africi"

Sve je u načinu na koji prezentuješ proizvod.

kolko miliona stanovnika ima na srpko-hrvatskom području? a od toga, kolko njih ima internet?

nas i Rusa 300 miliona...

Pa i ovaj sajt je primjer uspješnog domaćeg sajta. I bolji je po meni od Uraban Dictionary-ja.

Ipak, tema je bila, može li se napravit internacionalni sajt kod nas. Za stranjsko tržište.

lemaja, moja tetka ima profil na facebooku iako nema internet. Koristi ga samo kad dođe kod nas u goste. Ne zna čak ni šifru nego ja tražim neku ceduljicu đe sam je zapisao kad sam joj pravio nalog, tako da realno svako bi mogao biti korisnik jer na neki način ima pristup internetu. Otprilike oko 4,500,000 ljudi bi moglo koristiti tak'u mrežu po mom mišljenju (ako isključimo starije od ~70 i mlađe od ~10 godina).

Npr. kada bi se napravila engleska verzija Vukajlije. Znači sajt IDENTIČAN kao ovaj, samo na engleskom. Bi li taj sajt mogao uspjeti?

Јовичићу, не праве се сајтови (или друштвене мреже) тако што узмеш неки сајт и преведеш га на енглески :П

Ne, jer bi ga zatrpali slikama mački i forama nekih šnj stand-up komičara

Енглезима је довољан редизајн урбан дикшнерија. Ја мислим да је Лондон довољно велико мјесто да се испише бар 300 000 дефиниција и то чистог жаргона ако не и више, поготово што у Лондону имају улице које да не причају стандардним језиком не би се разумјеле јер сви имају другачији сленг.
А као друго, и ми имамо САБОР
http://saborsrba.com/

C, 2. razloga:
- 1. Iza, npr. Fejsbuka i Gugla, stoji veoma napredna tehnologija kakvu studenti na našim fakultetima nemaju priliku da upoznaju. E sad nešto što pričam sve vreme nabeđenim programerima: Svako maltene može naučiti da programira, pitanje je ŠTA programirati? Koliko ljudi u Srbiji zna da programira u Rubiju ili Javi ili Perlu? Relativno mnogo. Koliko ljudi u Srbiji može da istovremeno razbija probabilističke grafičke modele, data mining, linearnu algebru, teoriju grafova, verovatnoću i statistiku, i zna da kodira u 2, 3 jezika programska a voljni su/dovoljno ludi da rade 60-90 sati (i ako ih niko ne tera)? Kekekeke. E, takve lole rade u Guglu i Fejsbuku.
- 2. Nemamo mi taj mentalitet i kulturu podržavanja start-up-ova, generalno kulturu podržavanja naprednih ideja, istrajnost da se čovek poveti nekom idealu godinama bez očiglenog materijalnog dobitka, o pulsu države i društva i da ne govorimo. (Kad dođem kući, ne sećam se kad me iko ikad pitao kakvog se naukom bavim i čime ja to bavim, svi pitaju kolika je plata i te materijalne stvari.) Takvi projekti traže neku vrstu venture capital investicija, gde su milioni tek početni ulog pre nego što se profit ostvari.

Smešno je i dalje obrazlagati ovo, sad se samo prisetim ćelavog šefa, pazi iz dobre firme u Beogradu, koji mi je tražio da za mesec dana napravim algoritam za kompresiju informacija 100 puta bolji od najboljeg sadašnjeg.
http://www.myfacewhen.net/uploads/2103-youre-a-special-kind-of-stupid-arent-you.jpg
(ovo za bivšeg šefa, ne Jovičića)

pa nek bude i 5 miliona ljudi, opet je to malo.

ali, nije "sve iz ameriku" uzelo maha, pričamo o fejzbuku, možda tnjiteru i jutubu. eventualno linked in. koliko još društvenih mreža postoji koje nisu uzele maha, a iz tu ameriku su? meni prvo gugl+ pada na pamet. i majspejs.

drugo, pitanje je da li srbi mogu IŠTA da naprave?

E sad nešto što pričam sve vreme nabeđenim programerima: Svako maltene može naučiti da programira, pitanje je ŠTA programirati?

ovo ja pričam sve vreme. a i to što kažeš za okolinu. znam dosta programera, od svih njih svega par su potencijali. jedan moj bivši kolega imao par ideja kako da interfejs nekog sajta bude funkcionalniji, a šef mu rekao "ma pusti ti to, nije bitno da je lepo, šta ima da menjamo". lik koji je to izgovorio je profesor na ETF-u. toliko o tome.

drugo, pitanje je da li srbi mogu IŠTA da naprave?

Могу. Само дај пара.

Могу лемајо,могу :)
Мајспејс је пропо ради фејса :) и ево га сад се враћа и то пуном паром :)
Друго, твитер нема неки дизајн и све али је популаран јер га звијезде разне користе. Значи или да те лудо укења са људима, или да плаћаш звијездама ради рекламе, или да те лудо укења па да ти звијезде долазе на сајт бесплантно.
Значи треба се потрудити. Имаш људе који ће рекламирати сајт :)
Ђоковић ти може навући 20 људи типа Федерер, Надал, они силни глумци који ће рекламирати сајт, Ана Ивановић исто, плус она је онај амбасадор курац палац, нек и она рекламира. Анимирати гастербајтере да се учлане и навуку страни народ да се навуче на ту мрежу, Стоја порнићарка кад год сними порнић ко интро да пичи реклама за сајт, људи ће махом улазити да дркају на Стоју кад оно кручина, фејзбук број два :)
Реклама је кључна ствар свега :) ено онај дечко је скупио милион лајкова за 17 сати да јебе ону, зашто неко из истих таквих разлога не би могао скупити милион чланова за 17 сати ? :)
РЕКЛАМА МАЈКА СВЕГА!

drugo, pitanje je da li srbi mogu IŠTA da naprave?

Republika Srbija dobar deo novca koji popunjava budžet dobija baš zbogtoga što njeni građani prodaju softver. Zarađivala bi zemlja još više od toga da nema tolike prodaje softvera na crno.

Već je pomeuo menijesamodosadno: gugl+ je probao i nije uspeo. FB je za široke mase. Da se napravi sajt samo za srpsko područje (ili ex-YU područje), možda bi i bilo neke posete, možda bi i prošao, ali ljudi bi se držali fejsa, što iz navike, što zbog toga što tamo već imaju kao "prijatelje" one ljude koje želekao "prijatelje".

Јова
Npr. kada bi se napravila engleska verzija Vukajlije. Znači sajt IDENTIČAN kao ovaj, samo na engleskom. Bi li taj sajt mogao uspjeti?

Može da se doda opcija da sajtima interfejs na engleskom i da se celokupan sadžaj prevede kako-tako, ali čemu?

Ipak, tema je bila, može li se napravit internacionalni sajt kod nas. Za stranjsko tržište.

Da, što da ne. Strana firma ili pojedinac plati domaćoj firmi ili grupi pojedinaca da naprave sajt sa svim pratećim što ide i to je to. Ako prođe - prođe, ako ne prođe - jebiga. Bitno je da se plati. Dakle, treba kinte samo (a, to "samo" uopšte nije malo).

pa nije baš tako devetare. možeš ti uložiti i milione u reklamiranje, ali ako prodaješ govno, džaba ti. tako može veštački neko vreme da se održava, ali kad tad će se urušiti. dakle, važno je da imaš proizvod koji će ljudi želeti da koriste neki duži vremenski period. eto, seti se samo 066 mreže. šta je bilo sa tim?

al dobro kažeš - treba se potruditi. samo, de si ti video srbina u srbiji da se trudi? čim odemo tamo negde, procvetamo, a ovde za svako rešenje nađemo hiljadu problema. onaj princip "ne mogu tako malo da me plate, koliko ja malo mogu da radim" je uzeo maha u mnogim sferama života, tj. niko više ni za šta neće da se iscima. dalje, regulative su takve da ako hoćeš nešto da pokreneš moraš bubreg da prodaš. osim toga, što kaže luks, neamo mi fuglovanih štrofonglca, ili šta već napisa gore, kako bi se sve to tehnički izvelo.

- 1. Iza, npr. Fejsbuka i Gugla, stoji veoma napredna tehnologija kakvu studenti na našim fakultetima nemaju priliku da upoznaju. E sad nešto što pričam sve vreme nabeđenim programerima: Svako maltene može naučiti da programira, pitanje je ŠTA programirati? Koliko ljudi u Srbiji zna da programira u Rubiju ili Javi ili Perlu? Relativno mnogo. Koliko ljudi u Srbiji može da istovremeno razbija probabilističke grafičke modele, data mining, linearnu algebru, teoriju grafova, verovatnoću i statistiku, i zna da kodira u 2, 3 jezika programska a voljni su/dovoljno ludi da rade 60-90 sati (i ako ih niko ne tera)? Kekekeke. E, takve lole rade u Guglu i Fejsbuku.

Sviđa mi se ovaj odgovor. Ali ipak čuo sam najbolje stvari o beogradskom ETF-u, a vjerujem da među najboljim studentima ima i takvih fanatika koji proučavaju i neke stvari koje se na faksu ne rade. Osim toga, većina tih sajtova je imala skromne početke. Nisu tu odmah milioni ulagani. Ne znam koliko je istinita ona priča da je Fejs nastao slučajno, jer se Cukerberg dosađivao i htio da napravi neku lokalnu mrežu. Opet, nije mi sasvim jasno zašto je tim sajtovima potrebna toliko jaka tehnologija. Na njima se samo povezuju ljudi, imaju funkciju pretrage, šerovanja slika, lajkovanja, ne liči mi na neki "rocket science". Za gugl možda da jer je stvarno jak pretražicvač i svašta nešto analizira, ali fejs? Ne znam, očigledno sam isuviše neupućen.

Ameri bi ga uzeli za ozbiljno isto onako kako vi iz Vojvodine uzimate nas sa juga. Zato bi propao.