Prijava

U, Kelte, pa mesto tvog boravka i novac koji zarađuješ ruši svu validnost tvojih argumenata i lišava te dalje kompetentnosti u ovoj raspravi.

da. meni je sve palo sa neba, i sadim pare u dvorištu. ustvari ne sadim, rastu same ko korov.

nekako se uvek previdi dobrih 8-9 godina (pa i više) tvrdog rintanja, kad nekome kažem nešto iz iskustva.

Separacija je ključna reč.
Ne vredi ni velika plata, ni sopstveni stan. Dokle god se ne obavi taj posao...ništa od života, a kamo li samostalnog!

Posmatram i te roditelje koji ne dozvoljavaju deci da jedu i žvaću sami....pokleknu kad im dete krene u vrtić (neka ga, nek' ga čuva baba); kad se posvađa u dvorištu (napsuju pola čaršije ne bi li odbranili porod); taman posla rekreativna nastava ili ekskurzija (jeste, pa da se drogira); kupuju im i gaće i čarape (redom: prate dečje brojeve i posle pređu na odrasle), al' ih posle puste da SAMI SEBI BIRAJU AUTO za pare za koje su se pod stare dane znojili...(za koji im kupuju benzin). Osamostaljivanje je za takve nepotrebna situacija. Jedini problem nastaje ako se zaljube i još ih zavoli neko kome je to strano...

Ima i zdravih roditelja : malo poguraju svoje dete i puste ga da hoda samo. Takav ima šansu da bude separisan od matične porodice.

Ekonomski momenat....kao što reče celt...u pravu je!

Osamostalila sam se na vreme.
Bila bih veom nesrećna da se moja deca ne osamostale.

Statistika :)

Novo istraživanje naučnika pokazuje da 60 posto muškaraca koji se smatraju liberalno politički opredeljeni ne bi imalo ništa protiv romanse na radnom mestu sa svojim istopolnim kolegom ukoliko je taj kolega druge veroispovesti, tamnije boje puti, fali mu jedna noga i heteroseksulano je nastrojen.

НА том Западу људи живе сами због две ствари: 1. Недостатак стамбеног простора, и 2. култура која их одаљава једне од других. И сад свако апсолутно мора да следи тај образац, само зато што нам тако кажу амерички филмови или ретардирани чланци у новинама, и сад треба да пљујемо по нечему што је далеко бољи и успешнији модел живљења, само ако се има услова за то?

NA tom Zapadu se čuvaju porodice, i prezime znači puno i dalje, veruj mi.

Sad, vidim da se osećaš prozvano... Ako si čovek sa sela, izvini, nisam mislio na tebe. Ako čuvaš roditelje, ili kupuješ hranu, ili plaćaš račune, izvini, nisam mislio na tebe.

Ali, ako si mojih godina, spavaš u stanu u Beogradu ili tako nešto, radiš ili ne radiš dok ti keva briše dupe i priča kako je to za tvoje dobro, mogu samo da ti kažem da ćeš tvrdo da se razočaraš u brak, i roditelje kad dodje do toga.

Recimo da je najmanji stan 100e, i dazbine jos 100e. Ko je lud da bez neke posebne potrebe sebi izbija iz novcanika 200e mesecno, kad te pare moze da ulozi u letovanje, auto, obrazovanje itd?

i jos jednom: ti bi odma, sa prvim poslom sam u stan, da se siris? ili bi na kredit mozda odma, da bude tvoj stan? odma bi auto, letovanje i slicno?

jos nemam auto, iako bi verovatno iz zajebancije mogo da kupim sad. necu, nepotreban mi trosak, imam biciklu a bus ide redovno ovde.

karakter, to je ono što ne izgrade ljudi koji nikada ne probaju muku.

Što volim kada ovi od preko grane sole pamet kako da se živi u Srbiji...

Ljudi zivot u Srbiji je mnogo skup. Ja licno ne zivim sa mojima, vec sa muzem, ali ne bih mogla od svoje plate da zivim sama. Radila sam u jednom periodu dva posla i to mi je previse pogotovo kad se uzme u obzir i onaj treci koji se za zene podrazumeva. Elem, uvek sam bila za ideju osamostaljivanja ali ima realnih cinjenica koje nas urnisu u tim pokusajima. Moj faks je trajao pet godina i moze da se kaze da sam za to vreme josi uspevala da radim honorarno i zaradjujem, ali kad mi je poceo pripravnicki, citaj besplatan rad od osam sati dnevno u trajanju od godinu dana, pa nakon toga i polaganje drzavnog..mislim da se ne zajebavamo, ne bi bilo teoretske sanse da tad sama sebe izdrzavam. I to smatram svojom losom odlukom sto sam studirala umesto da odem odmah u frizere i da me zabole..
Sto neko rece da ima vise prijatelja koji zive sami. Ja ne racunam one koji zive sami a roditelji im placaju stanarinu, hranu i racune..meni bilo zao da to mojima priredjujem pa sam radje zivela sa kevom nego da dupliram troskove. I nikad se nisam osecala da mi bas lepo, jedva sam cekala da "odrastem", ali smatram da sam racionalno procenila da je takp finansijski odgovornije.

Jebemliga Celte. moj ćale je umro kad sam imao 20 godina, devedesdruge. U Bosni, gde sam odrastao je besneo rat, ja sam imao državljanstvo CG pa sam tamo bio stranac, ovde nisam mogao biti izbeglica. Radio sam sve što su mi ponudili, gladovao kad mi ništa ne ponude. Zimi sam jeo jedan obrok dnevno, toliko sam imao. Bio sam težak 56 kila, a nisam vodio računa o vrsti hrane. Imalo se za stan i režiju, a ostalo ako bude. Nešto pre bombardovanja sam dobio sadašnji posao i počeo malo da živim dalje od tanjira.

Da je bilo sreće da me roditelji finansiraju u vreme dok su oni jaki, a ja slab verovatno bi završio fakultet još devedesetpete (upisao sam PMF informatiku devedesprve) i osamostalio se negde u engleskama, amerikama ili australijama. Ovako sam tek 2002. kupio započetu gradnju od lika kome nije bila potrebna, a bila mu hitna lova pa mi dao jeftino, digao par kredita i uselio se u dve sobe sa kupatilom i još vlažnim malterom na zidovima. Sad je već bolje, malo doprinela ženina familija, malo mi sami, sve sam radim jer sam na građevini stekao iskustvo, završio sam konačno fakultet pa imam pristojnu platu i živim odvojeno od roditelja.

Imam 41 godinu. Deset više nego što bi trebalo da imam kad steknem sve ovo što sam stekao. Gde je mojih deset godina? Da ne pričam o tome gde je moja zdrava kičma, ispravni zglobovi i ostale prateće zajebancije koje sam pokupio iz hladnih podstanarskih stanova...

NA tom Zapadu se čuvaju porodice, i prezime znači puno i dalje, veruj mi.

Sad, vidim da se osećaš prozvano... Ako si čovek sa sela, izvini, nisam mislio na tebe. Ako čuvaš roditelje, ili kupuješ hranu, ili plaćaš račune, izvini, nisam mislio na tebe.

Ali, ako si mojih godina, spavaš u stanu u Beogradu ili tako nešto, radiš ili ne radiš dok ti keva briše dupe i priča kako je to za tvoje dobro, mogu samo da ti kažem da ćeš tvrdo da se razočaraš u brak, i roditelje kad dodje do toga.

Нема потребе да ми причаш како је на том Западу, причају ми људи са тог Запада, који су далеко успешнији него што ћеш ти вероватно икада бити, и имају више пара него што ћеш ти икада имати. Они ми не соле памет о томе како су самостални, него са уживањем причају како и даље иду на одморе са својим ширим породицама (што је мени рецимо непојмљиво).

Нису ми потребни савети од некога са форума. Посебно зато што не знаш ни чиме се бавим, ни колико зарађујем, ни шта сам све прошао, ни какве су ми личне прилике. Рећи ћу само да немам на шта да се пожалим, ни на једном плану. А вероватно да сам млађи од тебе, тако да се и у тај део о "твојим годинама" не уклапам.

Мој проблем је тај што на сваком могућем форуму мора да се појави неко са искуством, неко ко је паметан, неко ко ће да дође да соли памет свима како треба и шта треба, а уствари хоће свима да се похвали колко је далеко догурао и колко је паметан, и онда сви треба да раде у длаку исто ко он.

А ако се ради о затуцаном националисти или затуцаном либералу, ситуација се погоршава, јер такви једноставно неће да прихвате да постоји нешто и ван онога што они сматрају једино исправним.

Не дао Бог да неко крене да размишља или образлаже зашто нешто није баш тако како је на серијама или у глупим новинарским чланцима.

и сад треба да пљујемо по нечему што је далеко бољи и успешнији модел живљења, само ако се има услова за то?

Е, зато смо ту где јесмо: што некритички прихватамо сваку глупост, без обзира да ли може да се примени или не, или дал нам је у интересу или не, само да би нам неко рекао "Браво, добар си ти лик".

A, da se razumemo, oprati svoje čarape i nije toliki problem kao što se priča, kako legenda kaže, veš mašina tu najveći deo posla odradi sama.
Takođe, da li možeš da kažeš da si svoj čovek ako ti treba pomoć dvojice propalih studenata i pandura iz Valjeva da bi plaćao kolko-tolko pristojnu gajbu i račune? Isto, da li je pametnije da se laktaš sa dvojicom propalih studenata i pandurom iz Valjeva nego sa svojim najmilijima? To je sve jako, jako zaguljeno, jer šta ti svo to osamostaljivanje vredi ako ne možeš da živiš kako spada.

Što volim kada ovi od preko grane sole pamet kako da se živi u Srbiji...

ma da, kenjam samo, moji argumenti ne važe. uopšte nema veze što sam živeo u toj srbiji kad bilo najgore, i što i dalje pomažem roditelje, i posmatram kako se rodbina koju imam dole muči, i pomažem kako god mogu, a ne tražim ništa nazad.
kenjam, pojma ja nemam kako se živi "dole"

Ma ne soliš pamet celte, samo je zajebano što ova tema generalizuje situaciju koja se ne može generalizovati. OK je ta priča da deca treba da se osamostale, naravno da treba, samo ne po svaku cenu ukoliko nisu mentalno ekstremno jaki.

EDIT: A moje iskustvo kazuje da se može zaraditi i ovde ako nisi gadljiv.

Нема потребе да ми причаш како је на том Западу, причају ми људи са тог Запада, који су далеко успешнији него што ћеш ти вероватно икада бити, и имају више пара него што ћеш ти икада имати. Они ми не соле памет о томе како су самостални, него са уживањем причају како и даље иду на одморе са својим ширим породицама (што је мени рецимо непојмљиво).

Нису ми потребни савети од некога са форума. Посебно зато што не знаш ни чиме се бавим, ни колико зарађујем, ни шта сам све прошао, ни какве су ми личне прилике. Рећи ћу само да немам на шта да се пожалим, ни на једном плану. А вероватно да сам млађи од тебе, тако да се и у тај део о "твојим годинама" не уклапам.

Мој проблем је тај што на сваком могућем форуму мора да се појави неко са искуством, неко ко је паметан, неко ко ће да дође да соли памет свима како треба и шта треба, а уствари хоће свима да се похвали колко је далеко догурао и колко је паметан, и онда сви треба да раде у длаку исто ко он.

А ако се ради о затуцаном националисти или затуцаном либералу, ситуација се погоршава, јер такви једноставно неће да прихвате да постоји нешто и ван онога што они сматрају једино исправним.

Не дао Бог да неко крене да размишља или образлаже зашто нешто није баш тако како је на серијама или у глупим новинарским чланцима.

kenjaš ti, a opet i dalje pišeš po glupom forumu.

a nećeš da saslušaš kad kažem da ja ne pričam o tome kako treba zajebati porodicu, već kako se treba otkačiti od sise da bi tu istu porodicu nekako pomogao.

al džabe to pričaš tupsonu, što ne sluša, a pravi se da niko samo njega ne razume :)

i jos jednom: ti bi odma, sa prvim poslom sam u stan, da se siris? ili bi na kredit mozda odma, da bude tvoj stan? odma bi auto, letovanje i slicno?

Pa upravo kazem suprotno. Ne ocekujem to od prve plate tj prvog posla, i zato ne vidim zasto bih po svaku cenu morao da se odvojim od matoraca pa makar po cenu da mi od plate ostane 100e da prezivim?
Zasto bih forsirao samostalnost sa 400e plate, od cega ce 200evra da ode vlasniku stana i drzavi, kad tih 200e mogu da ulozim u sebe ili nesto sto je mnogo korisnije od toga da cu drustvu moci da kazem " JA ZIVIM SAM"?
Ti si taj koji zagovara zivljenje sa 2,3 slicnih po svaku cenu, samo da bi se izaslo iz kuce?

A, da se razumemo, oprati svoje čarape i nije toliki problem kao što se priča, kako legenda kaže, veš mašina tu najveći deo posla odradi sama.
Takođe, da li možeš da kažeš da si svoj čovek ako ti treba pomoć dvojice propalih studenata i pandura iz Valjeva da bi plaćao kolko-tolko pristojnu gajbu i račune? Isto, da li je pametnije da se laktaš sa dvojicom propalih studenata i pandurom iz Valjeva nego sa svojim najmilijima? To je sve jako, jako zaguljeno, šta ti sve to vredi ako ne možeš da živiš kako spada.

Рекао сам "ако се има услова".

И није проблем ако неко хоће или може овако или онако, проблем је да кренеш некритички да сереш по нечему, само због чланка у новинама или друштвене прихватљивости неког начина живота.

A moje iskustvo kazuje da se može zaraditi i ovde ako nisi gadljiv.

Jes vala, za osemenjivačima junica je vazda potražnja, mislim nije da ih semeniš lično, recimo da samo asistiraš kvalifikovanijem od sebe :)

Ne moraš mi se pravdati, jednostavno ne volim kada neko zapali da radi preko grane. Kod mene je tu kraj. SRCE ZA SRBIJU PORAZ U MONAKU ZONFIĆ!

Ti si taj koji zagovara zivljenje sa 2,3 slicnih po svaku cenu, samo da bi se izaslo iz kuce?

da, ako već nemaš mogućnosti da to iskusiš tokom studiranja ili tkao već nekako.

posle se vrati porodici ako hoćeš, tvoje pravo.

problem je ta želja za komforom, bez želje za radom i sopstvenim razvojem. a do tog se dolazi ako ti je celog života sve uvek potaman.

treba čovek dok je mlad da se kali, a ne kad je kasno.

Рекао сам "ако се има услова".

Jok bre, ne odgovaram tebi nego se naslanjam na to što si pisao.

Poenta je da i nije neki poseban problem da živiš sam. Živi sam ako možeš, živi i s roditeljima ako moraš, nije to ništa sramno i strašno, ono što ne treba da radiš je da živiš s roditeljima i lupaš se motkom po glavi što ne živiš sam, u tome nema sreće ni dugoročno ni kratkoročno, samo pelcer za depresiju a takav ćeš da izgradiš kurac od ovce a ne svoju ličnost.