Prijava

Realno, lepo kaže Truleks. Danas ima na internetu knjiga i predavanja iz fizike i astrofizike, kvantne fizike, hemije i ostalog koji zahtevaju samo osnovnu i srednju školu. Eno Brajan Grin ima besplatne kurseve fizike, imaš na YT ja mislim sa MIT-a ili Harvarda predavanja sva, imaš Fajnmenovu knjigu sa njegovim predavanjima, imaš tonu stvari i emisija, jebo vas Blic i B92 i njihove bljuvotine koje polupismeni novinari ispovraćaju prežvakano sa skoro isto toliko loših stranih novina i sajtova. Svako ko se za fiziku interesuje više od par klipova Mičija Kakua (koji je i pored toga što je mejnstrim, do jaj naučnik) zna da spekuliše više o tome nego što većina vas može o filozofiji.

Trulekse, ja mogu da uzmem sa jedne strane Ničea ili Huserla ili tako nešto, i da prilično toga razumem, a "Kvantna mehanika za damije" mogu da čitam kao zanimljivo štivo, ali to je prepričano. Govorim o ulaženju u suštinu problema, a ne intelektualnu zabavu na svakodnevnom nivou. Osim toga, ne postoje filozofska pitanja na koja je nauka dala odgovor, mislim.

Možeš da razumeš jer si završio faks i dosta toga si već čitao. Prosečan serator ovde ne razume ni filozofiju za srednju školu, a ne original Ničea ili Hegela. A za rasprave o fizici ti treba fizika iz srednje i osnovne, nadograđena sa nešto malo znanja o astrofizici i kvantnoj fizici. Niko ovde ne pokušava da pronađe neku novu teoriju ili šta već, samo seremo. A nauka napreduje eksponencijalno, rešava sve moguće probleme malo po malo, kao što je to radila i do sada. Filozofija se tiče samo ljudske psihe, ili uticaja i pogleda ljudi na prirodu. Teško da filozofija može da ponudi rešenje za suštinske probleme. Uzmi Valdemare pa pročitaj i pogledaj par stvari o fizici, ne mislim na zanimljive klipove, nego baš naučne, verujem da si potkovan iz srednje dovoljno da razumeš to, i videćeš da nisi u pravu.

ubijate trip totalno
smaraci

Kapiram da ću kupiti neku knjigu od Hegela i praviti rizle od listova a flopove od korica.

Ja pričam za sebe... Zanimljivo mi je da gledam naučno-popularne emisije o svemiru, da se amaterski bavim tim zajebancijama, ali čitati Kjerkegora u originalu mogu (prevedenog, ajd), a Ajnštajna ne mogu. Time pre mogu imati ličnu predstavu o ovom prvom, a o ovom drugom imam samo nečiju interpretaciju. Nekako me nervira fizika u originalu, ima suviše matematike, a matematiku mrzim. Filozofiju recimo malo više volim. A ne znam šta misliš da su suštinski problemi? Ako je nešto materijalne prirode u pitanju, moji suštinski problemi su relativno mali, skoro rešeni, ali drugi me muče, koje pedeset nauka zajedno i može da opiše, ali da na njih da odgovor ne može.

ubijate trip totalno
smaraci

Šta da radim kad sam strejt. Eno gore sam postavio snimak sudara dve planete. Malo li je?

Ja pričam za sebe... Zanimljivo mi je da gledam naučno-popularne emisije o svemiru, da se amaterski bavim tim zajebancijama, ali čitati Kjerkegora u originalu mogu (prevedenog, ajd), a Ajnštajna ne mogu. Time pre mogu imati ličnu predstavu o ovom prvom, a o ovom drugom imam samo nečiju interpretaciju. Nekako me nervira fizika u originalu, ima suviše matematike, a matematiku mrzim. Filozofiju recimo malo više volim. A ne znam šta misliš da su suštinski problemi? Ako je nešto materijalne prirode u pitanju, moji suštinski problemi su relativno mali, skoro rešeni, ali drugi me muče, koje pedeset nauka zajedno i može da opiše, ali da na njih da odgovor ne može.

Što misliš da ne možeš original da čitaš? Nije previše matematike, evo ja imam knjigu jednu, "Ajnštajnova teorija relativiteta" od Maksa Borna. Stara knjiga, iz 60-ih ili 70ih u kojoj se objašnjava istorija nauke, konkretno fizike od 1600ih pa nadalje, sa sve propalim teorijama i objašnjenem kako je razvoj misli uticao na nauku i obrnuto. Matematike ima, ali vrlo malo, i dosta jednostavno urađeno. Svako sa srednjom školom može da razume uz malo truda. I na kraju je objašnjeno kako se kroz ceo razvoj došlo do relativiteta i kako se sve uklapa i funkcioniše. Mnogo dobro štivo. A te probleme na koje tražiš odgovore neće rešiti ni filozofija, ili ih rešava površno. Sve što neko može da pomisli, možeš i ti, ali proniknuti van misli i čula, dublje i svemir ili dublje u niti prirode, za to je potrebna prava nauka.

Sve to su jebena nagađanja. Malopre gledam neki kurčevi Kosmos na NatGeo, vodi onaj 'vočaut vi gat a bedes ovr hir' crnjo i kao sere kako je neki asteroid udario u drugi i ovaj ga je skrenuo za 25cm i izazvao je neke kurčeve eksplozije po zemlji. Sad on zna da li je to tako bilo.

Kako seru.

Nekako me nervira fizika u originalu, ima suviše matematike, a matematiku mrzim. Filozofiju recimo malo više volim.

To je i glavni problem, čovek je sklon da ono što ga nervira označi netačnim, ili ga jednostavno ignoriše, zanemari, a prihvati ono što mu više ''leži'', što mu lepše zvuči. Ali, to što nešto lepše zvuči ne znači da je tačno i obrnuto, ne možeš da kažeš da je fizika bezveze jer ti ne voliš matematiku.

ne možeš da kažeš da je fizika bezveze jer ti ne voliš matematiku.

Pa ne kažem. Samo sam konstatovao da mi više leži filozofija nego fizika i matematika. A kad se prepričaju, zanimljive su i jedna i druga.

A kad se prepričaju, zanimljive su i jedna i druga.

jesu zanimljive. Samo što sam imao nesreću da mi je u srednjoj filozofiju predavala neka žena koja je lebdela u nekim svojim dimenzijama multiverzuma koje još nisu poznate nama običnim ljudima, a nekim nebuloznim konstatacijama tipa: ''ako je evolucija istina onda majmuni ne bi trebalo da postoje'' mi je ubila totalno volju za tim predmetom. Ili kad citira Parmenida: ''Nema kretanja'' sa kezom na ustima u trajanju od pet minuta očekujući od razreda ''Wow''-efekat (koji je ipak izostao). Ništa ona nije meni objasnila. Još gore nego filozofi sa foruma ovde.

Osim toga, ne postoje filozofska pitanja na koja je nauka dala odgovor, mislim.

Ovo zvuci zanimljivo. Iz filozofije proistice fizika, koja se zatim upotrebljava da odgovori na pitanja filozofije. Mada, i ima logike, sto ne? I bas nikad nauka nije davala ili bar nudila odgovorila na filozofska pitanja?

I uopste, sta se podrazumijeva tacno pod filozofskim pitanjem?

Evo ti Cace uvod u kvantnu mehaniku https://www.coursera.org/course/eqp

Dakle, najjednostavnije nesto, tek da se shvate ideje i kako su temeljene. Pocinje sedmog aprila.

CIRTAT Ovo zvuci zanimljivo. Iz filozofije proistice fizika, koja se zatim upotrebljava da odgovori na pitanja filozofije. Mada, i ima logike, sto ne? I bas nikad nauka nije davala ili bar nudila odgovorila na filozofska pitanja? TATIC svemir moze da se proucava kroz skoro sve nauke
evo da ti odgovorim ja jednostavno,a ne u postovima koji su toliko dugi da moze posebna nauka da proucava te postove kao svemir koje pisu valdemar i truleks krpa

Филозофска питања су дубља него на пример - питања физике, математике, да не говорим историје, географије.. и осталих наука чији се одговори своде на пуке чињенице. Одговор на филозофско питање најчешће није једнозначан и зато су та питања контраверзна. Оно што додатно компликује је то да немамо јасну представу на који начин можемо одговорити на фил питање.

Je li filozofsko pitanje ono o ponavljanju zivota?

Dakle, sta ako se covjek, kad umre, ponovo rodi, i bude isti on, i isti zivot koji je proziveo upravo ponavlja, na bas isti nacin? Sve se isto dogadja, do najmanje sitnice. Je li to moguce?

I ja kazem da nije zbog entropije. Entropija se stalno povecava i nije moguce vratiti se u pocetno stanje. Entropija je termin iz termodinamike.

Inace, profesorica iz srednje je govorila da kad se na filozofsko pitanje dobije odgovor, ono prestaje da bude filozfsko pitanje. Odgovarajuci na filozfoska pitanja, ljudi su utemeljili nauke. Meni to ima smisla.

super vam je spika,zasto e bi otvorili neku temu o tome?

jes da otvorim, pa da me zajebavate.

Koji trip ova slika jebote. +9999999