Prijava

Људи, хвала на одговорима. Слажем се скоро са свима. :)

"Ovo što Deretić priča zvuči dosta logičnije nego školska verzija"?!?!?
Istorija je humanistička nauka i u njom nema logički ustrojenih stavki i povezivanja kao u tehnici. Istoriju grade ljudi. Ljude na povlači uvek logika.
Nemoj mi molim te uzimati za validan argument teorije čoveka koji I od istorije ne zna i koji je profesor doktor iz mašinstva.
Isto kao što neću da dam istoričaru da mi popravi motokutivator, neću da dam nekom levohemisferično ograničenom tehničaru da mi priča o nečemu što je tako zamrljšljeno kao istorija.
U humanističkim naukama NEMA "to je tako i tako i to je uvek tako i tako" kao što je to u prirodnim i tehničkim, i to ljudi ne mogu da shvate, i kada nailaze na protivrečnosti, oni za to okrivljuju neku "zaveru" jer im je tako najlakše da to obrade...
Ali ovo je već ekstremno preterivanje o svemu.

ew priključih se..mogu samo reći da istoriju piše fukara u to sam siguran 100 %
iz iskustva pisaca se da zaključiti...

@piro Očigledno da nisi gledao, ali ipak neću da ga citiram i time produžavam filozofiju koja se sigurno neće završiti kompromisom, mrzi me.

"Не волим политику, али ме интересује једна ствар: Да ли сматрате да је рат неопходан у неким ситуацијама?"

Gledano iz ugla velikih svetskih sila, odnosno moćnika, kroz vekove, da.
Gledano iz ugla običnog sveta, ma koje rase, narodnosti i sl., kroz vekove, ne.

Nasilje donosi nasilje...
Kroz ugla moćnika... Da, naravno da se ispalati... Ko sumnja u to neka pogleda koje firme su u zadnjih 4 godine obarale rekorde po godišnjoj zaradi.
Ali iz ugla svakog čoveka, ne.
Apsolutna je glupost šta je rekao Obama kada je primao Nobelovu nagradu, da je rat ponekad neophodan. Ja bih mu je oduzeo, makar samo zbog toga.

"Što znači da su istoriju oduvek pisali pobednici. Kada bi se dve kulture sukobile, gubitnici su bili brisani iz istorije, dok su pobednici pisali svoje istorijske udžbenike - knjige u kojima su se veličali njihovi razlozi i ciljevi a pobeđeni neprijatelj bivao ocrnjen. Kao što je Napoleon jednom rekao: "Šta je istorija, nego priča koja je opstala?". On se nasmeši. "Po samoj svojoj prirodi, istorija je uvek jednostrani prikaz."

Eto, sad možete zaključat' temu.

Iako vidim da ste vec hteli da zakljucate temu,ipak bi hteo da dodam da ukoliko dodje do rata,on sam po sebi ne nosi toliko zla,ukoliko se postuje etika ratovanja tj. NI pod kojim uslovima se ne ubijaju zene i deca,(niti da se cine ikakvi drugi zlocini poput silovanja,maltretiranja itd...),a takve koji to makar i pokusaju treba odmah ubiti,po kratkom postupku.Hocu reci da ratovi u kojima se bore LJUDI(ne zle zivotinje)nije zlo samo po sebi...kao sto je vec Dzimi rekao.A sto se tice samog rata on je ponekad neophodan,ali samo zbog PRAVEDNIH razloga,ma koliko to besmisleno zvucalo to je tako,naravno obavezno uz gore pomenutu etiku.Mi,kao i mnogi drugi, smo kroz istoriju vodili dosta ratova koji su bili pravedni,i vodjeni uz puno postovanje moralnog kodeksa,i kojima se trebamo ponositi,ma koliko opet to malo cudno zvucalo...

Никсе... не знам како да то озбиљно кажем на овај пост... али ја предосећам одређену дозу наивности и непознавања пар битних чињеница у вези твог мишљена о рату па ћу те зато молити да се озбиљније тиме позабавиш пре него што кренеш да пишеш о правди и тим стварима...

Normalno, na ovom postu nisam naravno mogao da iskazem u potpunosti moj stav jer je to mnogo komplikovanija filozofija,no uglavnom se svodi na to......sto se tice naivnosti,ja sam idealista i ja stvarno verujem u to sto pisem,ja bih se tako i ponasao,sad ako ti mislis da je to previse romanticno,onda je to jedna sasvim druga druga stvar i tice se moralnih kvaliteta ostatka sveta i koliko je moje misljenje opravdano......no mozda je ta tema malo i preozbiljna za ovakav sajt:)

Ратови ће, у суштини, постојати докле год у човеку опстаје онај чисто нагонски део који га веже са животињом: хипоталамус.
Сукоб је само примитиван нагон, а људи су га беспотребно закомпликловали.

Оправдано или не, људска раса се још дуго неће моћи одупрети међусобним сукобима. Што не значи да не треба да радимо на томе како да макар ублажимо последице сукоба и олакшамо муку жртвама.

Evo i ja da nešto kažem na ovu temu:

1. Istoriju pišu oni koji su najsnalažljiviji. Da pojasnim: onaj koji je snalažljiv on može i od poraza da napravi pobedu, on uvek ima planove na duge staze koji se lako sprovode u delo i imaju veoma malu šansu da propadnu jer je samo šačica onih koji ih prokuže do kraja. Za primer ću uzeti baš istoriju: da je i tačno ovo da je istorija Srba duga 4000 godina, onaj koji je snalažljiv (bili to Ameri ili neko drugi) će veoma lako, postavivši svoje ljude na vlast u Srbiji i forsirajući svoj pogled na istoriju, uspeti da isprazni glave celom narodu (ako je potrebno i celom svetu) i nametnuti im svoje teorije kao jedine ispravne. Postoji puno primera sličnih stvari širom ove planete: misteriozne piramide u Kini, podvodni ostaci gradova na Karibima,... Prilikom upuštanja u ozbiljno i detaljnije istraživanje istorije, lako se može doći do zaključka da nam svet (vodeće sile) nudi veoma šturu i nelogičnu ,,istoriju,,. Ja se jedino mogu nadati da će prava istina nekada izaći na videlo ali opet svaki režim donosi svoje heroje, a oni pak, neku svoju verziju istorije.

2. Ratovi nikada ne trebaju biti rešenje, ali ljudima je u prirodi da istrebljuju sami sebe. Ma koliko to zvučalo morbidno mora se dodati i naš primer po kome se mi (Srbi) ovako mali rešili da sami sebe dokrajčimo ne samo putem ratova, već i putem ubistava, podela a sa tim i međusobne mržnje i ubijanja.

Рат је апсолутно нужан. Један једини разлог/узрок - природа човека. Фројд је ту појаву фантастично описао нагоном смрти (несвесном тежњом ка деструкцији која карактерише сваког човека).

Мислим да је Маја рекла да рат постоји због нечије зараде али то је општераширена заблуда. Да ли људе жељне живота и мира можеш у име било чега натерати у убијање? Не можеш! Једнака кривица стоји иницијаторима рата (политичарима) и обичним људима који тај рат проводе у дело!!!

Да ли би могли, примера ради, Туђман, Милошевић и Изетбеговић натерати становништво тадашње СФРЈ у рат без да је оно пре тога било дебело жељно тог рата? Могли би ..рац!

_________________________________________________
Свако тражење узрока рата у било чему осим у психолошким чиниоцима је, благо речено пуцањ у празно.

"Мислим да је Маја рекла да рат постоји због нечије зараде али то је општераширена заблуда."

Mislim da nije zabluda. U pitanju je OGROMNA zarada kojom profitira američka i ruska vojna industrija. Rat je interes u vidu zarade onih ljudi za koje mi ni ne znamo da postoje.

"Да ли људе жељне живота и мира можеш у име било чега натерати у убијање?"

Možeš naravno... propagandom. Raja je realno primitivna stoka, kojoj možeš na najlakši način prodati priču, zasnovanu na nacionalnoj i patriotskoj osnovi. Retko ko ima pravu predstavu o razlozima i interesima ljudi sa vrha. Sistematsko trovanje propagandom je efikasan psihološki metod koji je, počev od Gebelsa, počeo da se primenjuje na masovnom nivou. U stanju su da omekšaju i najtvrdokornijeg protivnika rata.
Današnji ratovi su uzaludni, jer je pobednik unapred poznat... moćnicima, koji i odlučuju o njegovom ishodu.

"Рат је апсолутно нужан и неопходан. Један једини разлог/узрок - природа човека. Фројд је ту појаву фантастично описао нагоном смрти (несвесном тежњом ка деструкцији која карактерише сваког човека)."

Potpis!

Полемика са Мингом:

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
"Možeš naravno... propagandom. Raja je realno primitivna stoka, kojoj možeš na najlakši način prodati priču, zasnovanu na nacionalnoj i patriotskoj osnovi. Retko ko ima pravu predstavu o razlozima i interesima ljudi sa vrha. Sistematsko trovanje propagandom je efikasan psihološki metod koji je, počev od Gebelsa, počeo da se primenjuje na masovnom nivou. U stanju su da omekšaju i najtvrdokornijeg protivnika rata."

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Да не постоји нагон смрти, и да не делује, не би могла пропаганда Минже да човека натера у рат. Тада би сви рекли "пи. која зајебанција!? Ја треба неког да убијам? Ма зајеби, дувајте га бре"
Пропаганда је ефикасна на агресивним (или бар потенцијално агресивним) моронима.

Шибица не може да изазове ватруштину сама од себе, потребна јој је канта бензина. Пропаганда је та шибица. Притајено агресивна људска маса је канта бензина.

"Да не постоји нагон смрти, и да не делује, не би могла пропаганда Минже да човека натера у рат."

Da ne postoje puške II svetski rat uopšte ne bi bio toliko krvav. :)
Ti govoriš u smislu ŠBB-KBB (šta bi bilo kad bi bilo)... Nagon smrti POSTOJI, isto kao i puške, a propaganda je šibica koja ih pokreće... i jedno i drugo. :)

"Пропаганда је ефикасна на агресивним (или бар потенцијално агресивним) моронима."
Ma jok... propaganda je za zbunjene, glupe, neodlučne... lako povodljive. Tak'ih je u narodu najviše... Agresivcima nije potrebna, jer njima ne treba puno da bi ispoljili tu svoju osnovnu osobinu...

<Рат је апсолутно нужан. Један једини разлог/узрок - природа човека. Фројд је ту појаву фантастично описао нагоном смрти (несвесном тежњом ка деструкцији која карактерише сваког човека).>
U Frojdov rad se bas nesto ne razumem,ali to oko <nagona smrti> su besmislice.
Covek nije zivotinja zedna krvi,i nije od zivotinje nastao,samo sto su neki(nazalost,citaj vecina) ljudi od sebe napravili zivotinje.

Covek nije zivotinja zedna krvi,i nije od zivotinje nastao,samo sto su neki(nazalost,citaj vecina) ljudi od sebe napravili zivotinje.

Човек ЈЕСТЕ настао од животиње. Сад се само чека да се појави надчовек и да истреби човека. Млад си ти, учићеш филозофију једног дана.

<Човек ЈЕСТЕ настао од животиње. Сад се само чека да се појави надчовек и да истреби човека. Млад си ти, учићеш филозофију једног дана.>
Ne,NIJE nastao od zivotinje.
Ja bas planiram da studiram istoriju ili filozofiju :)