Prijava

Velikosrbin ili jugosloven, pa mi sve novine u regiji naše. A ima da se kupi na trafici i kod mene.

A to je lijepo, kao ono, inženjeri i ekonomisti su skotovi bez duše i nemaju mogućnost razumijevanja ičega izvan svoje uske profesije. Ja uvijek mislio da su to advokati.

Ви живите у свету у којем инжењери нису људи, изгледа.

Ne, reč je konstatacija Provirona, a inženjeri naravno da su ljudi. Postavio je logičku zamku: svi ovo - skoro svi ono. Greška u startu. Čovek je svako ko se ponaša ljudski, ne gubi etiku iz vida. Teško mi je da se složim sa Granjkom, ali ovde moram :) Lično znam par inženjera zadojenih idejama humanizma, porodični prijatelj mi je avioinženjer i ime u svojoj oblasti, Kolakovskog i Hamvaša stalno citira, jbg. Pisao sam samo o onim Provironovim inženjerima koji se bezrezervno zalažu za kapitalizam, tehnokratiju, šta li već. Al šta tebe briga kad nisi inženjer, i ti si na neki način humanista :) Nikad to ne gubi iz vida!

Inženjeri su ljudi, nemojte nas tući. :'(

Zanimljiv je medij koji se sad koristi da se izrazi nezadovoljstvo inženjerima koji nam kolju djecu.

Šta je najveći izum idealista u istoriji čovečanstva, osim zakona? Mada, ako ćemo realno, i zakoni su inženjerski prokekat. Hm?

A to je lijepo, kao ono, inženjeri i ekonomisti su skotovi bez duše i nemaju mogućnost razumijevanja ičega izvan svoje uske profesije. Ja uvijek mislio da su to advokati.

Nisu u svom obrazovanju zadojeni humanističkim idejama. Sve neka električna kola, statistike, bruto nacionalni dohoci... Ljubav i širina pogleda na čovečanstvo ne usađuje im se u školi, to je istina, kakve veze ima fizika, mehanika i ekonomija sa etikom? A istina je da se za tehničku struku opredeljuju ljudi koje zanima rešenje konkretnog problema u okviru datog sistema. Kakve veze ima tehnologija i ekonomija sa etikom? Ti ljudi treba o etičkim temama da se pitaju kao ljudi, a ne kao stručnjaci iz svoje oblasti, pošto se njihova oblasti ne odnosi na etiku, već na konstruisanje mašina, građevina, poslovanje i tako to. Ne želim nikoga da omalovažim, ali zar nije čudno to što tehnokratija propagira sve neke nove vidove etike i njenu korekciju? Ljudi treba da nastupaju kao ljudi, jebeš podele na profesije i oblasti bavljenja. Ima i filozofa i sociologa koji propagiraju spajanje čoveka i mašine, transhumanizam, trista čuda.

E, da, Valde, rekao bih da si, svesno ili nesvesno, izvrnuo moje reči. Mislio sam u kontekstu da su inženjeri praktičniji, tj. da deluju u okvirima postojećeg sistema: znaju da nije u njihovoj moći da ga promene, ali koriste njegove prednosti. Zašto su, onda, filozofi spremni naći manu bez da daju predlog u kom pravcu promene trebaju ići?

Ovog bi Valdemara trebalo naći u gradu i ispičkati. ;-) Brojevi, tehnokratija, roboti, integrisana kola, algoritmi ftnj! ♥ Humanizam, filozofija i te zajebancije, pih. Zamisli da imaš po jedan augmentativni čip u svakom korteksu, veštačke karbon-nanotube ojačene udove, nanobote u krvotoku, i IC, Xray i UV spektar vizije - mogućnosti su bezgranične. Preljepo. ♥
http://www.zaslike.com/files/pag0f3n3c98g12vnar.jpg

Najveći problem i jeste što inženjeri i ekonomisti na faksu ne uče malo humanizma i etike, i što sociolozi i filozofi ne uče malo fizike i elektrotehnike. Svet bi bio bolje mesto.

Zašto su, onda, filozofi spremni naći manu bez da daju predlog u kom pravcu promene trebaju ići?

Pa daju, ali se tehnokrati ne zamaraju da razumeju. Bude ono, TOO LONG, DIDN'T READ, LOL

Najveći problem i jeste što inženjeri i ekonomisti na faksu ne uče malo humanizma i etike, i što sociolozi i filozofi ne uče malo fizike i elektrotehnike. Svet bi bio bolje mesto.

U pravu si, samo što je etika stvar svake slobodne individue, ne samo filozofa ili inženjera. Normalno da imaš "zlih" filozofa i istoričara, i "dobrih" inženjera. Ali mi izgleda da zao inženjer i naučnik može mnogo više štete da načini čovečanstvu, vršeći svoju tehničku profesiju, nego filozof, koji hoće kao pravi neku utopiju (samo par je uspelo da napravi zlo od toga, doduše veliko). Nisu filozofi napravili atomsku bombu i istrebili šume i životinjske vrste, i ne prave sve nova oružja za uništenje. Dobro, prave i za napredak čovečanstva, ali kad se upotrebi to za uništenje, gde je napredak? Razvoj tehnologije ne sme da bude sam sebi cilj, i ne sme da bude neobuzdan. A ko će ga obuzdati? Kapitalizam, Moloh? Pričamo li o etici kapitalizma?

Ovog bi Valdemara trebalo naći u gradu i ispičkati. ;-) Brojevi, tehnokratija, roboti, integrisana kola, algoritmi ftnj! ♥ Humanizam, filozofija i te zajebancije, pih. Zamisli da imaš po jedan augmentativni čip u svakom korteksu, veštačke karbon-nanotube ojačene udove, nanobote u krvotoku, i IC, Xray i UV spektar vizije - mogućnosti su bezgranične. Preljepo. ♥

Lukse, transhumanisto :) Ponekad je snaga u slabosti. Taj tvoj tehnoibermenš ne bi imao potrebe da se razvija dalje, ili njegova potreba za daljim razvojem ne bi imala ništa zajedničko sa potrebom za razvojem kakvu oseća današnji čovek.

Ali mi izgleda da zao inženjer i naučnik može mnogo više štete da načini čovečanstvu, vršeći svoju tehničku profesiju, nego filozof, koji hoće kao pravi neku utopiju (samo par je uspelo da napravi zlo od toga, doduše veliko). Nisu filozofi napravili atomsku bombu i istrebili šume i životinjske vrste, i ne prave sve nova oružja za uništenje. Dobro, prave i za napredak čovečanstva, ali kad se upotrebi to za uništenje, gde je napredak? Razvoj tehnologije ne sme da bude sam sebi cilj, i ne sme da bude neobuzdan. A ko će ga obuzdati? Kapitalizam, Moloh? Pričamo li o etici kapitalizma?

Nemoj da praviš tu klasičnu grešku, da kriviš naučnike za upotrebu nauke i tehnologije. Tehnologiji je potreban filozof ili demagog ili neki takav da bi ubedio narod i postavio socijalne okvire u kojima ona može da se upotrebi pogrešno. Nikad nauka ili tehnologija nije loša sama po sebi. Tehnologiju i naučni razvitak su često gurali i pomagali isti ti političari, filozofi, demagozi i ostali koji su hteli da uvedu njihovo viđenje sveta i društvena uređenja, jer su imali društvenu moć. Usamljeni ludi zla naučni genije je stvar naučne fantastike, stripova i filmova, dok je zli genije društvenih nauka česta realnost (pogledaj svakog ludog cara/diktatora). Nauci je potrebna etika, i to ona koja izvire iz same nauke i ljudi kao dela prirode, a ne neka veštački iskonstruisana etika koju postavljaju ljudi van sistema.

Dobro, prave i za napredak čovečanstva, ali kad se upotrebi to za uništenje, gde je napredak? Razvoj tehnologije ne sme da bude sam sebi cilj, i ne sme da bude neobuzdan.

Ponekad je snaga u slabosti. Taj tvoj tehnoibermenš ne bi imao potrebe da se razvija dalje, ili njegova potreba za daljim razvojem ne bi imala ništa zajedničko sa potrebom za razvojem kakvu oseća današnji čovek.

To, brate. Saci me pocetio na ovaj dijalog.
http://youtu.be/VJIQfmWx3dI

Nemoj da praviš tu klasičnu grešku, da kriviš naučnike za upotrebu nauke i tehnologije. Tehnologiji je potreban filozof ili demagog ili neki takav da bi ubedio narod i postavio socijalne okvire u kojima ona može da se upotrebi pogrešno.

Demagozi i filozofi vode populus, a naučnici samo izvršavaju naređenja. U skladu sa svojim čvrsto zacrtanim etičkim normama :) Po čemu se onda naučnici razlikuju od populusa?

Usamljeni ludi zla naučni genije je stvar naučne fantastike, stripova i filmova, dok je zli genije društvenih nauka česta realnost (pogledaj svakog ludog cara/diktatora).

Zli genije društvenih nauka bez podrške tehnologije samo je plemenski diktator nepriznate republike Džužikistan.

Nauci je potrebna etika, i to ona koja izvire iz same nauke i ljudi kao dela prirode, a ne neka veštački iskonstruisana etika koju postavljaju ljudi van sistema.

Etika kao disciplina ima sopstveni razvoj, koji ne zavisi od naučnog pozitivizma. Jeste pozitivizam nešto hteo da se petlja po etici, ali ispalo je krajnje bedno. Na kraju, etika ne zavisi ni od filozofije. Možda to uopšte ne zavisi od mudrolija, već je na neki način imanentno? Ali i zlo je imanentno, od biljke do čoveka. Veća natkriljuje drugu biljku, uzima joj sunce, pa ova manja zakržlja, propadne, onda joj ova veća uzima resurse jer ova manja nije uspela da pusti korenov sistem zbog nerazgranatosti. Da je manja biljka svesna, rekla bi da je ova veća zla. To je prirodan poredak stvari. Etika milosrđa i solidarnosti je veštački konstruisana etika. Jbg, tako je.

To, brate. Saci me pocetio na ovaj dijalog.

Pametan ovaj vanzemaljac :)

Da li je konzumerizam zlo?

Po meni jeste ako juriš neki prestiž i društveni status inače ako misliš da će neka stvar da ti koristi - nije zlo (kao što je Lemaja rekla).
Ćesto u osnovi kritike kozumetskog društva leži ljubomorna individua koja bi isto to radila, a nema sredstava pa onda se proserava o nekakvom duhovnjaštvu, ''uzvišenim nematerijalnim vrednostima''. Daj mu neku šušku ponašaće se gore nego američki reperi u emisiji Kribs.

Ćesto u osnovi kritike kozumetskog društva leži ljubomorna individua koja bi isto to radila, a nema sredstava pa onda se proserava o nekakvom duhovnjaštvu, ''uzvišenim nematerijalnim vrednostima''. Daj mu neku šušku ponašaće se gore nego američki reperi u emisiji Kribs.

Veoma često, ali to ne znači da kritika konzumerizma ne stoji.

Slažem se treba kritikovati patološku stranu potrošačkog društva. Evo do kakvih devijacija može da dovede konzumerizam: https://www.youtube.com/watch?v=SDmUtkqjZhY

Trulekse, ovaj lik je imbecil. Većina koji su konzumeristi ne izgledaju kao debili, srešćeš ih na ulici i nećeš ih prepoznati. Dobro, možda neke hoćeš pomalo. Poenta je da je to zahvatilo celo društvo, a kad jednom ne bude više onoga što je "ne-konzumerizam", nećeš više ni znati šta je konzumerizam, jer nećeš imati sa čime da ga porediš. U krajnjem slučaju nekonzumeristi će biti ljudi koje će snimati i kačiti na Jutjub (il šta već bude tada) zbog neobičnog njihovog ponašanja, i komentarisati ih kao ludake, frikove.

Što se tiče naslova teme, ovom liku je konzumerizam stvarno ograničio slobodu, u svakom pogledu. To su kolateralne štete ekstremnog kapitalističkog uređenja, mada imaš i kod nas pojavu tzv. ''sakupljača'' - osoba koje prave magacine od svojih stanova/kuća/ dovlače sve što nađu, ne bacaju nikad đubre, žive tako u opštem haosu sa predmetima, što će reći da je konzumentski poriv možda samo usađen kao instinkt preživljavanja, (skupljanje resursa i to), i da nema veze sa sistemom, jednostavno kod kog se ispolji taj će da skuplja, kupuje i prežderava se u skladu sa svojim mogućnostima bez obzira na to koja je stranka na vlasti ili u kojoj državi živi.
(Opet da se ogradim, ovo sve lupam kao nestručno lice, ako neko studira ili je završio sociologiju/psihologiju voleo bih da napiše koju na ovoj temi jer me baš zanima ova pojava.)

kolateralne štete ekstremnog kapitalističkog uređenja

:)