Prijava

Čim moram da guglam riječ u nazivu teme, ne upušta mi se u detaljnije razmišljanje. Smor mi.

Šveps je generalno- govno. Tako da uvek, ako nije nešto na zonfić švepsa...

A da li biste npr. kupili neki Gale sok iz Mladenovca da je bolji od Švepsa?

Виш Швепс би га откупио док би ја дошао до киоска да узмем вероватно.

El može odabrana da ima neke vajde i od ove teme?

nije konzumerizam kad ti treba npr. čaša, pa odeš i kupiš čašu, već kad imaš nekoliko čaša, pa odeš u šetnju i usput kupiš još šurnaest čaša, a one stare baciš. onda si ti jedna obična ovca koju proizvođači šišaju.

Nisam nešto baš upućen u ekonomiju, ali znam da postoje ideje da se današnji kapitalizam izleči povećanjem javne potrošnje, što mi izgleda kao lečenje raka ubrzanom metastazom.
Ali taj kapitalizam direktno zavisi od svoje metastaze, od rasta proizvodnje i potrošnje, kad god negde padne BNP, svi vrište RECESIJAAAAA!!! i onda haos propast kriza rat, pad vrednosti deonica, sirovina, standarda, a kakva je to vrednost koja fluktuira u zavisnosti od toga da li je Putin prdnuo ili je neko proturio neku lažnu vest u medije, ili tako nešto? Fiktivna vrednost. Ljudi još uvek nisu naučili da izraze vrednost rada i proizvoda, pa se stalno nekako dovijaju, te krzno, te stoka, te zlato, te državne obveznice... Možda to i nije moguće? Ovo je već pitanja za neku filozofiju ekonomije, ako tako nešto postoji danas u ozbiljnom obliku.

Неко ми је пре десетак дана (поново) послао кратак, језиви филм о томе како се производе виршле. И од чега. Како од одвратне емулзије, која се добија млевењем кокошјих ногица, везивног ткива, крављих вимена, кожица и шија, уз помоћ адитива, боја, нешто соли, шећера и зачина, средства за „учвршћивање” те љигаве смесе – настаје хотдог

Aaaa, da. Kad je u pitanju neoliberalnikleptofašiističkokapitalističi proizvod, to je horor. Kad je u pitanju švargla (ladetina), to je domaćinski i tradicionalno, delikates nadasve. I zdravo.

A kapitalizam je mnogo elastičan i žilav. Ja sam se konto tako jednom o tome kako antikapitalističko djelovanje na kraju pomaže kapitalizmu. Mislim, glupo je vjerovatno ali ovako je nekako tok misli išao. Bili su aktuelni neki antikapitalistički protesti, blek blok, G8, samiti, sranja. I su jarani doli sa raznih strana svijeta, plativši prevoz, kupivši fensi crne fantomke i skijaške cvikere, da ih fašistička policija ne prepozna, no što. Pa onda kakav torbak da imaš u njega malo kamena. Kamena je jeben stvarčica. teška, tvrda, oštra ponekad, i zahtjeva kvalitetnu torbu. Obuća je isto tako važna, treba i to da bude dobro, zar ne. Treba jesti, u svakom slučaju. Treba kupiti hranu. Pa onda rekviziti. Boja, papir, štampa, pištaljke, megafoni, kurci. Još ako tu ima kakve organizacije i reda. Onda idu sredstva komunikacije. Treba telefona, računar, internet. Ništa džab nije. I onda je pitanje da li je njihovu torbu sašilo neko dijete na šaci riže u Kini ili Vijetnamu. Jel se za one fenis selktrične materijale izrabilo dovoljno crnaca u Africi? A da ne pričamo o tome kako su kapitalisti fino unovčili ideju bunta protiv kapitalizma.

Mislim ovo je baš banalna priča, ali ono.

Mislim ovo je baš banalna priča, ali ono.

Ono, da, ne može kapitalizam srušiti par ljudi sa pištaljkama, molotovljevim koktelima ili kalašnjikovima. On može jedino da se uruši u sebi, i odvede ceo svet u tri lepe. Ili da smisli kako da eksploatiše nešto u svemiru, da se tamo nalaze resursi, radna mesta itd. Širenje je odlika kapitalizma, a kad više ne bude imao kuda da se širi, nastaće problemi.

A nisam ni mislio da može da se ruši tako. Već da čak i to izražavanje kao nekog nezadovoljstva ide na ruku samom kapitalizmu. A da je malo planeta za kapitalizam, malo je. Mislim, dovoljna je samo kad bi živjeli ko lovačko sakupljačka društva. I to malo nas. Sve ostalo zahtjeva da pičimo dalje.

Људи, бре, неће више да чекају и да се стискају. Докле више да чекамо? Са политиком стезања каиша треба прекинути што пре. Хоћемо да живимо и да радимо.

eto objasnila je lemaja sve u jednoj recenici, prosto da prostije ne moze biti.

Mene u celoj ovoj priči jedna stvar zanima: zašto su svi filozofi, pisci, sociolozi i idealisti generalno toliko protiv kapitalizma i svega što s njim ide; dok su ekonomisti i inženjeri gotovo uvek - u najmanju ruku - svesni prednosti kapitalizma?

Зато што филозофи и социлози, идеалисти и остали лелемуди често могу да буду у праву, али врло често не живе у реалности.

Ova Politika je jedino što liči na iole ozbiljne novine kod nas.

Mene u celoj ovoj priči jedna stvar zanima: zašto su svi filozofi, pisci, sociolozi i idealisti generalno toliko protiv kapitalizma i svega što s njim ide; dok su ekonomisti i inženjeri gotovo uvek - u najmanju ruku - svesni prednosti kapitalizma?

Zato što su oni u funkciji ćelija malignog sistema, koji divlje eksploatiše resurse i rukovodi se logikom sticanja profita po svaku cenu i rasta proizvodnje po svaku cenu, i izaziva ratove i krize kojima pokriva svoje neuspehe, a kad iscrpi resurse na jednom mestu, onda prelazi na drugo, sve dok resursa i mogućnosti za dalje širenje ne nestane, a rukovode se optimizmom da će se naći novi resursi koji se mogu eksploatisati? Možda. Možda će i ekonomisti i inženjeri jednom živeti u realnosti koju im je priredio kapitalizam za koji su se zalagali, ali im se ta realnost neće svideti?
EDIT Zato se to zove "tehnička inteligencija". Možda će uskoro biti moguće napraviti program-inženjera ili ekonomistu, ali program-filozofa, pisca, sociologa ili idealistu nisam siguran, pa čak ni u nekoj daljoj budućnosti.

Mene u celoj ovoj priči jedna stvar zanima: zašto su svi filozofi, pisci, sociolozi i idealisti generalno toliko protiv kapitalizma i svega što s njim ide; dok su ekonomisti i inženjeri gotovo uvek - u najmanju ruku - svesni prednosti kapitalizma?

Зато што се ова прва група бави људима, а ова друга само цифрама и мртвом материјом. Када питаш социолога да ли је у реду сравнити рецимо индијанско гробље у Америкама, он падне у несвест. А економиста и инжењер узму дигитрон и само ти кажу да ли се то исплати или не. Нешто као нацисти - 1 Јеврејин или 1 милион - њех...

Ova Politika je jedino što liči na iole ozbiljne novine kod nas.

Zar je ona kod vas? :)

Ви живите у свету у којем инжењери нису људи, изгледа.