Prijava

Tema okrenuta isključivo srpskoj ekonomiji i primerima uništavanja ili dobrog vodjenja iste kao i konkretnim predlozima kako je popraviti

Zamolio bih sve da koriste samo proverene izvore kada iznose podatke
Npr NBS ili izveštaje sa vlade ili primedbe opozicije ili ... sve što se može proveriti linkom
Informer npr je odličan primer koji NE treba koristiti

Da naglasim na početku, nisam ekonomista ali me užasava stanje ekonomije u Srbiji i nezaposlenost mladih a i na jednoj drugoj temi sam video da ima priličan broj ljudi zainteresovanih za nju

Javni dug Srbije 74,1 odsto BDP-a

Javni dug Srbije na kraju oktobra 2015. godine iznosio je 24,32 milijarde evra, što je 74,1 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP), objavilo je danas Ministarstvo finansija.

U poređenju sa septembrom, javni dug povećan je za oko 260 miliona evra.

Ukupne direktne obaveze države u oktobru iznosile su 21,9 milijardi, a indirektne 2,4 milijardi evra.

Na kraju 2014. godine, javni dug Srbije je iznosio 22,76 milijardi evra, odnosno 70,9 odsto BDP-a, dok je na kraju 2013. godine bio 20,14 milijardi evra, sa učešćem od 59,6 odsto u BDP-u.

Krajem 2000. godine javni dug je bio 14,17 milijardi evra ili 201,2 odsto BDP-a, a najniži iznos javnog duga bio je 2008. godine kada je iznosio 8,78 milijardi evra ili 28,3 odsto BDP.

Zakonom o budžetskom sistemu učešće javnog duga u BDP-u ograničeno je na 45 odsto

izvor
http://beta.rs/ekonomija/ekonomija-srbija/18726-javni-dug-srbije-na-kraju-oktobra-74-1-odsto-bdp-a

Ko je ovlastio sadašnju vladu da nas zadužuje preko zakonom dozvoljenog nivoa???

koliko si siguran?

jel imas nezne ruke?

Република Србија је угасила своје банке и увела приватне стране банке, тачније њихове "ћерке", уз аранжман по коме све губитке приватних банака плаћа Република Србија, односно грађани Србије. Ово је јединствени пример у целом свету. Таквих будала и идиота нигде нема.

Конкретно решење: основати српску привредну банку са минималном каматном стопом за развој српске привреде. Такође отворити шалтере ових банака у којима би грађани плаћали своје рачуне, као нпр у пошти, пошто све ове лихварске стране банке узимају велике паре за провизију.

Премијер Србије је поред 25% незапослених у својој земљи, поред болница које се распадају, поред народних кухиња у централној Србији и на Косову и Метохији, поклонио 5 милиона евра граду у суседној држави као вид помоћи. Овакав пример малоумности и бесмислености је за музеј. Народ је то прећутао.

Конкретно решење: гласати против лудака на сваким следећим изборима (ако већ нисте на прехтодним)

а царине?

Република Србија је угасила своје банке и увела приватне стране банке, тачније њихове "ћерке", уз аранжман по коме све губитке приватних банака плаћа Република Србија, односно грађани Србије. Ово је јединствени пример у целом свету. Таквих будала и идиота нигде нема.

ово ми мало није јасно. ако сам добро разумео, много држава је 2008. и касније спашавало приватне банке. по чему је тај аранжман конкретно специфичан? је л' то нешто специјално у закону о банкама? не верујем да држава надокнађује минус у пословању на нивоу године који направи банка. и не чини ми се да је проблем у томе што ће држава да покрива пропале банке, јер кад банке пропадну, већ смо у срању. једино је процена да ли је већа штета спасити депозите у банци или пустити да паре просто нестану. уосталом, кад погледаш које банке су пропадале у последњих десет година и које је држава спашавала (преузела депозите), све до једне су биле државне. проблем са страним банкама је исти као и у грчкој. на тај начин се директно контролише економија једне земље и увек као крајњу претњу имају да преко тих банака могу за два дана да је униште.

а што се тиче решења, оно претпоставља прво уређену државу. ако би се увело сутра довело би само до додатног пљачкања државе.

YouCantHandleTheTruћ
једино је процена да ли је већа штета спасити депозите у банци или пустити да паре просто нестану

Koliko je meni poznato samo neki iznos (mislim da je do 30.000 ali nisam siguran) pokriva država
Ostalo...sam si kriv što si im verovao

Inače banke za razvoj su super ideja, naročito za našu uništenu poljoprivredu
Problem je što država koja bi trebalo da stoji iza toga ni sama nema pojma šta joj je prioritet
Nema dugoročnih planova za razvoj ni poljoprivrede ni industrije
Sve je ad-hok

Koliko je meni poznato samo neki iznos (mislim da je do 30.000 ali nisam siguran) pokriva država
Ostalo...sam si kriv što si im verovao

50.000. Али није то битно. Нпр. држава је спасила све депозите (и веће од гарантоване границе) из Агробанке или Српске банке. А депозите гарантује фонд за осигурање депозита, а не директно држава. Тај фонд је био празан после ових спашавања. Чекамо да видимо шта ће бити кад пропадне следећа банка. Друго, шта је са депозитима фирми? Они морају да држе паре у банкама, нема везе са тим да ли им верују.

Problem je sto nasa politicka elita ne kapira da je nesposobna. Iz te svoje nesposobnosti proizilazi da bilo kakav razvojni kapital za koji drzava garantuje nece otici u prave ruke, jer zna se kako se postupa sa javnim parama (ne samo kod nas).

Najbolji ishod bi bio da se smanje ili ukinu porezi za male i srednje biznise, ukloni bilo kakvo mesanje "drzave" u ono sto ne razume, u vidu podsticaja za radna mesta i ostalih kuraca i da se pusti da oni koji imaju pare ulazu u one sto znaju da rade.

Ove podsticajne banke, drzavni fondovi sve je to ulaganje tudjeg novca u rodbinske i drugarske veze. Bilo gde u svetu.

Ja sam tuitamo levo orjentisan, pogotovo kad je rec o velikim firmama koje zaposljavaju puno ljudi i tsko imaju socijalnu odgovornost, ali sto se tice ovoga, zajebi. Samo bi trebala da se skloni birokratija i da ne smeta, ne moze firma sa 5 ljudi da vodi socijalnu politiku, daj joj malo sanse da dodje u tu situaciju.

Kod nas je obrnuto i samo se produbljuje diskrecionim fondovima za razvoj.

Sve strucnjak do strucnjaka na jebenoj vukajliji

Meni nije jasno kako je moguće da banka propadne? Uzimaju proviziju na sve. Npr digneš 5000€ obrada kredita je kao 400 evra, obavezno osiguranje 100 evra i još neki dodatni troškovi 30 evra.
Znači ti dobiješ 4470 evra, samo na početku uzimaju preko 10%.

YouCantHandleTheTruћ
Друго, шта је са депозитима фирми? Они морају да држе паре у банкама, нема везе са тим да ли им верују.

Valjda isto kao i za svaku drugu firmu?
Treba da stanu u red i čekaju pare pa kad dobiju od rasprodaje imovine i prinudne naplate, depozita NBS i sl. Sa menicom u ruci se čeka i po 2 godine a onda dobiješ rešenje da ti pare stižu u ratama sledeće 2 ili 3 godine AKO ih bude.

@stratimir
Kako?
Vidi kako je pukla Agro. To je vrzino kolo političara. Ja tebi ti meni a narod...

@celt imaš priv

Ajde bre popusite kurac jebem vas pametne u sve se razumete od nauke preko ekonomije do teologije jeli a a niste govna besposlena koja po ceo dan samo nesto seru i raspravljaju se sa drugim takvim govnima pu

Cujes javni dug hahaha pa.sta ti znas sta je javni dug magare jedno bezrepo idi tamo sadi tikve

pseto88
Ajde bre popusite kurac jebem vas pametne u sve se razumete od nauke preko ekonomije do teologije jeli a a niste govna besposlena koja po ceo dan samo nesto seru i raspravljaju se sa drugim takvim govnima pu

pseto88
Cujes javni dug hahaha pa.sta ti znas sta je javni dug magare jedno bezrepo idi tamo sadi tikve

Svaki tvoj elokventni i pismeni post govori više o tebi nego što bi mogao da ti kaže neko od nas

Elokventno mi kurac popusi

Ja kad bi ti reko da sam dipl ekonomista pa ti bi se frapiro

@celt imaš priv

seen.