Prijava

Haha, dobro zamišljeno, ali čemu takve spekulacije... To mi izgleda kao da čovek lipsalog konja pokušava da postavi na noge i učini da konj izgleda kao da je živ, mada je ovaj već počeo da smrducka.

Recimo da uvek polazim od ideje da ono što je predamnom kao tekst je prevođeno, prevođeno, prevođeno... A i da je armenijski kao i sve semitski jezici pun višeznačnih reči. Tu još volim da zamislim da je svaki jezik, kao živ stvor na početku svoje karijere bio mali i zakržljao, te da je moguće da reči kao koleno, unuka, incest, rodoskrvnuće, retard, izrod itd možda nisu postojale. A možda je pisac bio društveno korektan, pa je umesto mentalno insuficijent upotrebio ovaj drugi popularan izraz - poseban. Može li se reč "poseban" staviti u sličan kontekst kao "nadaleko čuven" ili "div - divan"?

Hehe, a ja polazim od ideje da tekstovi stari nekoliko hiljada godina nisu baš kredibilni, pogotovo u domenu nauke. Ali čitao sam fon Denikena, on je sa svoje strane izneo baš nekoliko zanimljivih tvrdnji. Nekako, mada je kreten i falsifikator, njegove teorije mi zvuče verodostojnije.

Ja sam mnogo veći skeptik, ja sumnjam da su reči te reči.

Cenim da ce svi ateisti reci kako je glavni razlog njihovog ateizma nedostatak dokaza o postojanju Boga. Kako zele da pronadju naucne dokaze, ceo zivot provedu citajuci naucna objasnjenja. Sto je legitimno. Jer jednostavno ne zele da budu prevareni,
ne zele da prihvate podatke koje ne mogu dokazati. Drugim recima, ne zele da ih iko pravi budalama.

Zbog izuzetno visokog misljenja o sebi. Samoljublja i gordosti.

Синови Божији који се помињу су били напредна врста сличних људима (хуманиоида) који су раније достигли висок нивоу развијености и способности да владају својих духом, за разлику од обичних људи. Они су били на вишем степену развоја (и духовног, и физичког, и технолошког), док је наш род био тек на зачетку. Зато Бог није благословио све те везе и све своје Синове Божије и дивове је повукао са собом да не би ни на који начин био угрожен план са Адамовим племеном, тј. нашим људским родом. И ђаво је пали анђео одметнут од Бога, вероватно су сви демони и авети били неки од тих палих анђела и дивова.

Међу анђелима и свим вишим бићима постоји хијерархија, а као што сам већ писао многи термини из Библије (између осталог Син Божији) може да се односи на различита бића чисто да би било лакше разумљиво неуком човеку, али истовремено тако да делује да нема потребу да се тај исти неуки човек удубљује превише.

Duse gresnika? Mislis gde ide gresni covek, jer kaze "covek posta dusa ziva" tj covek=dusa, dakle mislis gde ide covek? Dusa= zivot, zivi covek. Nigde ne ide do u prah, umire. Ali veli da moze vaskrsnuti, ako dusa negde ide cemu uskrsenje, to me iritira kad god pop peva na sahranama..

"Dusa koja zgresi ona ce umreti" Nece ona nidje, dusa ne postoji u tom smislu kako je ti kapiras, dusa je covek, a duh je aj da kazem bozija pokretacka sila.. toliko od mene umoran sam ne vidim na ocxi

Чекај! Стани! Како не иду нигде? Кад ја Исус издахнуо на крсту његова душа се попела на небо, а тело је сахрањено у пећини и он је васкрсао трећи дан. А када је васкрсао, зар није Исус оживео своје старо тело?

Када је Лазара оживео, Лазарево тело већ је почело да трули, био је четири дана мртав, а онда га је Исус опет оживео вративши душу у то тело.

Зар душа (дух) и тело нису одвојени ваљда? Душа је вечна, а тело пролазно. Ако душе добрих иду у Рај, где онда иду душе грешних? Значи ли то да умиру са телом, а не одлазе у неко безнађе и ништавило?

Синови Божији који се помињу су били напредна врста сличних људима (хуманиоида) који су раније достигли висок нивоу развијености и способности да владају својих духом, за разлику од обичних људи. Они су били на вишем степену развоја (и духовног, и физичког, и технолошког), док је наш род био тек на зачетку. Зато Бог није благословио све те везе и све своје Синове Божије и дивове је повукао са собом да не би ни на који начин био угрожен план са Адамовим племеном, тј. нашим људским родом. И ђаво је пали анђео одметнут од Бога, вероватно су сви демони и авети били неки од тих палих анђела и дивова.

Fendere, po ovome treba da se snimi holivudski blokbaster, toliko je blokbasterično i pogodno za konstruisanje novih priča na osnovu ove.
Ozbiljno, ne mogu da shvatim ozbiljno ljude koji pisanje Biblije uzimaju bukvalno, a još su mi neozbiljniji oni koji pokušavaju da uklope ta pisanija u neku tako naučnu teoriju, skrnaveći i Bibliju i nauku. Ljudi, što ne ide, ne ide. Nemojte se igrati svojim mozgom i svojom dušom, traćiti to što služi za mnogo ozbiljnije stvari.

Nemojte se igrati svojim mozgom i svojom dušom, traćiti to što služi za mnogo ozbiljnije stvari.

За ово си у праву. Превелико тражење одговора о нечему тешко разумљивом јесте везивање мозга у у вишеструки чвор.

Vald valjda je sve stvar licne, ajd da kazem percepcije..Meni je recimo mnogo veci blokbaster tvrdnja da nije postojalo nista, pa je nastalo nesto ne zna se gde, pa je to eksplodiralo sa energijom ne zna se odakle nastalom, i to je se na kraju nizom beskonacnih mutacija i slucajnosti dovelo do toga da ja i ti sad razmenjujemo misljenja putem interneta na sto kaze radj sajtu saljivog karaktera il kako vec.

Fendere, ne znam jel si procitao celu Bibl ili bar ovo sto sam ja napisao. Nigde ne pise sa je Isusova dusa otisa na nebo. On je samo rekao "oce u ruke tvoje predajem duh svoj" a duh nije dusa kao sto sam napisao.
Drugo koliko se secam (ispravi me) nigde ne pise da je Isus Lazaru vratio dusu, cak je rekao da njegov prijatelj Lazar "spava". Za njega je smrt bila kao san iz koga moze osobu probuditi tj uskrsnuti.
Trece, vec sam ti citirao da izricito pise da "dusa koja zgresi ona ce umreti" imas i stih dal u knjzi Propovednika da "mrtvi nista ne znaju"..

Pakao ne postoji, ja prvi ne mogu i necu da verujem u Boga koji je ili stvorio ili tolerise pakao, to bi znacilo da je Djavo posle pobune u stvari unapredjen u cin Komandanta Pakla u nekom talu sa Bogom a to mi nikako ne odgovara :)

Vald valjda je sve stvar licne, ajd da kazem percepcije..Meni je recimo mnogo veci blokbaster tvrdnja da nije postojalo nista, pa je nastalo nesto ne zna se gde, pa je to eksplodiralo sa energijom ne zna se odakle nastalom, i to je se na kraju nizom beskonacnih mutacija i slucajnosti dovelo do toga da ja i ti sad razmenjujemo misljenja putem interneta na sto kaze radj sajtu saljivog karaktera il kako vec.

Ok, to je prilično neverovatan sled događaja (osim ako ne uzmeš u obzir da su te nasumične mutacije imale MILIJARDE EJ godina da bi od njih najzad nastalo što je sad. Znaš šta je milijardu godina, zamisli samo taj vremenski raspon, nije baš kao ono neograničeno, ali jebote, to je toliko vremena da ne možeš da ga pojmiš svojim umom, kakav god bio). Ali dobro, ja i verujem da je nastalo sve ovo inteligentno i čudno zbog kosmosu inherentne, u same njegove početke utkane sposobnosti da formira inteligentno i čudno, i mislim da je ljudska (ne znam ništa o vanzemaljcima) svest i samosvest jedan od načina da se kosmos samoosvesti, da sebi bude istovremeno subjekat i objekat, da prevaziđe granicu između stvorenosti i stvaranja. Ne znam sada da li lupam, ali evidentno, čovek je uspešan primer kosmičke materije koja je živa i koja je sposobna da stvara nove kosmose unutar tog kosmosa, a koliko će tek biti... Jer sve što postoji stvarno je, makar bila i računarska iluzija, Super Mario postoji isto kao neki tamo Kinez, još i više. Ja mislim da će se vremenom izgubiti i ta granica između izmaštanog i zadatog, stvarnog. Koliko će to biti dobro, ne znam, ali sam ubeđen u to.

Ne znam sta je milijarda godina, slazem se, ali znam da iz nicega ni za trilijardu godina ne moze nastati nesto i da to nesto bude eventualno samosvesno i sposobno da prenese informaciju, kao sto to radi DNK, a "DNK je toliko ispunjen informacijama da je kolicina iste dovoljna za gradju svih ljudi trenutno na zemlji moze stati na dno kasicice za kafu." stoji u knjizi Computing with DNA. To sto ljudski mozak ne moze da skapira kako to onda Bog postoji oduvek i zauvek me ne brine, jer kapiram da, kao sto sam vec napisao, taj Bog Kreator celog univerzuma ne moze biti shvacen u tom smislu u kom mi ljudi zelimo sa kilo i po mozga koje nekad ne moze da sabere dva dvocifrena broja iz prve i izda me kad pokusavam da se setim sta sam fazon juce jeo. Eto. Nego ne znam kako smo dosli ovde na temi Flat Earth :d

Е, некако си извукао оно што ме буни: шта је дух, а шта душа?
Ја сам мислио да је то исто.

Evo da ne skrecemo mnogo sa teme a totalno sam deprimiran jer sam gresan igrao kladionicu i mnogo novaca izgubio,uglavnom oznacava sam zivot, zivo bice, jer ako je dusa nesto sto ide posebno na nebo kako je onda i zivotinje imaju, zar ne pise " i neka zemlja pusti iz sebe zive duse po vrstama svojim.." dakle nije rezervisano samo za ljude itd + veli da je covek "postao dusa ziva"..eto

A duh, je neka nevidjljiva bozija sila, pokretacki duh koji odrzava telu zivi, daje mu samu iskru zivota, cini da ta masa kostiju mesa i misica postane zivo bice tj dusa, i mada pise da se se po smrti coveka Bogu vrata "duh njegov" mislim da ne to nije u fazonu ko u crtacima kada crtani lik umre pa beli duh lelulajuci ide gore vec se prosto deo te sile vraca Bogu i on tu osobu moze opet vratiti u zivot, valjda ako verujemo kao hriscani u uskrsenje, jer ako nema uskrsenja "jedimo i pijmo (KLADIMO SE) jer cemo sutra umreti".. i to je to..

Da li su duša i telo kao
1. Voda i vino u jednoj čaši izmešani da nema granice gde pocinje jedno a gde drugo
Ili su kao
2. Ulje i voda. Jasno odvojeni sve do trenutka kada ih božanska sila promućka u jednu mutnu disperziju?

Valde, voda. Uvek je voda.

Pakao ne postoji, ja prvi ne mogu i necu da verujem u Boga koji je ili stvorio ili tolerise pakao, to bi znacilo da je Djavo posle pobune u stvari unapredjen u cin Komandanta Pakla u nekom talu sa Bogom a to mi nikako ne odgovara :)

Skauzeru, zar kontaš da gore nema namještanja utakmica?

Jel imate 99% vremena da ste "dead inside" i da, sta god uradili, koliko god uspeli u zivotu, ne mozete da "fill the void"?

Slobodna volja il božje sveznanija

Čovek stoi ispred dvoja vrata, jelte leva i jelte desna. Mora jedna da odabere. Ako je bog sveznajući mora da poznaje budućnost i samim ti da zna koja će vrata biti odabrana. Ako zna da će recimo leva biti odabrana nema slobodne volje jer to mora tako biti i nemere se desna odabrati. Ako ne zna koja će vrata biti odabrana postoji slobodna volja al bog nije sveznajući. Na ovaj paradox sam dobio više odgovora od kojih je svaki palamuđenje koje se mojim znanjem pfilozofije ne da razumeti. Kao jedno ne isključuje drugo itdlj itdlj zna bog da će odabrati leva vrata al kao čovek opet ima slobodu škk ima kad mora da bira a mora odbrati leva kudeje slobodna volja tu

1. Voda i vino u jednoj čaši izmešani da nema granice gde pocinje jedno a gde drugo
Ili su kao
2. Ulje i voda. Jasno odvojeni sve do trenutka kada ih božanska sila promućka u jednu mutnu disperziju?

Valde, voda. Uvek je voda.

Ne znam, ne znam. Moguće da je ovo prvo, ali vatra tečnosti vina mora da bude mnogo jača.