Prijava

Šta ćemo sa ostalim anglosaksonskim supersilama kao što su Ruanda, Sveti Vinsent i Grenadini, Trinidad i Tobago, Antigva i Barbuda i uvek neugodni Vanuatu?

To nisu anglosaksonske zemlje. Tu i ako jeste engleski službeni, govore se lokalni jezici i to nema veze sa pravim anglofonim svijetom.

Onih šest su anglosaksonske zemlje. I taj termin koristim kao potpuno neutralan termin koji znači samo to "zemlje u kojima je engleski jezik dominantan i koje su glavninu kulture zasnovale na engleskoj, tj. istorijski, anglosaksonskoj kulturi"

To nije nikakav vrijednosni sud, niti etiketa.

Ne kažem da u svim anglosaksonskim zemljama u istoj mjeri postoje neke negativne stvari o kojima sam govorio ni da ima samo u njima, a da je recimo Njemačka skroz drugačija.

Ja sam samo rekao, da te sve stvari uglavnom su nastale i širile se u anglofonoj kulturi, na engleskom govornom području, u zemljama koje koriste "common law" a ne "civil law", u kojima su dominantni Univerzitet Oksford i Kembridž i ovi Ivy League američki, itd...

Npr. Australija se tu isto fino uklapa, ako uzmemo u obzir na primjer koliko su imali fanatičan stav prema koroni i vakcinama. Pritom ne mislim na ono što su uradili Novaku, nego na ono što su uradili vlastitom narodu koji je skoro pola godine bio u kućnom pritvoru, pa nije ni čudo što su iskalili bijes na Novaka.

Nije poenta u opasnosti za žene, poenta je da ti država zabranjuje raditi nešto jer ona smatra da si ti kao žensko nesposobna za to. Naprimer, vožnja vlaka je zabranjena ženama. EDIt : nije više, skinuli to prošle godine.

Svaki rusofil s koji sam pričao do sata je teški whataboutist, a Jovo, ti nisi izuzetak od toga. Svako druga reč ti Amerika, a pričamo o Rusiji.

Rusija kao i svaka država, ima prednosti i nedostatke. Nisam rekao da je Rusija 100% gowno, ali brate i ti si pretero sa time da brani humanizam i hrišćanstvo. To me ispizdelo.

Istorija takodje. Jesmo imali mračnih dana naravno, ali

- imali smo s jedne strane carstvo, crkvu i pismo kada su mnogi drugi narodi zaista živeli praktično na nivou plemenskih zajednica

- suprotstavili smo se daleko jačoj sili svojevremeno, jer smo u nešto verovali

- u najvećim pokoljima ostali smo na pravoj strani, kako god, i nismo se izgradili na robovlasništvu, kolonijama i genocidima + nismo imali ni jasenovac ni aušvic.

Znam da nije u redu psovati, ali Švabe, Belgijanci, Portugalci, Španci, Francuzi. Turci, a naročito Englezi mogu da nam se, što se toga tiče, napuše goleme kurčine.

Da i ženama smo dali pravo glasa medju prvima, to da se podvuče. I Rome smo primili, mnoge zemlje su ih proganjale i iživljavale se nad njima. Tako da i što se tiče tih izvornih woke stvari prednjačili smo itekako.

Anglosaksonske zemlje ne postoje, to je izmišljen termin i zabranjujem da se upotrebljava na ovom forumu. Osim ako ne proglase nezavisnost Veseks Istočna Anglija Eseks Nortambrija Mersija itd itd.

Svaki rusofil s koji sam pričao do sata je teški whataboutist, a Jovo, ti nisi izuzetak od toga. Svako druga reč ti Amerika, a pričamo o Rusiji.

Rusija kao i svaka država, ima prednosti i nedostatke. Nisam rekao da je Rusija 100% gowno, ali brate i ti si pretero sa time da brani humanizam i hrišćanstvo. To me ispizdelo.

Whataboutism jeste prljava taktika, ali ko je smislio tu riječ? Amerikanci. Zašto? Zato što oni uvijek napadaju Rusiju, a ne daju da im se uzvrati istom mjerom. Rusija može biti tema, a Amerika jok.

Što su uvijek Rusi ti koji moraju da se brane. Ajd da prvo započnemo sa Amerikom, pa onda vi whataboutizirajte, pričajući o tome šta je u Rusiji.

Uostalom, tako je i počela ova tema... Ja sam rekao da je Zapad malo pre racionalan, dehumanizujući u pojedinim aspektima, i da je izbacio hriščanske vrijednosti iz zvanične politike, i da bez toga, je izgubio kočnice. Ja sam rekao da se Rusija tome donekle protivi, a onda si ti whataboutizirao pričajući o Rusiji i njenoj korupciji.

Tako da u suštini, whataboutism je nešto što svi jednako koriste.

Ja sam stava da nisu idealni ni jedni ni drugi, i da baš zbog toga su JEDNI DRUGIMA POTREBNI da bi onu drugu stranu iščupali iz njenog gliba.

Zapad treba Rusiji, da joj skrene pažnju na korupciju, ljudska prava, i sve te stvari, da ne bi Rusija zastranila stvarno u neku tešku diktaturu.

Tako isto Rusija treba Zapadu, da mu ukaže na to gdje on griješi.

Ja se plašim svijeta u kome se samo jedan pita i sve nameće, jer onda nema korektivnog faktora. Jednako bi me plašilo i da to budu Rusi, ili Kinezi... ne bi volio da živim pod diktaturom u svakom slučaju.

Haha Irska anglosaksonska zemlja, noob alert

Brat kameni gospodari forumom vidim

Mislim da je Rusija djelimično u pravu kad kaže da oni sada pokušavaju ustvari da odbrane prave evropske i hrišćanske vrijednosti, koje i sam Zapad baštini, a koje su sad na Zapadu u krizi.

I onda pitaš zašto psujem?

E moj jovore pocepao ti kameni sinjel handzarom

Haha Irska anglosaksonska zemlja, noob alert

Ispravka - anglofona. Al u suštini ista je stvar. Radi se o anglofonoj civilizaciji, kulturnom krugu zemalja u kojima je službeni jezik engleski.

Nije poenta u tome da li oni etnički vode porijeklo od starih Angla i Sasa.

Irci su narod za sebe. Ali to isto važi i za većinu Amerike, koja nije anglosaksonskog porijekla. Imaš afroamerikance, italoamerikance, hispanoamerikance, itd. Tako da tom logikom, ni Amerika nije anglosaksonska.

To nije ni bitno. Anglosaksonski je neprecizan termin.

Bitno je da su ANGLOFONA kultura. I to jesu i Irci.

Anglofona kultura gde god se prica engleski? Nisam znao da je to uslov.

Na stranu sto to prosto nije istina.

Mislim da je Rusija djelimično u pravu kad kaže da oni sada pokušavaju ustvari da odbrane prave evropske i hrišćanske vrijednosti, koje i sam Zapad baštini, a koje su sad na Zapadu u krizi.

Ja sam tu u startu rekao djelimično.

To znači prvo NE SVE VRIJEDNOSTI nego samo neke, a takođe i kod njih samih, tj. Rusa, puno toga ne štima.

To ti kažem, dugi tekst koji ne kaže ništa. Šta si na kraju zaključio, da Rusija možda brani, a možda i ne brani stvari koje možda jesu u krizi na Zapadu, a možda i nisu. A možda su te stvari u krizi i u Rusiji. A možda i nisu.

Dakle, voda je mokra, ali ono baš baš mokra.

Anglofona kultura gde god se prica engleski? Nisam znao da je to uslov.

Na stranu sto to prosto nije istina.

Anglofona kultura su ti one države u kojima je većini stanovništva MATERNJI JEZIK samo engleski i koje su u tijesnoj kulturnoj vezi sa ostalim Anglofonim državama.

To što ja znam vrlo dobro engleski ne čini me dijelom anglofone kulture jer mi to nije maternji jezik, nisam išao u školu gjde se sve uči na engleskom itd...

Irska je svakako EKSTREMNO BLISKA Ujedinjenom kraljevstvu, bez obzira ne razne nesuglasice i ratove čak... Oni su mnogo godina dijelili zajedničku državu...

I rekao si djelimično u pravu, a ne djelimično vrednosti.

I nisi nabrojao te vrednosti nego si krenuo odmah whataboutisati i spominjati anegdotalne dokaze.

To ti kažem, dugi tekst koji ne kaže ništa. Šta si na kraju zaključio, da Rusija možda brani, a možda i ne brani stvari koje možda jesu u krizi na Zapadu, a možda i nisu. A možda su te stvari u krizi i u Rusiji. A možda i nisu.

Dakle, voda je mokra, ali ono baš baš mokra.

Pokrenuo sam dijalog. Jer bez toga bi ispalo da na Zapadu sve štima a u Rusiji sve govno, i da Zapad ima pravo i druge da naštimava, ako treba i bombama.

Meni je glavna teza, da Rusija sebe vidi kao neku alternativu i protivtežu, i da je za civilizaciju možda dobro da postoji takva protivteža.

Isto tako, da su obrnute uloge, opet bi bilo bolje da ima protivteža, a ne da Rusija sama vlada i svima nameće svoje.

Alo šćer mu jebem, nisam ovo otvarao da bismo pisali o Rusima, Eglezima, Australijancima i Škotima, otvorite si temu za te potrebe pa se tamo mačujte do mile volje.

Autore Jovo, jeste li vi ovo napisali?

Mislim da je Rusija djelimično u pravu kad kaže da oni sada pokušavaju ustvari da odbrane prave evropske i hrišćanske vrijednosti, koje i sam Zapad baštini, a koje su sad na Zapadu u krizi.