Prijava

Mislim da je Rusija djelimično u pravu kad kaže da oni sada pokušavaju ustvari da odbrane prave evropske i hrišćanske vrijednosti, koje i sam Zapad baštini, a koje su sad na Zapadu u krizi.

evropljani, ukljucujuci nas i ruse su bezboznici razvratnici u odnosu na vecinski deo amerike.

I ovo je tačno. Amerika je tu takođe podijeljeno društvo. Jedan dio Amerike možda iskače iz onoga što obično podrazumijevamo pod Zapadom. Rusi su i sami rekli kao da postoje dva Zapada, jedan je tradicionalni, hrišćanski, itd. i oni sa njima žele da grade partnerstvo, a bore se protiv onog drugog dijela.

Ja opet ni taj drugi dio (racionalni, sekularni, itd...) ne ocrnjujem, čak sam u nekoliko navrata rekao da su te ideje i vrijednosti skroz OK, da samo ne valja ako odu u ekstrem ili zastrane.

I u Americi imaš Bible belt koji je isti takav, pa je opet to Zapad

Jedan dio Amerike možda iskače iz onoga što obično podrazumijevamo pod Zapadom.

mozda ja pogresno kapiram ali mi se cini da jovor, pored kamenog, iz posta u post vodi borbu i sa jovorom xd

Mislim da je Rusija djelimično u pravu kad kaže da oni sada pokušavaju ustvari da odbrane prave evropske i hrišćanske vrijednosti, koje i sam Zapad baštini, a koje su sad na Zapadu u krizi.

Ala si ti planuo oko jedne rečenice. Razumijem te doduše. Rat je u toku, sranja se dešavaju, nije to nikako hrišćanski. U tom kontekstu moja rečenica možda zvuči neukusno.

Ja sam samo htio da kažem kako Rusi vide sebe, i zbog čega su možda djelimično u pravu.

Naveo sam na koje vrijednosti mislim i zašto... Mislim da stvarno više nema šta da se doda na ovu temu.

I u Americi imaš Bible belt koji je isti takav, pa je opet to Zapad

Jedan dio Amerike možda iskače iz onoga što obično podrazumijevamo pod Zapadom.

mozda ja pogresno kapiram ali mi se cini da jovor, pored kamenog, iz posta u post vodi borbu i sa jovorom xd

...iz onoga što OBIČNO PODRAZUMIJEVAMO pod Zapadom.

Nemojte tražiti dlaku u jajetu.

Nije isto Zapad, kao kulturno-geografska regija... i Zapad kao skup nekih ideologija.
Poljska pripada Zapadu, a opet je konzervativna...

Uglavnom moja ideja je da treba da budemo obogaćeni tako što ćemo imati kulturni uticaj iz više različitih civilizacija. Svakako na taj način si bogatiji, objektivniji i širi, možda i mudriji, nego onaj ko je samo pod uticajem jedne civilizacije.

Nije Hantington bio budala kad je govorio o sukobu civilizacija.
Evo slike.
On je npr. izdvojio pravoslavnu civilizaciju kao zasebnu, i latinomaeričku kao zasebnu, iako su to sve hrišćanske zemlje, i napravio razliku između njih i Zapadne civilizacije.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/34/Clash_of_Civilizations_mapn2.png