Prijava

I nisi nabrojao te vrednosti nego si krenuo odmah whataboutisati i spominjati anegdotalne dokaze.

Kako nisam? Čak sam nekoliko puta i ponovio i preformulsao da bude jasnije. Evo opet ti kopiram:

a) Rusija dozvoljava više subjektivnog, ljudskog, iracionalnog, naspram algoritma, protokola, i svega strogo zasnovanog na dokazima. Time ostaje više ljudskog, a manje algoritma i robotizacije čovjeka.
b) Rusija, ako je iskrena u tome da želi da gradi društvo zasnovano na hrišćanskim vrijednostima, prihvatanjem toga ima određene kočnice, i postoje stvari koje ne može da uradi. Za razliku od nje, ako totalno staviš religiju na ignore, nemaš ama baš nikakvih granica i ograničenja.

Isprike, Melče. Ali potrebno je bilo.

Trebao mu je ovaj samar

a) Rusija dozvoljava više subjektivnog, ljudskog, iracionalnog, naspram algoritma, protokola, i svega strogo zasnovanog na dokazima. Time ostaje više ljudskog, a manje algoritma i robotizacije čovjeka.

To je Jovo, mišljenje, potkovano ničime.

b) Rusija, ako je iskrena u tome da želi da gradi društvo zasnovano na hrišćanskim vrijednostima, prihvatanjem toga ima određene kočnice, i postoje stvari koje ne može da uradi. Za razliku od nje, ako totalno staviš religiju na ignore, nemaš ama baš nikakvih granica i ograničenja.

Ako ti je potrebna religija da bi bio dobar čovek, ti si u startu kurac od čoveka. A da ne spominjem da hrišćanska majka rusija šalje mudžahedine da rokaju pravoslavce. I smatra jehove teroristima. I da ništa hrišćanski se ne dešava u rusiji već odavno.

Kretenska potreba da se bavimo drugima umesto sobom, kako na ličnom tako na opštem nivou. Svime se bavimo jbt, oko svega imamo stav i mišljenje, bilo da je politika u Brazilu ili socijalni nemiri u Iranu.

Pišem o čemu god hoću gde god hoću ko će me spreči koje pičke materine kurac

if isShmoklja {
block()
}

mrzi me da citam sve jovorovo, al jel kojim slucajem irsku kulturu nazvao trulim zapadom?

abortus dozvolili pre 10 god, popovi i dalje glavni, jedno 5x vece sanse da te neko ispesnici jer se pederises u limeriku nego u mladenovcu?

truli zapad vaistinu

Znas sta je tek reko za svicu i ove sto su se odselili tamo au

Mišljenje potkovano ničim.

Ja sam čitao dosta o racionalnosti Zapada i iracionalnosti istoka, to svakako nije moj random stav zasnovan na ničemu.
Isto kao što je Zapad više individualistički, a Istok više kolektivistički.
Te Zapadne vrijednosti uglavnom donose veću produktivnost i napredak. Ali mogu da budu malo hladne, i dehumanizujuće.

Ako ti je potrebna religija da bi bio dobar čovek, ti si u startu kurac od čoveka. A da ne spominjem da hrišćanska majka rusija šalje mudžahedine da rokaju pravoslavce. I smatra jehove teroristima. I da ništa hrišćanski se ne dešava u rusiji već odavno.

Ne radi se tu o ljudima, pojedincima. Nego o tome da li uzimaš u obzir religiju pri donošenju političkih odluka, ili je potpuno ignorišeš. Religija predstavlja neki sistem vrijednosti, koji bar u nekim osnovnim elementima je vrlo sličan u svim svjetskim religijama, i može da predstavlja neku vrstu kočnice ili korektivnog faktora.

Argumentacijom da Rusija čini razne nehrišćanske i grešne stvari (nrp. ratovanje, netolerancija prema Jehovinim svjedocima), samo kažeš da su Rusi grešni, što i jesu i ništa drugo. Svi ljudi su grešni.

Ali pitanje da li ćeš uključiti religijske vrijednosti u političko razmišljanje ili ćeš ih zanemariti nije pitanje grijeha, već opredjeljenja. Neko može biti i grešan, pa da ipak ima takva opredjeljenja. A neko može biti manje grešan (jer niko nije bezgrešan), pa da opet smatra da treba skroz izbaciti uticaj religije na donošenje odluka.

Evropa konkretno je bila skoro 1700 godina hrišćansko društvo, a sad je na Zapadu proces sekularizacije koji vodi tome da to u potpunosti prestane biti slučaj. Hrišćanstvo kakvo god da je, predstavljalo je neku kohezionu silu na Zapadu i u Evropi, izvor identiteta i sistema vrijednosti. Rusi to hoće da i dalje zadrže. (Bez obzira na sve grijehe koje čine). Zapad to u značajno mjeri hoće da ukine, relativizuje ili učini nebitnim.

mrzi me da citam sve jovorovo, al jel kojim slucajem irsku kulturu nazvao trulim zapadom?

abortus dozvolili pre 10 god, popovi i dalje glavni, jedno 5x vece sanse da te neko ispesnici jer se pederises u limeriku nego u mladenovcu?

truli zapad vaistinu

Nisam ih nazvao trulim zapadom, nego dijelom Anglosaksonske, ili preciznije Anglofone civilizacije. To što su oni tradicionalni, ne znače da ne spadaju u taj kulturni krug. I u Americi imaš Bible belt koji je isti takav, pa je opet to Zapad. Nije zapad uniforman blok, ali zna se koje su zemlje zapadne, a pogotovo se zna koje su zemlje Anglofone.

Ja sam čitao dosta o racionalnosti Zapada i iracionalnosti istoka, to svakako nije moj random stav zasnovan na ničemu.
Isto kao što je Zapad više individualistički, a Istok više kolektivistički.
Te Zapadne vrijednosti uglavnom donose veću produktivnost i napredak. Ali mogu da budu malo hladne, i dehumanizujuće.

potkuj, onda

Drugi dio neću ni citirati, opet water is wet, a na kraju zli Zapad neće da bude hrišćanski. Zato mi Rusi šaljemo Čečene u Ukrajinu, da im pokažemo prave hrišćanske vrednosti. I koje su to države koje prestaji biti hrišćanske?

Kada je u pitanju religiozno stanovništvo, u Evropskoj uniji prednjači hrišćanstvo s postotokom od 64. Katolici su najveća hrišćanska grupa i čine 41 odsto stanovništva u EU, dok pravoslavci čine deset, protestanti devet odsto, a ostale hrišćanske grupe čine četiri odsto.

Muslimani čine tek dva odsto stanovništva EU.

U SAD-u 78 % hrišćana.

evropljani, ukljucujuci nas i ruse su bezboznici razvratnici u odnosu na vecinski deo amerike.

Jovo pašće sajt čoveče, proredi malo.

Doslovno Jovi treba lekcija, a nesrećom sam imao vremena. Koliko govana on nadrobi u sve svoje kilometarske tekstove koje niko i ne čita, nego samo napišemo ROVOR. To ga ohrabruje na ovako ponašanje.

Haha nisam isčitao sve ali jeste li primjetili kako dok jovo i kamenofil diskutuju, melk tera neku svoju priču o tome kakav su srbi narod i nabraja pros and cons a niko da se osvrne hahahha

Ovaj prvi dio ne mogu sad da ti potkujem jer je to baš komplikovano ima dosta filozofije, i nemam jedan konkreta izvor. A nemam vremena sad da guglam sat vremena.

Ovaj drugi dio vezano za procenat stanovništva koji vjeruje, isto tako nije relevantan, jer nije pitanje zastupljenosti religija, nego uticaja religioznih vrijednosti na politiku.

Samo, moram ti priznati, da tu Rusi za sebe vjerovatno misle da su mnogo više bitni nego što stvarno jesu. Oni prosto time što su ogromna i jaka zemlja, vide sebe, kao nekog ko može da bude protivteža sekularizaciji i hiperracionalizaciji. Što ne znači da su oni sami neki bogomoljci ili da su religiozniji od drugih itd. Oni prosto misle da imaju dovoljno snage da oko sebe okupe konzervativnije i više tradicionalističke snage u društvu i ništa drugo.

Ne čitaj Plidu, ništa pametno nećeš naći. Vrtim se u krug sa Jovom. Ja link, on mišljenje. Ja dokaz, on čuo priču od mnogo ljudi. Malo me i umorilo. Ovakve rečenice:

Ovaj drugi dio vezano za procenat stanovništva koji vjeruje, isto tako nije relevantan, jer nije pitanje zastupljenosti religija, nego uticaja religioznih vrijednosti na politiku.

čine da ga želim zatući, što opet nije hrišćanski.

Doslovno Jovi treba lekcija, a nesrećom sam imao vremena. Koliko govana on nadrobi u sve svoje kilometarske tekstove koje niko i ne čita, nego samo napišemo ROVOR. To ga ohrabruje na ovako ponašanje.

Brate koji je tebi danas. OK, kontam ne gotiviš Ruse, pa si se upalio i počeo stvari da doživljavaš lično.

Ti očigledno nisi skonto moju glavnu tezu o tome da se radi o tome da pričam o korektivnim faktorima i protivtežama, koje treba da spriječe to da jedna ideologija ili jedan centar odlučivanja, koji god on bio, postane previše jak i možda i slijep za vlastite greške. Ako će se već praviti jedan globalni centar odlučivanja onda ga treba sačiniti od svih zemalja i da svi tu imaju neke inpute, a ne da se pita samo Zapad.
To je sve što ja pokušavam reći.

Rusi su tu bitni samo zato što su jaki, a donekle se razlikuju od većine po nekim shvatanjima. Ništa oni nisu ni moralniji ni religiozniji od ostalih, ali možda žele da zadrže veći uticaj tradicije i hrišćanstva i to je sve.