
Апсинт је ликер који се производи од аниса, пелина и шећера, а садржи и до 72 процента алкохола.
Наводно га је први пут произвео др. Пјер Ординер (Pierre Ordinaire) 1792. године као лек против дизентерије и маларије и назвао га Artemisia Absinthium. Напитак убрзо добија надимак La Fée Verte или "зелена вила", због своје специфичне боје. Овај лек убрзо постаје омиљено пиће, поготово међу француским војницима у Северној Африци, који су у апсинт почели да додају анис да му поправе укус.
Апсинт почиње да стиче све већу популарност и ускоро га прихватају уметници и припадници високог друштва. Највећу популарност доживљава у периоду од 1880. до 1914, а само 1910. попијено је више од 36 милиона литара овог пића. Осим у Француској, конзумирање апсинта брзо се проширило и у Сједињеним државама, највише у Њу Орлеансу, граду с француским коренима. Америчке власти забрањују апсинт 1912. због велика броја алкохоличара, а 1920. започиње доба прохибиције, потпуне забране алкохола.
Osim velikih istorijskih i nacionalnih zabluda, podložni smo i onim „sitnijim”, ali koje nam određuju svakodnevicu. „Ne valja da se sedi na kućnom pragu, posebno kad grmi”, „Hleb od 500 grama je opšteprihvaćen pod nazivom kilo hleba”, „Ne valja da se zviždi u kući, to privlači miševe”, „Ne valja da se otvara kišobran u kući”, „Žvakanje žvaka može da deformiše vilicu”, „Ma koliko vruće i zagušljivo bilo, ne otvarati prozor, ubiće promaja”, navode na popularnom internet portalu „Vukajlija” niz sujeverja i zabluda našeg naroda.
Politika · 31. Januar 2011.
"Vidis sa kakvim se predznanjem ide u kafanu", svaka cast priblizio si mi malo korene ovog "cudnovatog napitka", palac gore :D
Apsint nije liker zato što u njega ne stavljaju šećer.
Valjda je prohibicija pocela 1919.? :)
Dobar definition!
Апсин може да буде ликер. У начину припреме се стави шећер. На пример, Швајцарци га нису стављали. Французи имају фору са хладном водом која капље над шећером, и тако отопљен шећер пад у воду. Чеси га униште тако што прелију апсинт преко шећера, па га запале и онда чекају док се карамелизује шећер па га ставе у апсинт. Док наравно неки га пију без тих срања, чистог.