Pridjev sa tri sasvim različita značenja.
1. Mangupski, frajerski bezobrazan - pozitivna konotacija - označava smjelost, provokativnost, avanturistički duh, nestašluke, sklonost ka eksperimentisanju u seksu i "velikog jebača". Ako se odnosi na žensku osobu ima izrazito negativnu konotaciju (kurva) - što je jedan od elemenata nejednakosti polova.
2. bezobrazan u smislu - kreten, idiot - negativna konotacija - neko ko voli da zloupotrebljava i maltretira druge ili ko tjera svoje, a za ostale ga baš briga, ne osvrće se, mogao bi gaziti preko leševa, egoista, pokvarenjak. Ovo je i izvorno značenje poteklo od "bez obraza" - ljudi koji zbog nedostatka obraza, ne mogu svoje ponašanje dovesti u red.
3. bezobrazan kao etiketa koju roditelji prišivaju svojoj djeci. - šta god djeca da rade, roditelji će uvijek, ali baš uvijek naći razlog da ih nazovu bezobraznima. I kad stvarno prave sranja, i kad su samo malo nestašna, i kad su ko lebac, ali treba preventivno malo da ih "trznu". Mnoga djeca imaju traume od ove riječi, naročito ako nakon njene upotrebe slijede batine, ili kakva druga kazna.
Kad je pre nekoliko dana osvanuo naslov u dnevnim novinama „Željko Mitrović: Trovali su me“, na samoproklamovanom rečniku slenga vukajlija.com odgovorili su mu bez mnogo pijeteta: „Pa dobro, i ti si nas, i još to radiš“.
Ekonom:east Magazin · 03. Februar 2011.