Popularno ime za Folksvagenov prvi i najpopularniji model automobila, kojeg je za Hitlerovu Nemačku dizajnirao dr. Ferdinand Porše kao "narodni auto", ("Volkswagen"). Ime je dobio zbog bubolikog izgleda i karakterističnog zvuka bokser-motora.
Nakon kraha Trećeg rajha, auto postaje simbol hipi-generacije, psihodelije i ljubavi i dugo vremena ostaje najprodavaniji auto na svetu. Proizvodi se još uvek u nekim centralno-američkim zemljama, uz manje izmene od svog originala iz tridesetih.
Vozili su ga svi od Branka Kockice to Teda Bandija.
Kada bih dobio milion dolara na lotou, kupio bih bubu i stavio joj zlatan volan.
Četiri točka, zarđala sa svih strana, al' ipak gura. Može da pluta po vodi.
-Jao, vidi kakva buba!
-Gde? Ova ispred nas, ili ona koja me grize za dupe?
Onomatopeja udarca kod starijih ljudi.
Sećam se toga kao da je bilo danas, leto '63-će na Kalemegdanu svira Mile Lojpur, ja merkam neku cicu. Priđem joj, Mile ošine tvist, ja igram sa njom a pojma nisam imao da je to devojka Žike promaje. Taj kad zamahne posle toga dva dana duva promaja. Pozovem ja tu braću Blentiće i kad smo ga do'vatili pa buba-buba-buba...Ubio boga u nama...
Osim velikih istorijskih i nacionalnih zabluda, podložni smo i onim „sitnijim”, ali koje nam određuju svakodnevicu. „Ne valja da se sedi na kućnom pragu, posebno kad grmi”, „Hleb od 500 grama je opšteprihvaćen pod nazivom kilo hleba”, „Ne valja da se zviždi u kući, to privlači miševe”, „Ne valja da se otvara kišobran u kući”, „Žvakanje žvaka može da deformiše vilicu”, „Ma koliko vruće i zagušljivo bilo, ne otvarati prozor, ubiće promaja”, navode na popularnom internet portalu „Vukajlija” niz sujeverja i zabluda našeg naroda.
Politika · 31. Januar 2011.