Izraz koji je primer uticaja društvenog uređenja na samo društvo. Za vreme samoupravljanja, kada je vrhunac životnog dostignuća bilo završiti NEKI fakultet i postati što prosvećeniji i svestraniji, (pa makar Jugo bio najbolji auto koji mozeš da priuštiš i makar živeo sa tri generacije pod istim krovom odjednom kao normalno), govorilo se "Misliš"?
Prelaskom na slobodno tržište i kapitalističko takmičenje, gde je najvažnije imati dobar osećaj za vrednost deonica privatnih preduzeća i biti dominantna sila u tenderima, (pa makar nemao tri razreda osnovne i bio ubeđen da je Betoven jos žario i palio kad si ti bio mali), za isti pojam polako počinje da se koristi "Ceniš"?
Cenim, dakle postojim.
Osim velikih istorijskih i nacionalnih zabluda, podložni smo i onim „sitnijim”, ali koje nam određuju svakodnevicu. „Ne valja da se sedi na kućnom pragu, posebno kad grmi”, „Hleb od 500 grama je opšteprihvaćen pod nazivom kilo hleba”, „Ne valja da se zviždi u kući, to privlači miševe”, „Ne valja da se otvara kišobran u kući”, „Žvakanje žvaka može da deformiše vilicu”, „Ma koliko vruće i zagušljivo bilo, ne otvarati prozor, ubiće promaja”, navode na popularnom internet portalu „Vukajlija” niz sujeverja i zabluda našeg naroda.
Politika · 31. Januar 2011.
Mislim, dakle serem. :D