
Odraz stanja kulture, higijene, obzira i tolerancije ljudi koji žive u jednoj zgradi. Velika je greška tvrditi da stanari koji najviše prljaju zgradu žive u najprljavijim stanovima, da su obavezno doseljenici u grad i da su nekulturni i neobrazovani - to je samo stvar domaćeg vaspitanja, nema veze ni sa društvenim statusom ni sa godinama.
Verujem da je skoro svaka zgrada zaprljana raznim papirićima, fekalijama i iskorišćenom ambalažom koja je usput bačena. Ne znam koliko drastično je zaprljana vaša zgrada, ali u mojoj se po hodnicima i na stepeništima mogu naći opušci, papirići, prazne kutije od cigara, zgužvani flajeri, štapići za uši, krvavi ulošci (jutros osvanuo i inspirisao definiciju), špricevi, jučerašnje novine i svakorazno drugo djubre koje nije stiglo do kante, koja se uzgred nalazi u prizemlju. U liftu se neko često ispiša, na veliku radost stanara sa gornjih spratova koji ujutro žure na posao. Zidovi su išarani i pečatirani djonovima, a sandučići za poštu naravno obijeni.
Što je najcrnje, zgrada je relativno nova, stanari se uglavnom ne menjaju i može se reći da je većina njih u dosta dobrom materijalnom stanju, sudeći po načinu oblačenja, kvadraturi stana koji iznajmljuju i dobrim automobilima na parkingu ispred..
Situaciju donekle vade nepismena i nečitka obaveštenja i opomene na ulazu u zgradu ili lift, ali sama pomisao da češ na peti ići peške skida sarkastični osmeh sa lica, izazvan nečijom teškom nepismenošću.
Tvoje govno - tvoja odgovornost!
Štek je dobro sakriveno mesto. Varijacija ima bezbroj: recimo štek-ocene su „isključivo dobre ocene koje se čuvaju za ‘ne daj Bože' situacije, odnosno period kada pljušte kečevi“, piše jedna vukajlijašica. Tako će iskusni školarac prećutati roditeljima da je dobio peticu, a to će im saopštiti tek kada dobije i nekog keca – da bi ublažio negativni efekat.
Deutsche Welle · 29. April 2011.