Jedna u nizu mudrosti, kojima se treba opisati kako je loše, što je neko sa sela, i da čim ode sa sela, treba prekinuti svaku moguću vezu sa necivilizacijom, i postati gospodin.
Izraz koriste isključivo osobe, kojima je termin seljak, glavni način obeležavanja nečije zaostalosti, primitivnosti, nekulture i divljaštva.
Ljudi iz naslova definicije imaju za pandan osobe, koje su rođeni __građani, kojima je šukunšukundedu, rodila lično pramajka Eva u jednoj zgradi na Vračaru, ili oni kojima je praprababa evoluirala od paramecijuma na Karaburmi.
Štek je dobro sakriveno mesto. Varijacija ima bezbroj: recimo štek-ocene su „isključivo dobre ocene koje se čuvaju za ‘ne daj Bože' situacije, odnosno period kada pljušte kečevi“, piše jedna vukajlijašica. Tako će iskusni školarac prećutati roditeljima da je dobio peticu, a to će im saopštiti tek kada dobije i nekog keca – da bi ublažio negativni efekat.
Deutsche Welle · 29. April 2011.
-
Nije tacno da je neohodno prekinuti vezu sa selom i poreklom,vec da u gradu nije prikladno da se ponasas kao da si na selu.Kad si u Rimu,ponasaj se kao rimljanin!
talentovano_glup: Pa da, ali samo pod pretpostavkom da se u selu a priori "loše ponaša", a u gradu dobro.
Primer je odličan.
Niko nije rekao da se u selu lose ponasa,niti da se u gradu dobro ponasa,vec da nije primereno praktikovati u gradu da se ponasas kao na selu i obrnuto.Svaka sredina ima svoje obicaje i dobre i lose.
Pa da, ali ova rečenica iz naslova uvek dolazi sa negativnim prizvukom. Njemu smeta poistovećivanje seljak-džiber. Drugo su tzv. džiberi, điđani, kulovi, polutani, prigrađani, malograđani. Oni spajaju najgore i sa jedne i sa druge strane i tako nastane mutant. Pretpostavljam da i ti na takve misliš.
мислим да се каже "Оће он из села, ал неће село из њега"...иначе +
ne kaze se
autora ove definicije izgleda pogadja ova poslovica, pa se pronasao...