
Банатско име за рупу у огради, намерно остављену да би комшиница, према чијој је башти дера, могла да дође на кафу и трач партију, а да не иде обилазним путем на главни улаз. Млади такође користе деру. Обично постоје дере са леве, десне и чеоне стране плаца. Ретки су они који имају више од 3 дере.
- Је ли, Паво, очи татине, зашто је она дера према Субићевој башти све већа и већа из дана у дан? Из вечери у вечер да будем прецизан?
- Оцо, стварно не умем да ти оправдам! Биће да се кере провлаче кроз дере!.
- Кере... Вероватно и те кере табају детелину поткотарком? Сва је измрвљена и плеву ветар носи! Паво, ћеро, поставићу омчу на деру, да уватим те кере!
Osim velikih istorijskih i nacionalnih zabluda, podložni smo i onim „sitnijim”, ali koje nam određuju svakodnevicu. „Ne valja da se sedi na kućnom pragu, posebno kad grmi”, „Hleb od 500 grama je opšteprihvaćen pod nazivom kilo hleba”, „Ne valja da se zviždi u kući, to privlači miševe”, „Ne valja da se otvara kišobran u kući”, „Žvakanje žvaka može da deformiše vilicu”, „Ma koliko vruće i zagušljivo bilo, ne otvarati prozor, ubiće promaja”, navode na popularnom internet portalu „Vukajlija” niz sujeverja i zabluda našeg naroda.
Politika · 31. Januar 2011.