Još od starih dobrih vremena, a nekako naročito počev od Titove sa`rane ustalio se običaj da smrt velikog državnika (ili verskog vođe) predstavlja ogroman spoljnopolitički cirkus.
Dobro, podrazumeva se da je to dobra prilika da se prozbori koja rečenica i o nekim aktuelnim pitanjima, ali u poslednjih nekoliko godina to je evoluiralo do nivoa "ko jebe pokojnika, evo prilike da još jednom pričamo o čemu hoćemo o trošku ožalošćene države/familije".
Stoga, na modernim državnim sahranama, može se sresti sledeće:
-Američki predsednik koji pravi "selfie" za Instagram
-Američki predsednik i njegova žena koji se sa osmehom od uveta do uveta slikaju sa drugim političarima
-Američki predsednik koji kasni 2 sata, pa ga cela povorka čeka
-Britanski premijer, koji je poranio da se "ne bi zaglavio u saobraćaju" i da bi uvalio guzicu u neko prazno mesto blizu nekoga koga smatra saveznikom.
-Ruski predsednik, tačnije njegov izostanak, iz razloga "slanja poruke partnerima"
-Srpski predsednik, koji je jedini namrgođen, ali ne zato što je ožalošćen, nego zato što hoće da pokaže američkom predsedniku koliko mrzi što Amerika pomaže nezavisnost Kosova
-Neka budala koja izigrava prevodioca na jezik za gluvoneme, koji je u stvari najobičnija baraba koja mlatara rukama, sa još bolesnijim i providnim izgovorom za svoje ponašanje
-Vesele desetine hiljada ljudi, koji od sahrane prave karnevalsku atmosferu
"Moja poslednja želja je da budem sahranjen samo u krugu najbliže porodice"
iz testamenta Šarla de Gola, francuskog predsednika
Štek je dobro sakriveno mesto. Varijacija ima bezbroj: recimo štek-ocene su „isključivo dobre ocene koje se čuvaju za ‘ne daj Bože' situacije, odnosno period kada pljušte kečevi“, piše jedna vukajlijašica. Tako će iskusni školarac prećutati roditeljima da je dobio peticu, a to će im saopštiti tek kada dobije i nekog keca – da bi ublažio negativni efekat.
Deutsche Welle · 29. April 2011.
Šarl nije bio budala +
Party o državnom trošku +
Upravo...