Prijava

nisam imao logiku u skoli ko gimnazijalci, pa mi je potreba pomoc

kada imam skup ljudi, i kazemo

"niko nije jeo"

jasno je da niko nije jeo od njih, ali sta to znaci? ove dve negacije me zbunjuju

ovo "niko nije" bih mogao da pretvorim u "svi su" i onda dobijam
"svi su jeo" ili lepse "svi su jeli"

mislim, rec "niko" oznacava da "u tom skupu nema coveka" koji "nije jeo"
opet, svi su jeli...a jasno je da niko nije jeo od njih....

jel mozete da mi kazete da li potoje izuzeci kada je fraza bitnija od logike u njoj?
--------------
dao im reme nesto da resavam pa me zbunila recenica iz zadatka

Дат је известан скуп тачака у равни од којих никоје три и никоје четири нису колинеарне.

dosao sam do zakljucka da su svake tri tacke kolinearne, a to nema veze s mozgom u nastavku zadatka

Ахахахаха, није то двострука негација, ако на то циљаш. То ти је стилски тако уобличено ваљда.

Нико није јео
Ко није јео тај је гладан
-----------------
Сви су гладни.

Нико није јео <=> "сви" нису јели. :)

A šta ako se neko zove Niko? Nikola - Niko.
Onda samo Niko nije jeo, a svi ostali su jeli.

Niko nije ni savršen. Jadan Niko.

Нико није јео <=> "сви" нису јели. :)

jel mogu ja da dodam tu recimo rec "ljubicast"?

Нико ljubicast није јео <=> "сви ljubicasti" нису јели. :)

a zatim da skratim sa strana ove "nisu jeli?

Нико ljubicast <=> "сви ljubicasti" :)

jel ovo ispravno?

Није, нема скраћивања, пре свега због контеста реченице. Мада капирам на шта мислиш. Овде се посматра реченица у целини, мора да има смисла, то јест да буде неки исказ, па после из два или више исказа вадиш закључак.

Niko je Stiven Sigal, pa se ti zajebavaj.

Дат је известан скуп тачака у равни од којих никоје три и никоје четири нису колинеарне.

Znači da nemaš tri tačke koje leže na istoj pravoj i da nemaš četiri tačke koje leže na istoj pravoj...valjda.

Он није јебао <=> Није јебао
Они нису јебали <=> Нису јебали
"Сви" нису јебали <=> Нико није јебао

Нико, никоје, су само замена за сви, немају неко значење, улога им је стилска, тако да ипак мислим да је овде више дилема језичке природе него што има стварно везе са логиком.

Znači da nemaš tri tačke koje leže na istoj pravoj i da nemaš četiri tačke koje leže na istoj pravoj...valjda.

Да, и ја каирам да је тако. Али исто капирам да ако не постоје три тачке које су на истој правој, то имплицира да не постоје ни четири. Ако нешто важи за н, онда важи и за н+1. Тако да не постоји ни пет тачака на истој прави, ако ме разумеш. :)
А задатак је небулоза, не капирам једино како може више четвороуглова да има него троуглова. То јест цео поступак. Ајде поставићу га овде, можда се неко снађе.

Дат је известан скуп тачака у равни од којих никоје три и никоје четири нису колинеарне. Ако је познато да је број четвороуглова осам пута већи од броја троуглова које те тачке одређују, тада је број правих које те тачке одређују једнак колико?

EVO ZADATKA

cekaj reme

Нико није јео
Ко није јео тај је гладан
-----------------
Сви су гладни.

Нико није јео <=> "сви" нису јели. :)

ti si ovde stavio "Сви су гладни." kao svoj iskaz? jel smes tako da dodajes iskaze kako ti se cefne?

--------------
ajd resi mi ovu zagonetku istom logikom

"niko nije XYC! koliko ih je XYC? onaj koji je XYC celava mu keva"

Није то мој исказ, то је закључак, и он следи из она два исказа.
1. исказ - Нико није јео.
2. исказ - Ко није јео тај је гладан.
--------------------
Пошто нико није јео, а ко није јео тај је гладан, одатле следи да су суви гладни.
Тако да је то закључак.

"Niko nije jeo" se pretvara u "Svi su jeli" jer su već siti ili zato što nema šta da se jede, tako da su i nekoje tačke već sigurno kolinearne, ali to je samo stanje tih tačaka.

A ljubičast u drugom primeru je subjekt a ne stanje nikoga i kroz ljubičasto ne može da se shvati količina onih koji ne jedu ili nisu kolinearni tako da nije logično tako postaviti ljubičaste.

koliko ih je XYC?

Ово није исказ, ово је питање.

Ено да појасним онај горе случај.

1. Никола има смеђу косу. (никола - субјекат, има - глагол, смеђа коса - објекат)
2. Онај који има смеђу косу, тај јебе.
----------------
Никола јебе.

Дедукција. Из општег, сазнајемо нешто о појединачном.

1. У четвртом пет су сви добри.
2. Сос је у четвртом пет.
----------------
Сос је добар.

"Niko nije jeo" se pretvara u "Svi su jeli" jer su već siti ili zato što nema šta da se jede

:))))))))))

reme, resio sam zadatak, imas pvt

Imaš ovo već objašnjeno na jezičarenju, na onoj temi o pravopisnim savetima, to sam i ja pitao.

Nisam čitao postove, ali u pitanju je dvostruka negacija koja je jedino u srpskom i okolnim jezicima dozvoljena, koliko ja znam. U nemačkom ili engleskom bi, u bukvalnom prevodu, rekao: Niko je jeo.

Глупости, то са дуплом негацијом није логички проблем, већ лингвистички. У енглеском и немачком нема две негације. То зависи од поимања Небитка и како се он објавио у одређеном језику.
Мислим да су о томе причали на теми језичке недоумице, беше занимљивих постова.