Језичке недоумице

  1. Roštiljada, Mudajada, Slaninajada, Kupusjada...šta znam, možda bi i moglo, mada ovako izgovoreno više zvuči kao naziv nekog jela nego manifestacije.
    A šta Žarko Obradović uopšte radi van tora, to meni nije jasno...

  2. Roštilj + I + jada = Roštiljijada.

  3. A zašto je onda Mudijada, a ne Muda + I + jada = Mudaijada?

  4. Zašto ljudi govore " Zašla " npr. "Zašla lopta"?

    Valjda je pravilno "izašla"?

  5. Pa to se obično u Bosni tako govori, koliko ja znam. :) Nisam gotovo nikad to ovde čuo. Jebiga, mrzi ih da izgovore to i. :)

  6. natnat

    A zašto je onda Mudijada, a ne Muda + I + jada = Mudaijada?

    pre 7 minuta

    Лололо!
    А што није Сланинијада? Боље је некако... Уствари, можда се тако и каже, никад нисам био :)

  7. Hahahah Murinjo, pa i kaže se Slaninijada :))
    Uvek se rečima koje se završavaju suglasnikom samo dodaje IJADA, a ovima koje se završavaju samoglasnikom se izbacuje poslednje slovo i dodaje IJADA.
    A, kako sam primetila tu skrivenu podmuklu promenu?

  8. Ма ти си ме збунила, зато што си написала горе Сланинајада, па сам шенуо :)

  9. Muri, da nisi 'teo da kažeš Slaninaijada? :D

  10. A šta je sa bakljadom? Zašto onda nije bakljijada?

    Roštiljada, Mudajada, Slaninajada, Kupusjada

    Pre bi bilo Slaninada, Kupusada, isto kao promenada, pararda, šarada, plejada, palisada, limunada, citronada i tako dalje, i tako dalje.

  11. Odakle ono sdlovo "m" u "korumpiranost" za ljude koji se bave "korupcijom"? Postoji li neko naučno-lingvističko-bogougodno obrazloženje?

  12. U reci "vergl" postoje dva sloga: "ver" i "gl". Da li to znaci da samoglasnici "g" i "l" mogu da budu slogotvorni, pored do sada jedino priznatog "r"?

    Kapiram da je rec strana, ali koliko sam pohvatao - potice od madjarske reci "verkli", koja kao takva prati sva uobicajena pravila nase fonetike, znaci MI smo je prekrstili u nakaradan "vergl".

  13. Vergl je jednoslozna rec.

  14. Vergl je jednoslozna rec.

    Pa nije, jeb'o ga ja. Sastoji se od slogova "ver" i "gl". Tako se i izgovara - naglasak je na prvom slogu, a potrebna su dva pokreta ustima.

  15. Aj u dve iljade novozelandskih dolara da je jednoslozna?

  16. Aj u cetiri da je dvoslozna?

  17. Da li to znaci da samoglasnici "g" i "l" mogu da budu slogotvorni, pored do sada jedino priznatog "r"?

    Л јесте слоготворно (Влтава, бицикл). Може да буде и нпр. Н, али ретко.
    Рекла бих да ова реч има два слога.

  18. Неко ће се задужити, како год окренеш.

  19. e vako
    pricam ijekavicom cijeli zivot, al ovo nikako da skontam. dje ide J a dje IJ?
    prosto ne mogu da provalim to pravilo koje odredjuje kad se mece samo J kad IJ.
    pa ako mere neko da objasni, bio bih zahvalan.

Rekli o sajtu

U nedostatku mesta u Vujaklijinom ili kojem drugom rečniku na internetu postoji mnoštvo sajtova, među njima Vukajlija, gde možete da vidite na kakav sve način ljudi vole da razgovaraju na opšte zgražavanje lingvista. Tako da se tamo može videti da ljudi fejsbukuju, fejsbuče, da im je fejs ubagovao. Ili čak poređenje čuvenog prideva „kul”: kul, kulji, najkulji.

Emisija RTS-a "Oko Magazin · 24. Novembar 2009.