Језичке недоумице

  1. Јебеш одређени и неодређени вид, он једе јебено цвеће!

  2. Da li se ne znajući piše odvojeno kada je upotrebljeno u ovom kontekstu:
    ne znajući kakvu je glupost napravio, svesno je ušao u taj posao? Koliko ja znam, neznajući se piše spojeno jedino kad je u pitanju pridev, kao što je recimo neznajući čovek. Ili sam ja to nešto pomešao.

  3. Ustvari ili u stvari?

  4. Ne znajući kakvu je glupost napravio... Odvojeno se piše, to je nelični glagolski oblik, tačnije - glagolski prilog sadašnji i uvek se piše odvojeno.

  5. Ja sam ovde bio napisao jednu veliku glupost kakvu nisam skoro napisao, pa sam se vratio kad sam to shvatio i uredno.je obrisao.

  6. Kada se skraćenice menjaju po padežima, a kada ne?
    Mislim na skraćenice koje su nastale od prvog slova višesložnih izraza.

    Juče sam bio u UN.

    ili

    Juče sam bio u UN-u.

    I da li ima ikakve veze, da li je skraćenica došla iz stranog jezika, kao u primeru gore, ili je naša:

    Juče sam bio u GSP.

    ili

    Juče sam bio u GSP-u.

  7. Towelie_
    Ustvari ili u stvari?

    Piše se ustvari

    Blake Griffin
    Da li se ne znajući piše odvojeno kada je upotrebljeno u ovom kontekstu:
    ne znajući kakvu je glupost napravio

    Piše se uvek spojeno: neznajući.

  8. Zašto se s jedne strane kaže promenljiva a s druge primenjiva? Koji je fazon s tim?

  9. @Blake Griffin
    Dozvoljena su oba oblika (i sa nj i sa nlj), jedino što se oblici koje si ti pomenuo češće koriste u svakodnevnom govoru.

    A ono prethodno što ti je Seljak odgovorio verovatno je trebalo da bude neka sprdnja...

  10. Orkestar "Radio Novog Sada"

    Orkestar naravno ne postoji, ali ovaj genitiv me ubija, ne da mi da spavam. Zar nije "Radia Novi Sad", a ne "Radio Novog Sada"? Prvo sam mislio da je umni zabod jednog dispečera, a onda sam primetio da ovakvu upotrebu genitiva sve radio stanice praktikuju.

    Sad, možda jeste koincidencija, isti dispečer koji kaže "radio dvesta dvojke" kaže i "numera Dizi Gilespija" umesto "Dizija Gilespija", ali više mi miriše na to da postoji jezička pozadina, makar i podstaknuta nekom logikom jugoslovenskog jezika

  11. Dadoše gol u zadnjem (poslednjem) sekundu.
    Dadoše gol u zadnjoj (poslednjoj) sekundi.
    Naravno, ne može se postići pogodak u prednjem sekundu. ili u prednjoj sekundi, ali nedoumica oko sekundi ostaje.
    Automatski se otvara nova dilema:
    Kog je roda sekund-a, i kako se ispravno izgovara?
    Ako je sekund, naravno da je on.
    Ako je sekunda, naravno da je ona.
    Postoji li pravilo kako se ispravno kaže, ili su oba slučaja tačna?

  12. Правилна су сва четири случаја. Поздрав.

  13. može i ženski i muški rod

  14. Što se ovog prednjeg-zadnjeg-poslednjeg tiče, volim da linkujem ovaj tekst moje poznanice.

    Ja mislim, zapravo, gotovo da sam siguran, da je pravilno "sekunda". Dakle ženski rod.

    EDIT: Ali hajde da verujemo ovim učenijim :)

  15. Ја сам имао двојку из српског, тако да нисам нешто учен како треба. А видра, колико сам скапирао, није уопште одговарала на питање, него износи своје опредељење. Мора да је промашила тему. Стога ћемо веровати агилном, док се не јави неко ученији.

  16. Када се говори о времену, правилније је "последњи", мада има код данашњих правописаца покушаја да се то изједначи (што је наравно глупост невиђена). Што се тиче речи "секунд" и "секунда", може и једно и друго.

  17. moje poznanice.

    Је л' јој дође Роксанда Ђорђевић нешто и јеси јебо ти то?

    Него, да се уозбиљим.
    http://vukajlija.com/forum/teme/3064-jezicke-nedoumice?strana=155#post_2266487
    Ово ме замислило, погледао сам у Правопис и нисам нашао прави одговор. Пише да углавном може и овако и онако, али не увек. Валдемаре, да немаш ти велико издање Правописа? Можда ту може да се нађе одговор.

  18. Jes', i to sa "devojkine strane", tako da... bez spema tog tipa, moliću :D

Rekli o sajtu

Kad je pre nekoliko dana osvanuo naslov u dnevnim novinama „Željko Mitrović: Trovali su me“, na samoproklamovanom rečniku slenga vukajlija.com odgovorili su mu bez mnogo pijeteta: „Pa dobro, i ti si nas, i još to radiš“.

Ekonom:east Magazin · 03. Februar 2011.