Језичке недоумице

  1. Kontam ovako - kad mi je svega dosta, ja se zavučem u svoj kutak i cirkam vinjak. Ne zavučem se u svoje kutkove da cirkam vinjake...

  2. To je druga priča, da li je singularija ili nije. Ovde je više stvar u zvučnosti i cenim da ona diktira oblik koji je prihvatljiv.
    Lutak? Sosovi! Hahah

    Naravno, kenjaću dok ne dođe Valdemar, mada imam Pravopis, a i logika je na mojoj strani, tako da me briga i za Valdemara.
    Ap tu jors, Vald!

  3. šta da radim ubićuse

  4. A šta - treba da pokazuješ nekome, kao edukuješ, šta?

  5. Kaže se "kuci", da dugim uzlaznim na u. U ovom slučaju došlo je do uprošćavanja suglasničke grupe -tc- teške za izgovor. Verujte mi, mrzi me da kačim printskrin.
    Množina, primer: u svim kucima zapatili su se miševi i stonoge.

    a jbg, ja imam frku jer po tom pravopisu treba da objasnim, ne mogu se drugim koristiti, a ne znam kako da objasnim jer mi nije jasno

    Blizu si tamo Matice Srpske, bacaj jaja na njihovu zgradu, zaslužili su.

  6. To je ako kutke posmatraš kao budžake ili ćoškove, a ovo gore što sam ja naveo?

  7. To je ako kutke posmatraš kao budžake ili ćoškove, a ovo gore što sam ja naveo?

    Isto mu dođe, evo printskrin
    http://img823.imageshack.us/img823/214/lhvy.jpg

  8. a lutak? isto tako - luci?

  9. Menjaj to pod hitno, uvodi izuzetak, čim dođeš na funkciju.

  10. A ovo: znakovi ili znaci npr.
    Npr. "Znakovi pored puta", ali "saobraćajni znaci".

  11. Molim vas, imate i rečnik srpskog jezika i pravopisni rečnik na adresi www.srpskijezik.com. Samo napravite korisnički nalog. To je moj sajt, lakše je da vi tamo kucate šta vam treba, nego ja ovde da kucam.
    I znakovi i znaci, ali samo lutkovi je množina, po rečniku SANU. Reč dobija -ov- ukoliko njen oblik sa uprošćenom suglasničkom grupom lako može da pobrka sa drugom. Zato se recimo u vokativu kaže "hej, mačku", umesto "hej mačče, tj. hej mače". Mačak i mače, dve različite stvari. A luci su neke ribe, podsećaju na oslića, slatke i dobre, iz Jadrana.

  12. valdemare, ne znam da li si primjetio ovo remek djelo na sajtu:

    Поштовани Милораде, Посредством Драгана Нешковића, добио сам Вашу електронску адресу и прегледао речник који сматрам врло корисним и практичним за примену. Слободан сам приметити да у речнику користите и речи српкиња, српски..., са словом П. У граматици се то спомиње као промена по звучности Б у П, али то је замка, јер сви топоними, имена народа, градова и сл..... се не мењају ни по звучности, а ни по другим граматичким променама, јер губе своју основну одредницу. То Б у речи СРБи, СРБски, СРБкиња... је јако важна одредница СРБског народа(Б=Б+о+Г=БоГ), која дефинише припадање СРБског народа БОГу, као извору пречисте енергије Творца! и не треба је мењати ни по ком основу, јер елиминацијом слова Б губи се веза са Творцем. Нпр. Негде до 1890. год. на свим документима писало се и МАТИЦА СРБСКА, а не као данас што пишу Матица СрПска? Опростите на слободи коментара Срдачан поздрав Бранко Косовић

  13. valdemare, ne znam da li si primjetio ovo remek djelo na sajtu:

    Jesam, ima idiota raznih, ali nisam hteo da brišem da ne budem cenzor ko na B92. Al sam mu odgovorio sa duplog :)

    Почьтований Бранъко, язикъ прародителя нашихъ серБъсъкий естъ, якоже и Франчеза франъчеЗьский, но саде СрБи говоре срПским язикомь, а ФранцуЗи француСким. Сие возьедъначение по звучьности отъличение сербьскаго язика модернаго, якоже и одъсусътвие его отъличение язика славяносербъскаго ест. Сам Госьподъ нашъ чьто сотвори нас наложи склонение словъ по правилами фонетичеськими, слава имени Госьподънему.

  14. ti kad čoveka pokenjaš ne može se ni cisternom oprati...

  15. Zanima me kako gospodin Branko Kosović razgovara sa svojim ukućanima :))

  16. Боготац. Ово ћу да сачувам и искористим за одговор чим будем налетео на оваквог трола/идиота, а има их фалабогу (спојено, без цртице лоло).

  17. Kako se kaže DAKLE ili DAKLEM?

  18. http://jezikofil.rs/da-li-dikaprio-jede-u-meku/
    Ima li neko validni dokument da je ovo tacno? Imam profesoricu koja ne misli da se Dikaprio pise zajedno, a ja nijesam sigurna. Ali voljela bih da joj pokazem da grijesi. :)

Rekli o sajtu

U nedostatku mesta u Vujaklijinom ili kojem drugom rečniku na internetu postoji mnoštvo sajtova, među njima Vukajlija, gde možete da vidite na kakav sve način ljudi vole da razgovaraju na opšte zgražavanje lingvista. Tako da se tamo može videti da ljudi fejsbukuju, fejsbuče, da im je fejs ubagovao. Ili čak poređenje čuvenog prideva „kul”: kul, kulji, najkulji.

Emisija RTS-a "Oko Magazin · 24. Novembar 2009.