Језичке недоумице

  1. https://docs.google.com/document/d/1KBIVYNt6VqYmsgtbB8xDCVQlvVSMo7XzrXFmfV8eYCc/edit?usp=sharing

    Да ли је ово валидан начин навођења литературе?

  2. Možda bi bilo bolje da posle godine staviš dve tačke, tipa ovako, i bez tačaka, nego turi zareze.
    Essau, Cecilia / Conradt, Judith (2004): Ernst Reinhardt, München: Verlag GmbH & Co. KG

  3. u najnovijem pravopisu kaže da se sledeće sintagme pišu odvojeno: vestern film, džez muzika, rok opera, folk pevačica, indigo papir...

    a da se sa crticom pišu sledeće: šah-klub, gol-aut, meč-lopta, gas-maska, tuš-kabina, fetus-položaj, trač-partija...

    nije mi jasno koja je logika i zašto ne bi išlo indigo-papir, ili džez-muzika, ne znam kako da provalim kad ide crtica, a kad ne

  4. logika je da moraš kupiti novi pravopis jer im treba para za plate...

  5. Ipče, u srpskom jeziku veoma često nema logike i veoma su česti izuzeci (nemaš pravila u srpskom bez ijednog izuzetka)...
    tako da, rekao bih da tražiš objašnjenje koje ne postoji. Prihvati da je to tako, jer je to neko (one baje, tipa Klajn) tako rekao i tako je usvojeno... :/

  6. Mislim da su "greške" koje u ovom slučaju možeš napraviti mizernih razmera. Takoreći epsilon-greške. Ili epsilon greške, jbm li ga sad.

  7. Мени на прву лопту изгледа да ово без цртице иде зато што прва реч представља атрибут(каква музика - џез музика), а у овој другој врсти би именица имала доста промењено значење да сама стоји.
    Наравно лупетам, нисам сигуран.

  8. jako retardirano jer kao piše nekakvo 'objašnjenje', ali ne piše pravilo zašto to ide tako, a za dosta stvari ima pravilo, pa sad ne znam da l sam ja glup pa ne kontam ili je jednostavno proizvoljno... ako je proizvoljno, a ja moram nekom da objasnim zašto to ide tako, onda sam ugasio, jer ni sam ne kontam

  9. ma nemojte se opterećivati, kad se sledeće godine promeni vlast i dođe Valdemar za leksikografa (valjda se tako kaže) imaćemo novi pravopis u kom neće biti crtica ič...

  10. U pravu je Brus. Oni uvode neki turski pravopis, sa nepromenljivim pridevima i sa imenicama koje se ne menjaju u pridevskoj funkciji. Lopovi iz Matice srpske nisu normalni, i njihova pravopisna rešenja nisu logična. Logično je staviti bar crticu, ali ja bih te crtice sve ukinuo. Ako nekoga baš interesuje zašto, neka me pita, sad me mrzi da pišem. Inače, koristite pravopis na stranici www.srpskijezik.com. Samo napravite juzer akaunt.

  11. a jbg, ja imam frku jer po tom pravopisu treba da objasnim, ne mogu se drugim koristiti, a ne znam kako da objasnim jer mi nije jasno

  12. kako je mnozina od kutak?

  13. jebemliga, kutak bi morao biti singularia tantum, nemaš deset sigurnih kutaka nego jedan...

  14. To bi moralo onda kuci.
    Zato što je tako ružno - kutkovi.
    MA ćoškovi, škk!1

    Ali zato trenuci.

  15. kutkovi, i meni logicno bilo. znaci - coskovi.

Rekli o sajtu

Kada pitate dva čoveka o nečemu, dobićete više od dva mišljenja. Na toj osnovi je stvoren Vukajlija. Rečnik slenga i idioma.

Kompjuterska Biblioteka · 7. Maj 2009.