FK Crvena Zvezda

  1. Na koga ces ti da pisas nesretnice? FK Macva, osnovana 1919 godine, verovatno najstariji profesionalni klub posle Partizana u Srbiji. Avangarda. To sto precani tvrde da je Vojvodina osnovana 1914 mogu da okace macki o rep. FK Vojvodina je prvu utakmicu odigrala tek krajem 1920 godine protiv nekih lokalnih livadara, a Macva je prvu utakmicu odigrala protiv gostiju iz Mitrovice septembra 1919. Da jos Car Dioklecijan nije osecao potrebu za avangardnim pravcem u sportu i zamolio srpke rodoljube da okupe naucenije atlete sa teritorije Evrope i tako dao ideju za osnivanje Partizana (cca 268 godina nove ere), Macva bi bila najstarija. Avangarda jebena.

    Dok se sabackim stadionima valjala krpenjaca, u Nisu su jeli koru sa drveca.

  2. Fk Bor isto 1919. i to dan pre Mačve

  3. ahah trigerovana budala post u fazonu slusaj care :D

  4. FK Sindjelic iz Nisa osnovan 1918.

  5. zabole me bre i za nishe, sapce i vojvodinu pisaj po svima

  6. Nisam siguran jel prvi, doduse, al za godinu jesam

  7. Aj sad bombas kad ostanes bez argumenata, poseri se pa baci poneko govno ko sto umes

  8. Soko i Šumadija osnovani 1903.

  9. Прву фудбалску лопту у Србију донео је Хуго Були 1896. године након што се вратио са студија у Берлину. 12. маја, лопту је донео гимастичком клубу Соко и тамо је основао фудбалску секцију. 1. маја 1899. године, на иницијативу Хуга Булија и уз подршку Андре Николића, тадашњег министра спољашњих послова, у Трговачкој кафани је направљено Прво српско друштво за лоптање ногом. Председник је био Фети Беј, турски посланик у Београду, а потпредседник адвокат Михаило Живановић. Први фудбалски меч је одигран 23. маја на новоизграђеном терену на Топчидеру између два тима састављена од чланова тог друштва. Прва правила о фудбалу у Србији објављена су 1905. године. Објавио их је Анастас Ср. Христодуло и звала су се Лоптање ногом.

    Први фудбалски клуб на простору данашње Србије је Спортски клуб Суботица (мађ. Szabadkai Sport Egylet), познатији као Спорт међу тадашњим суботичким љубитељима спорта, у оквиру којег су 1898. године формирали фудбалску секцију.1 За то је најзаслужнији био суботички студент Золтан Вагнер, који је 1896. из Суботице донео прву фудбалску лопту у Будимпешту. Године 1901. основан је и Бачка из Суботице, док је први клуб на простору тадашње Краљевине Србије био Шумадија из Крагујевца 1903. године.Касније су основани Душан Силни Српски мач, БСК 1911. и СК Велика Србија 1913.,касније СК Југославија,између 1941. и 1945. због Немачке окупације СК 1913.,...1911. године је први пут српски клуб (Српски мач) играо меч (тачније двомеч) ван своје границе,упркос противљењу управе. Играо је против ХАШК-а из Загреба,и изгубио прво 8:0,па 6:0.Те две утакмице играли су под именом репрезентације Краљевине Југославије.

    Прво фудбалско такмичење у Србији играло се 11. маја 1914. године на стадиону СК Соко између Велике Србије и Шумадије. Резултат је био 3:1 за Велику Србију. Очекивало се да је то обећавајући почетак за редовно такмичење, али је почео Први светски рат. Фудбале се играо и током Првог светског рата.2

    Касније је основана Краљевина Срба, Хрвата и Словенаца и фудбалски савез је основан 18. априла 1919. године. На почетку је свака под-асоцијација играла своју лигу,а касније је 1923. године почела прво такмичење у Краљевини СХС,у коме су играли победници 6 подсавеза (Загреба,Љубљане,Сплита,Сарајева,Београда и Скопља) по куп систему.

    Прву утакмицу фудбалска репрезентација Краљевине Југославије одиграла је 28. августа 1920. године у Антверпену, Белгији, против Чехословачке и изгубила 7:0.БСК и СК Југославија су били ривали и освојили укупно 7 титула првака Југославије (БСК 5,Југославија 2). Угашени су 1945. године, јер нису били прихваћени код комуниста.

  10. Je l vidiš Bombaš sa kakvim predznanjem se ide na stadion?

  11. Ovo mi je btw simpatičan detalj

    између Велике Србије и Шумадије. Резултат је био 3:1 за Велику Србију

  12. Čekaj znači ovo gore bombaševo ne da nije tačno nego je izmišljotina neka ?

  13. Ali bukvalno je trebalo upisati "istorija fudbala u srbiji" u Gugl. No pretpostavićemo da avangarda to ne radi

  14. Niko krupno ka turcin ne laze

  15. Možda Bombi ne otvara vikipediju zbog ovog pasusa:

    Najveći uspeh srpski fudbal je doživeo 1991. kada je u maju te godine FK Crvena zvezda osvojila Evropski kup, a kasnije iste godine i Interkontinentalni kup.

  16. Eh, jos Vuk Karadzic rece citaj kao sto je napisano. Kako su tada dole bili zauzeti prcanjem snajki, a ne slusanjem saveta mog komsije Karadzica, propustili su kljucni detalj "profesionalni fudbalski klub", pa skocise sa argumentima nekih seoskih Dalilud siti klubova i neaktivnih sportskih drustava. Siguran sam da postoji jos neka Prcilovica osnovana u 18 veku, ali koga boli kurac za nju. Mene sigurno ne.

  17. Prelako. Jebeno prelako.

  18. Car Konstantin je osnovao prvi fudbalski klub na svetu u Nišu. Look it up.

Rekli o sajtu

Na pitanje: „Ko je bio Mocart?“ duhoviti posetioci internet sajta Vukajlija, rečnik slenga, odgovaraju: „Svestrana ličnost. Čovek koji je komponovao muziku za Nokiu. Inače, bio je poslastičar i izmislio je Mozzart kugle. A voleo je i da se kladi...“

Danas · 06. Novembar 2008.