Prijava

Ako neko zna bilo šta o dotičnom, ili ima neki link, neka se javi ovde. Treba mi za školu, ovo mi je tema za referat iz likovnog. Za suta, popodnevna sam smena. Budite brzi, majke vam.

Uvek idi na wikipediu, a onda guglaj...

Na vikiju ga komplikuju u pičku materinu, al' tamo ima da završim.

Ја могу да ти припомогнем неким уопштеним информацијама о византијској уметности и тек неком ситницом што знам о сликарству.

- највише сликају свеце, ктиторе (владаре) и библијске сцене
- не тежи се радикалним новим решењима, штавише радо се ослањају на претходнике
- аутор није битан, он је у сопственим очима само слуга Божији, те су се ретко потписивали
- на византијско иконописање је често утицала византијска књижевност (пример код нас је прва сликовна представа раја из "Хиландарске повеље" Стефана Првовенчаног, која је имала јак одјек у даљем фрескосликарству)

Можеш ово да развучеш на пола стране. Толико од мене. Требало је да одеш до библиотеке.

Можеш ово да развучеш на пола стране. Толико од мене. Требало је да одеш до библиотеке.

jebga, juče sam se setio da mi je uvalila domaći preko raspusta. Ovo za književnost nisam znao, biće od pomoći. Hvala.

Иконе не теже да представе ликове светаца/Христоса на њима онаквим какви јесу били у стварном животу, већ онаквим какви су у Царству Божјем. Зато, на пример нема сенке на њиховим лицима, и зато обично носе "чудне одоре".

- takođe, telo je slikano nerealno, izduženo i sa mišićima poput guma (samo pogledaj raspeća Isusa, liči ko da je guma obešena na krst)

По канонима, Бог Отац се никада не слика. Када се представља Бог, или се представља само Христос, или се представљају као на овој икони Рубљова, која је урађена према тим канонима.
http://www.turoczilevente.hu/gallery2/d/4250-2/Rubljov+Szenth_roms_g+2.jpg
Иначе, што се ове иконе тиче, Бог Отац је скроз лево, а не у средини, како већина људи погрешно мисли. Уколико желиш, могу ти исписати нешто о симболима на овој икони (с обзиром да је препуна симбола).

Ako se razumeš u tu simboliku, ne moraš celu sliku da mi pojašnjavaš, ali koristilo bi mi ako znaš koji se simboli najčešće koriste.

Mislim da je urađena jedna ikona koja predstavlja Bog Oca kako prihvata telo Isusa, čak je i postavljena kao jedistvena te vrste...

Mislim da je urađena jedna ikona koja predstavlja Bog Oca kako prihvata telo Isusa, čak je i postavljena kao jedistvena te vrste...

Вероватно у Војводини. Временом је у Војводини барок из римокатолицизма нашао свој пут и у православљу. И у мојој цркви је постављен Бог Отац заједно са Сином и Светим Духом. То је неканонска представа Бога.

Ako se razumeš u tu simboliku, ne moraš celu sliku da mi pojašnjavaš, ali koristilo bi mi ako znaš koji se simboli najčešće koriste.

Е, да почнем од тога како се може закључити да је у средини лик Исуса Христоса. Погледај боју одора лика на средини. Видећеш да носи црвену и плаву боју на себи. Ако погледаш осталу двојицу, и они имају плаву боју на себи. Зашто је носе? Зато што плава боја у иконографији означава Божанску природу. Видећеш да Христос на многим иконама носи исте овакве боје.
Друга боја на Христосу је црвена. Црвена боја у иконографији означава људску природу. Исто тако, означава и мучеништво и страдање. Када повежеш ове две боје, видећеш да Рубљов уствари показује да је лик на средини Богочовек.
Даље, лик са леве стране носи наранџасто-златну одежду с плавом. Наранџаста боја у иконографији представља Творца, тачније ствараоца нечега. Златна означава царство, тачније Цара, Онога Који Управља.
И на крају, лик с десне стране. Зелена боја. Зелена представља победу живота над смрћу и вечни живот. Ово је Дух Свети.
Надам се да ти је ово бар мало помогло.
Е да. Извор: мој професор веронауке, човек који је завршио Богословију, те би ваљда требало да бар он зна ово. А и ја ту и тамо нешто читам јер се бавим и с' уметнос'.

Care, 'fala, koji si ti Car!!

Ok, evo jedna bitna informacija: sta god radili sto se tice vizantijskog slikarstva, nemojte ga posmatrati kao umetnost, a kamoli kao da je zapadna umetnost, za pocetak.

Viki nema podatak, oktad potiču najstarije vizantijske ikone?

Да ли сам ја то дочекао да се на вукајлији отвори тема уско повезана са вером а да не служи пљувању исте

Jesi. Al' ne spemuj, pomagaj.

Не бих знао сигурно, мада ако се добро сећам, најстарије сачуване би требале да су из Египта и Синаја (који исто припада Египту) и то из 6. века.

Artemida Tihi Ubica

Ok, evo jedna bitna informacija: sta god radili sto se tice vizantijskog slikarstva, nemojte ga posmatrati kao umetnost, a kamoli kao da je zapadna umetnost, za pocetak.

Образложи.