Prijava

Koga ovde pokusavas da istrolujes sa tim Jevrejima, zivota ti?

Живота ми, никог. Ово је интернет-капитализам.
Закон је осмишљен тако да већ богати људи узму још веће богатство, а да слабији пропадну, те да нестане конкуренција. А зна се ко су најбогатији људи.

ОК, онда ће неки други претраживач за коју годину да преотме гуглу читаво тржиште. И сервери ће да се измештају из САД. Не видим какву контролу над интернетом чак и са оваквим законом могу да створе...

Мислим да је то мало теже изводљиво.
Елем, ево један фин текст о овоме, па кога не мрзи...
http://mashable.com/2012/01/17/sopa-dangerous-opinion/

Ameri ovim mogu da naprave samo kratkoročnu štetu, a na duže staze seljenje ugroženih kompanija i njihovih servera u zemlje sa normalnijim zakonima. Da li ste čuli za kineski pretraživač Baidu? Radi ko sat.

Е јебига. То сад чита мулуца, па ће да јави шта кажу. :)

ЕДИТ: Да не заборавим... САД је једна држава, каква год била. Кина забрањује пола интернета својим грађанима, али никоме осим њих. Мени се чини да је много већи проблем за уживаоце пиратерије лежи у одлукама неких влада да забрани приступ пајрат беју. Ту нема заобилазног пута. И то нема везе са овим.

Али прочитаћу тај текст у сваком случају...

pа само ће себи направити штету ондак, м?
осим ако не почму да врше притисак и на остале земље да донесу те законе, на пример на европску унију?

Вид стварно, окачила и Мулуца, лоло

Ја сам већ покушао да продискутујем овде о овој теми http://vukajlija.com/forum/teme/36984-stop-online-piracy-act-prolazi-ne-prolazi-kakve-ce-to-implikacije-imati-po-nase-onlajn-zivote

У вези теме: да ли је баш све тако црно? Да ли ће моћи да забране неки руски или кинески или трећи претраживач да врши dirty претрагу?

осим ако не почму да врше притисак и на остале земље да донесу те законе, на пример на европску унију?

Синоћ причали на ТВ-у како се оснива код нас неки акциони тим против пиратерије у Србији. Само нико не помиње да борба против пиратерије не може теоретски да заживи у земљама са ниским стандардом попут Србије и Албаније (ваљда је једино код њих на Балкану већа стопа пиратерије него код нас). Смешни су скроз.

Иначе, да, уколико се донесе тај закон у Америци, сигурно ће да се изврши притисак и на Европску унију.

Једино да се надамо да ће Руси да реагују и направе свој велики претраживач, пошто је код њих интелектуална својина одвајкада курац. Али опет, поставља се питање да ли би такав претраживач имао потпуни приступ целом интернету или само неамеричким сајтовима.

Пази Цупићев коментар с оне теме:

Потпуно подржавам да се уведе неки ред у ову безобразну пљачку интелектуалне својине.

Овако како је сад не може и не сме да буде.

И ја би купов'о све оригиналне ЦД-ове, ДВД-јеве, софтвер, књиге наручив'о преко Амазон-а, кад би ми плата била 5000 долара месечно...

Нешто сам читао, па ево дела.

Један од проблема је што ће власници сајтова бити одговорни за постављање линкова ка сајтовима на којима се наводно крше ауторска права, или за неауторизовано цитирање неког ауторског дела од стране корисника на сајту. Мале компаније, то јест сајтови, неће технички моћи да испуне те услове: колико би само модератора било потребно на пример на форуму Крстарице, или на Буреку, или овде на Вукајлији, а да не причамо о светским размерама. Велике америчке медијске компаније увек ће бити у могућности да по овом основу оптуже конкуренцију или чак да је нападну постављеним корисничким „пиратским“ садржајем, нешто као смештање. Уколико нападнута компанија не стигне да се "одбрани" уклањањем тог садржаја, а америчка је, црно јој се пише, док ће стране компаније бити стављане на црну листу, и ко се нађе на црној листи америчке владе, неће моћи да буде приказан ни на једном од претраживача чије се седиште налази на америчком тлу, значи скоро ни на једном. Ово је нешто као објава Првог светског сајбер рата, упућена целом свету заједно.

Ма дајте људи, сигурно ће нас суд за то да малтретира, а пуни им досијиеи неких убистава још из деведесетих. Или комшија који се суде за пола метра земље, толико да су обојица могли купити по 2 хектара земље кад се скупи само за таксе што су бацили репа..

Мени се ту једна ствар не свиђа. Они могу да ускрате услуге америчких фирми сајтовима који крше овај закон. Е сад је питање да ли то значи да могу да загорчају живот провајдерима у тим земљама толико да онда они забране неке сајтове.

Што се тиче Србије. Има доста фирми које зарађују солидан новац, али не плаћају софтвер који користе да би радили. И тиме се бави полиција, пореска инспекција. И треба да се баве. Неуспешно, нажалост. И зато покушавају да оправдају своје постојање тако што ће да казне мале фирме због тога што немају легалан ОС.

Ма дајте људи, сигурно ће нас суд за то да малтретира, а пуни им досијиеи неких убистава још из деведесетих. Или комшија који се суде за пола метра земље, толико да су обојица могли купити по 2 хектара земље кад се скупи само за таксе што су бацили репа..

Pa neće tebe sud da maltretira, nego na Internetu nećeš moći da nađeš ništa što ne odobri Ujka Sem. To je otprilike suština.

Можда сам параноичан, али мислите ли да то има неке везе са тим да је интернет доста слободан и много је теже манипулисати људе на нету, јер могу све и свашта и свугде да провере за 5 секунди, па је теже манипулисати и заглупљивати људе, и онда гледају да што више људи склоне одатле? Реално, ја не бих гледо 2 филма у животу да ми није интернета.

Ма дајте људи, сигурно ће нас суд за то да малтретира, а пуни им досијиеи неких убистава још из деведесетих.

Неће они да се баве физичким лицима у прво време, али ће СББ, Телеком или који ти је већ провајдер да добије налог од државе да блокира Варез, Парјатбеј, курце-палце, све што има везе с пиратеријом. А ти се после сналази, па купуј по хаусторима као деведесетих, па на овамо, док није уведен брз нет.

Мале компаније, то јест сајтови, неће технички моћи да испуне те услове: колико би само модератора било потребно на пример на форуму Крстарице, или на Буреку, или овде на Вукајлији, а да не причамо о светским размерама. Велике америчке медијске компаније увек ће бити у могућности да по овом основу оптуже конкуренцију или чак да је нападну постављеним корисничким „пиратским“ садржајем, нешто као смештање.

То је управо оно што сам поменуо. Гвоздена пета - интернет капитализам.

и онда гледају да што више људи склоне одатле?

Neće se ljudi skloniti, već će se navići da konzumiraju ono što im se nudi, a nudiće im se filtriran sadržaj. Pustiće oni i ovako deo piratskog sadržaja, ali će imati kontrolu nad njim: puste ventil, zavrnu ventil, sve prema potrebi. Važno je da su ugradili ventil.

sopa je, po mom misljenju, a i po generalnom misljenju jedan od prvih zakona (nije prvi, nije ni poslednji), kojim americka vlada zeli da postavi zakonsku osnovu po kojoj moze da ima vecu kontrolu nad internetom i informacijama na njemu, koristeci pirateriju kao izgovor.

nesto kao sto se bune za kinu i iran, samo licemernije.

naime, uz taj zakon se dozvoljava da "policija" sme da pretura po IP paketima (i do sad je to radila, al nije moglo pravno da se koristi to protiv bilo koga zato sto je ilegalno), sa ciljem da nadje nelegalni materijal. pod nelegalni, realno, boli ih kurac za pirate... ovajdice se izdavaci tu i tamo, ali najvece koristi od toga imaju mediji, koji ovim bukvalno dobijaju odresene ruke da ugase bilo koji sajt sa informacijama koje ne odgovaraju CNN/BBC/sky itd (ispod zita), zato sto jelte, taj sajt po novim pravilima automatski krsi ovaj zakon ako prica o nekome :)
Npr... nece se gasiti sajtovi sa parodijama, ali ce se vrlo brzo gasiti sajtovi koji iznesu neku prljavstinu o nekome visokom iz amerike, americkoj vojsci, ili rade nesto slicno, kao sto je npr vikiliks, jos dok niko i ne cuje za njih.

ovo, koliko sam ja razumeo sve to i kako mi prepricali ljudi sto procitali to, pa nekako da probam da objasnim nesto sto ni meni nije 100% jasno.

zakon mora da prodje.

Можда сам параноичан, али мислите ли да то има неке везе са тим да је интернет доста слободан и много је теже манипулисати људе на нету, јер могу све и свашта и свугде да провере за 5 секунди, па је теже манипулисати и заглупљивати људе, и онда гледају да што више људи склоне одатле?

Има везе и с тим.

И то се посебно одражава на науку. Раније си могао да научиш нешто једино ако упишеш факултет, факултети су имали монопол над информацијама. Данас ти не треба факс да би се образова, имаш Википедију и на њој линкове ка квалитетној литератури. То не одговара капиталистичким образовним институцијама у свету.

Један од проблема је што ће власници сајтова бити одговорни за постављање линкова ка сајтовима на којима се наводно крше ауторска права, или за неауторизовано цитирање неког ауторског дела од стране корисника на сајту

ubijanje informacija i linkova na te informacije u samom zacetku.