Tripovanje svemira

  1. Svemir i ovakve zajebancije treba isključivo da objašnjavaju fizičari, astronomi, matematičari..

    To da, ali okvir misli jednog fizičara, astronoma i matematičara daje filozof. Ti si tim stavom se opasno približio radikalnom filozofskom pozitivizmu, pa govoriš kao pozitivistički filozof, ili laik zatrovan jeresi pozitivizma. Razmisli. A umetnost intuitivno opaža ono o čemu govore i matematičari, i fizičari, i filozofi, tako da ne znam šta ti reći.

  2. Sarumanče ovo sam odgledao pre neki dan komplet, zato i kažem. Izuzetan čovek.

  3. Pa da, ali da ovaj čovek nema ovaj filozofko-umetnički pristup objašnjavanju, bilo bi sranje.

  4. Budite jasni, sažeti, konkrevetni.

  5. Hoće li mi neko odgovoriti na pitanje. Kakva bi Hrišćanska rekacija bila kada bi eksperminetalno uspjela fuzija izmedju mašine i mozga?

  6. Prvo bi se bunili, posle bi širili veru među robotima.

  7. Pa da, ali da ovaj čovek nema ovaj filozofko-umetnički pristup objašnjavanju, bilo bi sranje.

    On ima pravo da ima takav pristup, ja koji nemam pojma o tim stvarima nemam pravo da dajem teorije o svemiru. Mogu samo da ga slušam, uvažim celokupno njegovo znanje iz oblasti fizike, i verujem mu.

  8. On ima pravo da ima takav pristup, ja koji nemam pojma o tim stvarima nemam pravo da dajem teorije o svemiru. Mogu samo da ga slušam, uvažim celokupno njegovo znanje iz oblasti fizike, i verujem mu.

    ti misliš da najveći filozofi svog vremena 'nisu imali pojma o tim stvarima' ?

  9. Kako se ikom može činiti da nauka može da postoji bez filozofije?

  10. poznato je da gde prestaje nauka počinje filozofija, samo što se često dešava da filozofija počinje prerano, tj. i ne sagleda do koje je granice nauka u međuvremenu napredovala.

  11. ipčenaš
    poenta: jedna obična bakterija, kao organski sistem sa autoregulacijom, uvek će bili daleko kompleksnija od najmoćnijeg računara na svetu.

    U kom smislu kompleksnija?
    Samo da spomenem da su programi bazirani na neuralnim mrežama i genetskim algoritmima više nego sposobni za odgovaranje na čulne nadražaje, formiranje uspešnog adaptivnog sistema, kao i proizvodnju boljeg i pametnijeg potomstva. Danas klinci u toplini svog doma projektuju botove koji od nule sami sebe uče da trče, skaču, pucaju, prepoznaju druge botove, menjaju svoju fiziologiju u zavisnosti od uslova sredine i prenose te osobine u sledeću generaciju. Ne može se danas računar posmatrati kao puki linearni i deterministički obrađivač ulaznih bajtova. Ne znamo kakvo zlo može da ispadne od njega.

    Jebeni Battlestar Galactica.

  12. ti misliš da najveći filozofi svog vremena 'nisu imali pojma o tim stvarima' ?

    da. Čitam skoro šta je sve Aristotel iznalupao i koliko nije bio u pravu za bezbroj stvari koje je izfilozofirao (a inače mislio je da čovek ne treba ništa da eksperimentiše, samo da razmišlja). Još interesantnije je koliko su se dugo njegove netačne pretpostavke, teorije i ostale stvari smatrale istinitim i bez ikakve provere, samo zbog autoriteta koji je imao.

  13. poznato je da gde prestaje nauka počinje filozofija, samo što se često dešava da filozofija počinje prerano, tj. i ne sagleda do koje je granice nauka u međuvremenu napredovala.

    Oprosti, ovo je glupost. Filozofija je postavila okvir za nastanak naučne misli, a i danas postavlja za njen razvoj, samo što to ne teče toliko brzo da možeš to primetiti na uzorku od deset godina.

  14. poznato je da gde prestaje nauka počinje filozofija, samo što se često dešava da filozofija počinje prerano, tj. i ne sagleda do koje je granice nauka u međuvremenu napredovala.

    Nauka je potrebna filozofiji. To je borba dvije izgladnjele lisice.

  15. Filozofija je postavila okvir za nastanak naučne misli,

    slažem se da je ogranak filozofije zvan logika utemeljio naučni metod, kad sam govorio filozofija mislio sam na to kad sede umetnik i astrolog u parku, piju pivo i filozofiraju uz džoint o svemiru, daju svoje pretpostavke i teorije a treći lik sedi pored njih i poveruje im, umesto da odmah pusti Carl Sagana na you tjubu i sazna iz prve ruke.

  16. Ma Trulex je panglu, folira se dečak, misli da sve zna i hteo bi u društvo sa velikima.. Starmalo dete.

  17. kad sam govorio filozofija mislio sam na to kad sede umetnik i astrolog u parku, piju pivo i filozofiraju uz džoint o svemiru, daju svoje pretpostavke i teorije a treći lik sedi pored njih i poveruje im, umesto da odmah pusti Carl Sagana na you tjubu i sazna iz prve ruke.

    Koliko je ovo na neki način pogrešno i promašen post.

  18. Filozofija i jest temelj nauke. Da čovek nije razmišljao o stvarima koje ga okružuju, na koji način funkcionišu, kako da savlada neki svoj problem, do razvoja nauke nikada ne bi ni došlo, a iz čega proističe da nema filozofije, ne bi bilo ni Vukajlije i ja danas ne bih morao da čitam tvoje gluposti.

  19. DALI JE MOGUCE DA NA SVAKOJ TEMI SLEDI PREPUCAVANJE FILOZOFA I NAUCNIKA
    NE MOJTE SE SVADJATI LJUDI JA SAM NAUCNIK ALI POSTUJEM SVAKOG FILOZOFA JER PRE SVEGA SMO LJUDI
    UZIVAJTE LJUDI U PJESMI MANITE SE GLOZENJA
    DA NE BI ONOG RATA ZIVJELI BI SMO I DALJE U LJUBAVI JEL NE DELE SE LJUDI PO UCENJU NEGO PO TOME DALI SU DOBAR COVJEK MENI JE NAJBOLJI DRUG FILOZOF I ON KAZE DA JE VISE TAKVIH KO MI GDE BI NAM BIO KRAJ

  20. da. Čitam skoro šta je sve Aristotel iznalupao i koliko nije bio u pravu za bezbroj stvari koje je izfilozofirao (a inače mislio je da čovek ne treba ništa da eksperimentiše, samo da razmišlja). Još interesantnije je koliko su se dugo njegove netačne pretpostavke, teorije i ostale stvari smatrale istinitim i bez ikakve provere, samo zbog autoriteta koji je imao.

    haha, e moj ti. manje čitaj nekakve enciklopedije o nauci, ili nekakve prepotentne dokinse koji uzimaju za pravo da govore o nečemu od čega nisu ni slovo pročitali

    U kom smislu kompleksnija?
    Samo da spomenem da su programi bazirani na neuralnim mrežama i genetskim algoritmima više nego sposobni za odgovaranje na čulne nadražaje, formiranje uspešnog adaptivnog sistema, kao i proizvodnju boljeg i pametnijeg potomstva. Danas klinci u toplini svog doma projektuju botove koji od nule sami sebe uče da trče, skaču, pucaju, prepoznaju druge botove, menjaju svoju fiziologiju u zavisnosti od uslova sredine i prenose te osobine u sledeću generaciju. Ne može se danas računar posmatrati kao puki linearni i deterministički obrađivač ulaznih bajtova. Ne znamo kakvo zlo može da ispadne od njega.

    pa okej to, ali izvadi deo hardvera i prc. bakteriji 'otkini' deo, ona će da se regeneriše, a i na sve te promene koje joj dolaze iz spoljašnjosti ima kompleksnije reakcije, upravo zato što ne funkcioniše po algoritmu. ne mislim ja da su to baš linearni obrasci, ali ne znam baš da li kompjuter može da ostvari toliko randomnesa kao i neki najobičniji organizam, jer random od kompa je ipak programirani random po nekom algoritmu, ne?

Rekli o sajtu

Did you mean Vukajlija?

Google · 17. April 2015.