Prijava

ne, međusobno su jedna drugoj potrebne da ograničavaju sebi nedozvoljene pretenzije. filozofija je tu da kaže fizici il prirodnoj nauci uopšte (ili matematici) da one nemaju monopol nad pojmom 'istine', a fizika bi bila tu da filozofiji kaže da se ne zapliće tamo gde joj nije mesto, u nerešiva pitanja o postojanju duše, boga i sličnih gluposti.

Joila za patrijarha!

ne, međusobno su jedna drugoj potrebne da ograničavaju sebi nedozvoljene pretenzije. filozofija je tu da kaže fizici il prirodnoj nauci uopšte (ili matematici) da one nemaju monopol nad pojmom 'istine', a fizika bi bila tu da filozofiji kaže da se ne zapliće tamo gde joj nije mesto, u nerešiva pitanja o postojanju duše, boga i sličnih gluposti.

Pa niko nema monopol nad "istinom", ali fizici je potreban samo prstohvat filozofije, dok je filozofiji potreban šamar da prestane da se ponaša kao naduvani tinejdžer, već da se uozbilji. :)

kad bi se potukli sokrat, platon, aristotel protiv isusa i neka dva apostola ko bi izašao kao pobjednik?

Ako uzmemo da se atomi sastoje od elektrona, protona i neutrona a da su neutroni najbrojnije čestice u njima, onda znači da u svemiru najveći broj koji možemo dobiti a da on odgovara kvantitativno nečemu jeste neki broj N koji odgovara ukupnom broju neutrona u svemiru.

slab sam fizicar, nek me neko ispravi ako gresim

stari grci su kad su izmislili rec "atom" zamisljali nesto sto cepkas toliko puta da se vise ne moze cepkati, dakle, atom je po njima bio najmanja cestica koja se vise ne moze cepkati

kasnije su ne znam tacno kad i ko primetili da bi atom morao biti sacinjen od protona neutrona i elektrona, dakle jos sitnijih cestica

e sad ne znam, jos sitnije cestice dal postoje od njih, moguce je da je neutron sacinjen od nekih nazvacemo ih Sosovih cestica, od 34 do 47 Sosovih cestica je potrebno da bi se formirao jedan neutron recimo, a i on se verovatno moze jos cepkati...i kako ti mislis to da izracunas koliko neutrona ima u svemiru onda?

onda ću samo kao odgovor da kažem još jednu referenci, jer me mrzi... hajzenberg 'fizika i filozofija' i 'filozofski problemi kvantne fizike', kratke su knjižice i čitljive

kad bi se potukli sokrat, platon, aristotel protiv isusa i neka dva apostola ko bi izašao kao pobjednik?

brate mislim da bi Grci sabili, prvo što su pravoslavna braća a drugo jer su nabili biceps drkajući kurac, ovi trojca iz Mesopotamije nemaju šanse kvota tipa 14,32 na jevanđeliste.
Moje mišljenje, molim sve ove što ostave trijes dinara na ram za sliku da bi poljubili sisu bogorosice majke nek mi ne zamere.

Ako uzmemo da se atomi sastoje od elektrona, protona i neutrona a da su neutroni najbrojnije čestice u njima, onda znači da u svemiru najveći broj koji možemo dobiti a da on odgovara kvantitativno nečemu jeste neki broj N koji odgovara ukupnom broju neutrona u svemiru.

У свемиру највише има водоника и хелијума, који или немају (водоник) или имају један неутрон (хелијум), тако да највише има електрона и протона.

e sad ne znam, jos sitnije cestice dal postoje od njih, moguce je da je neutron sacinjen od nekih nazvacemo ih Sosovih cestica, od 34 do 47 Sosovih cestica je potrebno da bi se formirao jedan neutron recimo, a i on se verovatno moze jos cepkati...i kako ti mislis to da izracunas koliko neutrona ima u svemiru onda?

Sitniji su kvarkovi. Sa nemogućnošću daljeg usitnjavanja u našim očima, jer posmatranje njih remeti sam čin saznavanja kroz posmatranje. Čudno da fizika nije uspela da prevaziđe ovu sitnu prepreku.

meni je malo retardirano kako ljudi kapiraju atome, elektrone, čestice uopšte, kao nekakve 'čvrste' i prazne entitete koji kao da su 'povezani' nekakvim silama koje su nešto drugo od tih čestica, a zapravo su same te čestice sile. čestica je prosta fikcija kojom bi dinamika sila bila sračunljiva, jer, da se razumemo, čestica kao čestica ne postoji, već je jednostavno neko 'zaustavljeno' stanje. zato se i cepkamo sve više i sitnije u čestice i dolazi se do sve čudnijih rezultata, u krajnjoj liniji do neodređenosti. stvar cepanja čestica na još manje nije stvar njih samih, nego nas.

Čudno da fizika nije uspela da prevaziđe ovu sitnu prepreku.

'sitnu' prepreku :D

stari grci su kad su izmislili rec "atom" zamisljali nesto sto cepkas toliko puta da se vise ne moze cepkati, dakle, atom je po njima bio najmanja cestica koja se vise ne moze cepkati

kasnije su ne znam tacno kad i ko primetili da bi atom morao biti sacinjen od protona neutrona i elektrona, dakle jos sitnijih cestica

e sad ne znam, jos sitnije cestice dal postoje od njih, moguce je da je neutron sacinjen od nekih nazvacemo ih Sosovih cestica, od 34 do 47 Sosovih cestica je potrebno da bi se formirao jedan neutron recimo, a i on se verovatno moze jos cepkati...i kako ti mislis to da izracunas koliko neutrona ima u svemiru onda?

Протони, неутрони и електрони се састоје од кваркова. Не знам тачно, рецимо да се протон састоји од 2 ап кварка и једног даун кварка. И сад тако за сваку честицу. Плус се претпоставља да се све то састоји од нечег још мањег па све до стрингова који су као најмањи.

meni je malo retardirano kako ljudi kapiraju atome, elektrone, čestice uopšte, kao nekakve 'čvrste' i prazne entitete koji kao da su 'povezani' nekakvim silama koje su nešto drugo od tih čestica, a zapravo su same te čestice sile. čestica je prosta fikcija kojom bi dinamika sila bila sračunljiva, jer, da se razumemo, čestica kao čestica ne postoji, već je jednostavno neko 'zaustavljeno' stanje. zato se i cepkamo sve više i sitnije u čestice i dolazi se do sve čudnijih rezultata, u krajnjoj liniji do neodređenosti. stvar cepanja čestica na još manje nije stvar njih samih, nego nas.

Па да, рецимо већина људи посматра атом као језгро куглица са електронима као планетама које зује наоколо, а заправо није тако, електрон је више облак, као неко поље, вероватноћа где и како ће се налазити. Чудно је то јако, овако кад се прича звучи као мамбо-џамбо, а није :) Мада, све ће то физика решити, стотинама година људи говоре како се нешто не може, а физика иде и кобјашњава.

onda ću samo kao odgovor da kažem još jednu referenci, jer me mrzi... hajzenberg 'fizika i filozofija' i 'filozofski problemi kvantne fizike', kratke su knjižice i čitljive

Имам у пдф-у Хајзенберга и једну од Фајнмена, добра је.

kad bi se potukli sokrat, platon, aristotel protiv isusa i neka dva apostola ko bi izašao kao pobjednik?

Усрали би их Грци, ови су неухрањени.

realno, ovaj grčki trio je prošao kroz kurs ozbiljne gimnastike i antičkog bodibildinga i kojekakvih pederskih škola rvanja i dva rata. ne bih se zajebavao s njima lolok

ajde ovako onda sose.

Najsitnija čestica poznata čovjeku u ovom trenutku je kvark i smatra da se da je ona najmanja čestica koja učestvuje u izgradnji atoma.
Dovoljno je da odrediš najmanju korisnu (za potrebe fizike) dimenziju kvarka i imaš najmanju mjernu jedinicu poznatu čovjeku.
Na taj način možeš da mjeriš npr. zapreminu cijelog univerzuma kao nešto što bi bilo relativno korisno i tako dobiješ najveći "korisni" (edit: stavljeni navodnici) broj u tom trenutku.

Чини ми се логичним да постоји такав склоп чињеница (да се тако правнички изразим) који би могли назвати апсолутном истином, а који је потпуно независан и неповезан са људском интерпретацијом њега. Да није тако, тешко да бисмо могли (људи, али и животиње нпр.) да опажамо нешто и тумачимо га на јако сличан начин.

Наравно, ствари као што су мирис или звук су креација људског мозга, развијени еволуцијом јер су нам та чула била потребна из неког разлога. Другачије ћу ја осетити мирис нпр. 100 молекула лимунске киселине, другачије ти, то већ зависи од рецептора, дела мозга који обрађује те информације и од чега већ, а апсолутна истина би била постојање тога што ми називамо ''100 молекула лимунске киселине'' као и да су се у одређеном тренутку нашли у твом носу.

едит: избрисах овај крај о бесконачности, јер се удаљила расправа од тога...

Evo pogledajte malo ovu plejlistu, ima dobrih stvari, sve je razumljivo za naš nivo znanja o ovome. https://www.youtube.com/playlist?list=PLbGzC4Qla3JioVJS9EAz8HaiEkLsJxsT0

Pitanje je "istine" a ne elementarnih čestica, koje su došle do "bog zna da li su to u stvari čestice ili već šta...". Taj pojam istine ne treba da se odnosi na fiziku samo, već ajd ti nađi istinu u neegzaktnim naukama. Ili u ličnom životu. Što ste mehanicisti? Kao da će sva pitanja o poklapanju naše slike sveta i sveta kakav jeste biti rešena pronalaskom onoga što je najsitnije.

Čak brate, je l' ti u noutpadu čuvaš linkove tih ateista i onda ođe kad god neko od nas proba nešto da kaže, ti samo lupiš to pa da nam oni odgovore umjesto tebe.
Daj prepričaj nam jednom ukratko što se može naći tamo, jebemuoca ne možemo da gledamo svaki put 2 sata klipova lololo