Prijava

A samo da pitam ako možeš da mi pojasniš onda, šta je tačno ''rasa'', to su varijacije u okviru iste vrste ili šta? A vrsta, ako su dve različite vrste, to su one što ne mogu da naprave zajedno validno potomstvo (ako i nastane ono je ili neplodno ili prekratko živi) ili grešim? Hvala puno.

Rasa je zapravo podvrsta. To su pripadnici iste vrste koji se razlikuju značajnije po spoljašnjem izgledu uglavnom ili par karakteristika ali to nije dovoljno da ih odvoji od drugih pripadnika svoje vrste.

Npr. bijela i crna rasa kod ljudi. Imamo dosta razlika ali obzirom da smo dugo vremena živjeli zajedno te razlike su se gubile i svele su se samo na boju kože, crte lica i metabolizam, tako da smo sličniji danas mnogo sa crnjama nego prije nekih 2k godina.

EDIT: Može i primjer baš na psima. Čivava i mastif se po meni razlikuju više nego npr. leopard i jaguar na oko ali jaguar i leopard žive na skroz drugačijim staništima dok čivava i mastif mogu živjeti u istoj kući i hraniti se na isti način pa čak i ostaviti potomstvo.

EDIT': Ima i nešto tu baš na primjeru lava i tigra. Valjda kažu da nije lako izazvati to parenje, naročito ako imaš npr. lava mužjaka i ženke lava i tigra u istom kavezu. Lav će uvijek prije prići ženki svoje vrste, dok kod pasa to nije izraženo jer su svi svjesni da su ista vrsta valjda

Mogu i pripadnici različitih vrsta da se sparaju. Što je najjače od svega ono za pacove i zečeve što je bohor rekao je skroz moguće lol. Ima neđe na netu baš da pacov i zec mogu imati potomstvo, kao i lav i tigar (popularno nazvan liger)
(ovo što sad ide nije provjereno, nego neko moje mišljenje) mogu da se sparaju živa bića koja imaju isti broj hromozoma i isti ili bar sličan raspored gena i tip hromozoma (meta : submeta : akro : telo) i pripadaju istom carstvu (životinjsko, biljno, gljive...)

Je l' se to odnosi i na one ljude koji i dalje žive lovačkim životom u prašumama i slično?

To je moje mišljenje jer sumnjam da bi se oni uspjeli navići da žive našim stilom života i kroz par generacija. Možda će da zvuči ružno ali mislim da đeca iz tih lovačkih plemena i bar par generacija njihovih potomaka ne bi mogli da završe srednju školu sa nekim boljim uspjehom.

al dinosaurusi nemaju ni jednog potomka,jer su skroz istrebljeni...ko zna u kakve havarije njihovi potomci bili bi

imaju ako se pogleda kako je tekla evolucija ptica - sve ptice su direktni potomci letećih dinosaurusa.
e sad, šteta je što nisu oni džinovi opstali tipa brahiosaurus (s druge strane to bi možda značilo da ni sisari ne bi u tom slučaju postali dominantni na Zemlji, pa ni mi, ali ko nas jebe...)
Imamo zato njihove ''bonsai'' verzije, tj. rođake koji mnogo liče na njih - iguane, kameleoni (moji omiljeni likovi u životinjskom carstvu), ili onaj komodo zmaj sa jave

pa valjda je sve povezano...

+1489384923742937

zamislite npr. da je prije 500 godina neki Teslin predak uzgajao vjeverice kako bi mogao da preživi od danas do sjutra i npr. da vjeverice nijesu postojale ne bi danas bilo struje...

Pazi Valdemare, čovjek danas i čovjek od prije nekih 3000 godina skoro da nijesu ista vrsta koliko god to čudno zvučalo kad pomisliš da je naš genetski pul daleko manji od recimo genetskog pula skoro svih insekata (iako nam je lanac DNK daleko duži).

To je moje mišljenje jer sumnjam da bi se oni uspjeli navići da žive našim stilom života i kroz par generacija. Možda će da zvuči ružno ali mislim da đeca iz tih lovačkih plemena i bar par generacija njihovih potomaka ne bi mogli da završe srednju školu sa nekim boljim uspjehom.

Sad te i ja previše pitam, ali koliko bi otprilike još bilo potrebno da se mi potpuno odvojimo od njih kao sasvim druga vrsta? Kontam da pošto smo sisari i što se oslanjamo na DNK kod nas nema mutacija na godišnjem ili češćem nivou kao kod jednoćelijskih organizama, da ćemo uprkos svemu još duuuuuuuuuugo moći da blagosiljamo plemenske žene.

Ole, zamisli da su se dinasaurusi samo smanjili i malo pojačali inteligenciju kao psi, npr... Mogli bi da imamo prekul ljubimce! :3

Sad te i ja previše pitam, ali koliko bi otprilike još bilo potrebno da se mi potpuno odvojimo od njih kao sasvim druga vrsta? Kontam da pošto smo sisari i što se oslanjamo na DNK kod nas nema mutacija na godišnjem ili češćem nivou kao kod jednoćelijskih organizama, da ćemo uprkos svemu još duuuuuuuuuugo moći da blagosiljamo plemenske žene.

Džek, nisi obratila pažnju na taksonomske kategorije koje je gosn. Puzl (gužvač posteljina) izneo. To bi bilo izdvajanje u posebnu klasu nesisajućih ljudi (sisari su klasa ne vrsta).
A i što je organizam složeniji više ga pogađaju mutacije i generalno je osetljiviji na stvari koje dovode do mutacija (jonizujuće zračenje recimo), otkud ti to da jednoćelijski organizmi imaju višu stopu mutacija?

To bi bilo izdvajanje u posebnu klasu nesisajućih ljudi (sisari su klasa ne vrsta).

Pa nisam mislila da idem toliko daleko da ih odvajam od sise, mislim da i dalje ostanu na sisi blagovetnoj, ali da ako bi moderan čovek pokušao sa njima da se pari, da to ne uspe.

Inače zec i pacov?! Moram dizguglam sad kad mi radi net ponovo...

A i što je organizam složeniji više ga pogađaju mutacije i generalno je osetljiviji na stvari koje dovode do mutacija (jonizujuće zračenje recimo), otkud ti to da jednoćelijski organizmi imaju višu stopu mutacija?

Višećelijski organizam ima milion mehanizama i sistema reparacije da do mutacije ne dođe. A i kada se mutacija pojavi, ona mora da pogodi veći broj ćelija da bi se ispoljila (doduše tumorske ćelije se skoro svakodnevno stvaraju, ali ih dobar imuni sistem na vreme prepoznaje i ubija), dok kod jednoćelijskog organizma gotovo svaka mutacija je primetna.
Uzmi npr. RNK viruse, samim tim što su RNK, kada replikuju svoj materijal koristeći enzime u ćeliji gde su ušli (ili ponesu svoje ako su retrovirusi) mnogo manje pažnje se vodi da se on skroz tačno replicira (na šta virus i računa), RNK se generalno traljavije prepisuje od DNK, jbg. nije original, pa imaš foru da mutiraju mnogo češće od nekih DNK virusa (kod kojih neki, kao virus gripa i sami po sebi često mutiraju). Da ne pričamo o HIV-u koji sto puta češće mutira od virusa gripa. To dovodi do toga da malo izmene strukturu, i onda su ti sva prethodna antitela na taj virus beskorisna.
Isto važi i za bakterije, brzina adaptacije i razmene materijala međusobom na antibiotike je ogromna, tuberkuloza ponovo hara i ubija godišnje tri miliona ljudi, a smatralo se da će biti iskorenjena.

Mada opet, to može da se posmatra i drugačije, možda one mutiraju brže za nas, iz prostog razloga što im je životni ciklus mnogo kraći, bakterija živi oko dvadeset minuta naspram prosečnih 60-80 godina to je ogromna razlika, pa onda godinu dana (za virus) i nije tako kratak period.

ALI JEBEŠ TI SVE TO, HOĆU DA JAŠEM DINASAURUSA!

Pa nisam mislila da idem toliko daleko da ih odvajam od sise, mislim da i dalje ostanu na sisi blagovetnoj, ali da ako bi moderan čovek pokušao sa njima da se pari, da to ne uspe.

:)) meni je ovo i dalje domen SF ali cenim da ako asortativno ukrštanje postane ''trend'' ne bi me začudilo da se za ko zna koliko vremena izdvoje određene rase koje bi bile reproduktivno izolovane (inače asortativno ukšrtanje je npr. kad se uzimaju ljudi sličnog socio-biološkog statusa - doktori sa doktorkama, metalike sa metalikama...). Mada ljudi se sada sve više mešaju po principu ''random'' tako da ne verujem. Možda se neko ostrvsko pleme izdvoji u posebnu vrstu šta ih znaš.
Što se tiče virusa, virusi nisu jednoćelijski organizmi nego aćelijski (nemaju ćelijsku građu), ali stoji to što si napisala.
E sad što se tiče bakterija, imaju i one reparacione sisteme samo što ti posmatraš evoluciju čitavih kolonija koje imaju eksponencijalni potencijal umnožavanja i za kratko vreme se obavi selekcija onih koje prežive antibiotike i nastave da se dele, a ovamo ih upoređuješ sa čovekom kao jedinkom. Čovek je osetljiviji na mutacije od jedne bakterije.
Evo šta se dešava kad kod čoveka zakaže mehanizam obnove DNK nakon mutacija:
https://www.sciencenews.org/sites/default/files/main/articles/lifeaccordingtosam.jpg

стеване јес то ти

Što se tiče virusa, virusi nisu jednoćelijski organizmi nego aćelijski (nemaju ćelijsku građu), ali stoji to što si napisala.

Mislim da je to svima poznato, ali tako je, treba uvek reći potpuno. Kraljevi su svakako! :)

E sad što se tiče bakterija, imaju i one reparacione sisteme samo što ti posmatraš evoluciju čitavih kolonija koje imaju eksponencijalni potencijal umnožavanja i za kratko vreme se obavi selekcija onih koje prežive antibiotike i nastave da se dele, a ovamo upoređuješ sa čovekom kao jedinkom.

Zato i rekoh ono za njihov život da je znatno kraći, pa ako se tako posmatra, taj ciklus mutacija i nije toliko brz. Ali bez obzira na to, enzim bakterije koja je razgrađivala samo penicilin i one koja je razgrađivala i penicilin i meticilin nisu isti, došlo je do mutacija. Samo što se to primeti tek kad ostanu samo one bakterije koje se adaptiraju na istu sredinu, ali opet do mutacije jeste došlo.

Čovek je osetljiviji na mutacije od jedne bakterije.

Verovatno si ti čitao o sklonostima mutacija kod raznih organizama, ja priznajem da nisam, tako da stvarno ne znam da ti kažem. :)
Ali ako gledaš sa čovekovog gledišta, bakterija od danas i nakon godinu dana će se više razlikovati nego čovek rođen danas i onaj rođen za godinu dana (ali opet, zato i kažem da bakterije žive sreanjilion puta kraće od ljudi pa to možda nije tako učestalo sa bakterijske tačke gledišta).

Džek,

Eeee, što volim kad čujem ovo, kako kul zvuči...

Ево зашто не верујем у еволуцију:
1. Људи се и даље понашају као мајмуни;
2. Жене немају више од две сисе (осим екстремно гојазних);
3. И те сисе што имају временом постану ужасне, што је потпуна неправда;
4. Курци су нам малени (све испод 20 цм је мало), а и после 40 све лошије функционишу;
5. Кад смо код курчева, потпуна је неправда имати само 1, посебно сада кад има више жена него мушкараца;
6. Немамо крила, а и да имамо, мислим да би срали једни по другима из принципа;

Мислим да смо у ових познатих 6.000 година писане историје доказали да нам свих 6 ставки представља управо оне препреке које су требале да нас доведу до новог степена еволуције. Па, јеботе, ако је жаба могла да изађе из блата и да еволуира у краву, шта би се десило сас наши курци, које шиљимо на све могуће начине већ преко пар милиона година (ако је веровати еволуционистима)? До сада би требало да можемо да га пакујемо преко рамена.

ПС: Извињавам се на речнику дамама и изјављујем искрено саучешће за тачке 1, 2, 3, 4 и 5.

. Курци су нам малени (све испод 20 цм је мало), а и после 40 све лошије функционишу;

kad se uporedi odnos kurca i veličine tela, ljudi od svih primata imaju najveće kurčeve. Gorilin penis je samo 3-4cm

Ево зашто не верујем у еволуцију:
1. Људи се и даље понашају као мајмуни;

?
ђеси зеноне

Ovaj Granjka se sprda garant, nemoguće je da neko ovo sve ozbiljno misli... ili jednostavno ima najgoru moguću predstavu šta je i kako radi evolucija.

E, a slonovski kurac valjda se sam isavija i uklopi u vaginu, pošto slon baš i ne može da mrda kukovima, koliko kripi, jebote. It's self aware.

Evo za manje upućene, od jednog od najvećih stručnjaka na temu https://www.youtube.com/watch?v=CW9G2YVtBYc