Prijava

i jednom moj drug bio na drugom kraju ulice, ja keru kazem iz zajebancije "drz ga" i ker otrci, stane na 2m od druga, i pocne da rezi, i stoji ukipljen, i nije teo da se vrati dok nisam dosao do njega, pozdravio se sa drugom i otero ga...dakle odakle mu taj instinkt da bude lovacki pas?

Tvoj pas se oseća kao pripadnik čopora u kojem si ti alfa mužjak, pa ako se brecneš u pravcu nekoga, ispoljiš agresivnost, i on će da reaguje. Prosto osećanje solidarnosti u čoporu i podložnosti višem od sebe, i izraz teritorijalnosti, koja se ne uči, već se prenosi instinktivno. Kod društvenih životinja, koje žive u čoporima, rojevima i tako to postoji nešto kao socijalni instinkt. A i kod nedruštvenih, postoji teritorijalni. I skalari u akvarijumu su teritorijalne ribe, pokidaju svaku drugu koja im upadne na teritoriju, pa je smešno reći da ih je neko tome naučio. Ko uči mrave i pčele da treba da rade ono šta treba da rade, da sarađuju? Jednostavno, rođeni su sa predispozicijom za to. Mogu da zamislim neku mravlju školu, smešno mi deluje.

Е, мене је увек занимало како је могуће да се пси толико разликују? Да ли постоји још нека животиња са толико различитих раса?

To i mene zanima, oni tamo na Too Cute i Dogs 101 tvrde da su psi najraznovrsnije životinje u okviru jedne vrste, ako im je za verovati. Sad tu mi je malo čudno, ljudi su se isto petljali i oko mačaka, ali i fazana, golubova i sličnog, koliko i oko selekcije oko pasa, pa psi opet daleko više variraju u veličini i obliku nego mačke, npr.

Sad tu mi je malo čudno, ljudi su se isto petljali i oko mačaka, ali i fazana, golubova i sličnog, koliko i oko selekcije oko pasa, pa psi opet daleko više variraju u veličini i obliku nego mačke, npr.

Mislim da je pas uz čoveka još od prve logorske vatre, možda i od ranije, i da je zajedno sa njim učestvovao u lovu, a da su mačke uz ljude tek nekoliko hiljada godina, a ovi golubovi i fazani još kraće.

pazl zaključao temu. :))))))))))))))))

Psi su tako raznovrsni upravo zbog onoga što sam napisao na prošloj strani.
Čovjek je pripitomio vuka iliti canis lupus i tako je nastao prvi domaći pas iliti canis lupus familiaris.
E sad, kako se čovjek selio i vodio pse sa sobom tako su se oni prilagođavali uslovima sredine u kojoj bi se zatekli a zatim je čovjek krenuo da ih ukršta tako da poprime određene osobine koje bi mu koristile u nekim situacijama (da, nasljeđivanje osobina je čovjeku poznato još od praistorije, samo to ljudi tada nijesu znali za Mendelova pravila već su uglavnom mislili da dolazi do mješanja sperme i vaginalnog sekreta... to su konkretno mislili stari Grci).
Tako je čovjek npr. ukrštao dva krupna psa kako bi dobio snažno potomstvo koje bi moglo čuvati ovce od vukova ili npr. dva brza psa kako bi dobio dobrog psa goniča.
Naravno, psi su imali i razlike određene u zavisnosti od sredine u kojoj su živjeli kao što već rekoh, pa su psi iz hladnijih krajeva kao i ostale životinje koje žive u istim uglavnom imali gušću i dužu dlaku od onih koji su živjeli u toplijim krajevima.
Vremenom su ljude psi počeli zanimati kao ljubimci pa su onda krenuli da ih ukrštaju na taj način da potomstvo poprimi neke osobine koje bi doživljavali kao lijepe i kasnije to potomstvo međusobno ukrštali.

E sad, da li je pas najraznovrsnija životinja po pitanju broja rasa je upitno jer se pojmom vrste danas ljudi gađaju prilično nepotrebno.
Npr. ako u nekoj sredini žive dvije tarantule od kojih su jedne crvene a druge crne a podudaraju se po 99% ostalih osobina, mnogo je zvučnije da onaj koji ih otkrije kaže da je to nova vrsta umjesto nova rasa.
Opet, pas je životinja koja je uz čovjeka od svog pripitomljenja provela više vremena od bilo koje druge, pa je samim tim i uticaj čovjeka najbolje vidi na istom.
Da je čovjek pripitomio neku drugu životinju umjesto psa, danas bi sigurno imali daleko manj raznovrsnost pasa i daleko veću raznovrsnost te životinje.

EDIT: Za slučaj da nekom nije jasno, rasa je niža taksonomska jedinica od vrste i dosta je labivije određena od nje.
Generalno što se penjemo više kroz taksonomski sistem to su razlike logično izraženije i obrnuto.

To i mene zanima, oni tamo na Too Cute i Dogs 101 tvrde da su psi najraznovrsnije životinje u okviru jedne vrste, ako im je za verovati. Sad tu mi je malo čudno, ljudi su se isto petljali i oko mačaka, ali i fazana, golubova i sličnog, koliko i oko selekcije oko pasa, pa psi opet daleko više variraju u veličini i obliku nego mačke, npr.

Мачке ја мислим, нису скроз припитомљене, оне су обављале током историје само једну функцију, зато људи не могу толико да их мењају, пси с друге стране су социјалне животиње које су обављале различите функције - од борбе, лова и спасилачких служби, до да буду само љубумци, или су чак били товарне животиње, зато има толико разлика међ њима, људи су их некако раздвајали од почетка на основу способности и то се после даље делило.

dinosaurosuve sperme mnogo

Sad baš razmišljam, da nije bilo ledenog doba i da dinosaurusi nijesu izumrli da li bi čovjek danas postojao... Vjerovatno bi još bili na nivou čovjekolikog majmuna
EDIT: I ne bi nas zanimalo je li pička dlakava ili glatkava jer bi svaka pička bila dlakava

Samo me interesuje za koliko bi vremena od ljudi veštačkom selekcijom moglo da se napravi bar nešto kao u Hobitu, ako ne baš da im rastu krila.

da nije bilo ledenog doba i da dinosaurusi nijesu izumrli da li bi čovjek danas postojao... Vjerovatno bi još bili na nivou čovjekolikog majmuna

Ми смо настали такви какви смо јер је Индијска плоча ударила у Азијску што је довело до промена клима, настанка монсуна, повлачења шума и стварања степе где си морао да ходаш ко човек да би нешто видео. А ледених доба било пун курац, оно задње нас замало побило и закопало је Атлантиду.

od koga čega koga šta je nastao đubar?

Samo me interesuje za koliko bi vremena od ljudi veštačkom selekcijom moglo da se napravi bar nešto kao u Hobitu, ako ne baš da im rastu krila.

Pazi Valdemare, čovjek danas i čovjek od prije nekih 3000 godina skoro da nijesu ista vrsta koliko god to čudno zvučalo kad pomisliš da je naš genetski pul daleko manji od recimo genetskog pula skoro svih insekata (iako nam je lanac DNK daleko duži).
Realno čovjek je živo biće koje je promijenilo najviše sredina od svog nastanka.
Čovjek od prije desetak hiljada godina živio je u pećini i dostizao starost od 30ak godina.
Čovjek od prije 3-4 hiljade godina je živio u kućama od trske ili blata, živio oko 50ak godina najviše, teglio i radio po poljima.
Danas čovjek koristi internet, vozi kola, jede bezbroj različitih namirnica, nosi isto toliko raznovrsnu odjeću...
Mejnstrim kod pristalica teorije evolucije je da u potpunosti isključe društveni faktor koji je kod nas daleko najizraženiji.

EDIT: Ako oćeš da ideš na to da napraviš hobita... šta znam, to je malo teže jer su potomci uglavnom visočiji od roditelja ali ako bi npr. sparivao ljude sitnog rasta (proporcionalne patuljke) kroz par generacija bi dobio hobita... ubaci ih nekoliko sa dlakavim nogama i to je to

Puzl gde si sve ovo izučio ako nije tajna? Baš sam se obradovao kad sam pročitao tvoje postove.

Na medicinskom fakultetu u Podgorici.

tesko...skoro i nema teorije...sta moze covek bez vatrenog oruzija dinosaurusu

može da loži vatru okolo da dinosaurus ne može da priđe jer je hladnokrvan... ustvari ne znam, možda bi nastao čoek neđe u hladnim krajevima đe ne bi bilo dinosaurusa i poslije hiljada i hiljada godina krenuo u rat sa njima.

Na medicinskom fakultetu u Podgorici.

Više što me je zanimalo nego na fakultetu. Na fakultetu je smor učiti meni.

Hvala, Pazl.

EDIT: Za slučaj da nekom nije jasno, rasa je niža taksonomska jedinica od vrste i dosta je labivije određena od nje.
Generalno što se penjemo više kroz taksonomski sistem to su razlike logično izraženije i obrnuto.

A samo da pitam ako možeš da mi pojasniš onda, šta je tačno ''rasa'', to su varijacije u okviru iste vrste ili šta? A vrsta, ako su dve različite vrste, to su one što ne mogu da naprave zajedno validno potomstvo (ako i nastane ono je ili neplodno ili prekratko živi) ili grešim? Hvala puno.

Pazi Valdemare, čovjek danas i čovjek od prije nekih 3000 godina skoro da nijesu ista vrsta koliko god to čudno zvučalo kad pomisliš da je naš genetski pul daleko manji od recimo genetskog pula skoro svih insekata (iako nam je lanac DNK daleko duži).

Je l' se to odnosi i na one ljude koji i dalje žive lovačkim životom u prašumama i slično?

al dinosaurusi nemaju ni jednog potomka,jer su skroz istrebljeni...ko zna u kakve havarije njihovi potomci bili bi

sve sto danas zivi je u vreme dinosaurusa bilo veverica fazon u najboljem slucaju