Реч која срозава особу која је обавља на ниво једноћелијског организма, лишавајући је сваког достојанства, поноса и принципа. Претвара човека у пуки инструмент, кататоничну бескорисну масу која потписује папире, притиска дугмад и клима главом по туђем налогу. Слуша шта му се каже, диже руку кад треба и одобрава. Нема много везе да ли је у питању чисто користољубље или идеолошка заслепљеност, све се своди на исто. Функција од људи прави амебе и чим неко покуша да активира још коју ћелију, одмах бива склоњен. Можда и највеће зло које доноси је мегаломанска илузија да се човек који је обавља стварно за нешто пита и о нечему одлучује, што може да има још горе последице. Истина је да увек и над попом има поп, чак и они који се сматрају светским владарима, увек имају неког изнад себе у корпоративном ланцу исхране.
Обични смртници, нажалост, зависе од функција и њихове милости. Платон је рекао "Казна за неучешће у политици је та што ће државом управљати гори од вас". Како то изгледа, видимо већ десетинама година уназад. Они који рециклирају једну политику сто година, изговарају исте излизане флоскуле, и успут раде шта хоће са платама, пензијама, па на крају и животима свих осталих, свакако јесу гори од нас. Али, шта је решење? Функције су увек припадале онима који су на нечијем платном списку, а њима то не смета, јер у процесу смејуљења у камеру и увлачења у буље оних одозго обезбеде за шест наредних генерација.
Рекло би се да је овдашње тло најплодније у Европи за најразличитије могуће функције. Таква врста људи некако увек нађе начин да исплива. А наше је само да не обраћамо пажњу на човека иза завесе. Ако неко то и уради, брзо ће стићи нови човек, нова завеса и нове флоскуле.
- Комшо, како ти је син?
- Одлично, сад је аванзовао. Унапређен је у асистента саветника помоћника министра без портфеља.
- Баш га брига, набацио титулу! Да частиш!
- Ћале, да ми помогнеш мало око функција?
- Слушај, ти, ја сам функцијама показивао лакат још '68. и не намеравам сад то да мењам.
- Добро је, ћале, искулирај, вратиће се опет осам шездесет. Ја мислио на тригонометријске функције. Заборави, попиј пиво.
- Е, тако.
Osim velikih istorijskih i nacionalnih zabluda, podložni smo i onim „sitnijim”, ali koje nam određuju svakodnevicu. „Ne valja da se sedi na kućnom pragu, posebno kad grmi”, „Hleb od 500 grama je opšteprihvaćen pod nazivom kilo hleba”, „Ne valja da se zviždi u kući, to privlači miševe”, „Ne valja da se otvara kišobran u kući”, „Žvakanje žvaka može da deformiše vilicu”, „Ma koliko vruće i zagušljivo bilo, ne otvarati prozor, ubiće promaja”, navode na popularnom internet portalu „Vukajlija” niz sujeverja i zabluda našeg naroda.
Politika · 31. Januar 2011.