Avato predstavlja zabranu ženama da stupe na tlo Svete Gore. Ovaj zakon se ne primenjuje samo na Atosu, nego u mnogim muškim pravoslavnim manastirima. Donet je 442. godine važi i dan danas, pored mnogih protesta liberalaca. Dok konzervativniji smatraju da bi se kršenjem Avata urušio identitet Hilandara koji predstavlja kolevku srpskog pravoslavlja.
Pravilo je uvedeno i da žene ne bi remetile život monaha.
Sveti Antonije u svojim monaškim pravilima kaže:
"Ne dopusti da ti se približi žena, ni u kom slučaju, niti da uđe u dom tvoj, jer istovremeno dolazi iskušenje bluda."
Kada pitate dva čoveka o nečemu, dobićete više od dva mišljenja. Na toj osnovi je stvoren Vukajlija. Rečnik slenga i idioma.
Kompjuterska Biblioteka · 7. Maj 2009.
uf! ovo je bilo iskušenje.+
+ Поучно, поучно... ; )
харе један од школованијих овдје :)))
Jelena, žena cara Dušana je bila u Hilandaru, jedina ona...
Bilo je kršenja "Avata" kroz istoriju, nije samo ona, duduše nju su nosili, ona nije dodirnula zemlju Svete Gore.
To nisam znala, a nisam znala ni za druge žene, a ne mogu da se setim razloga zbog koga je i ona otišla na Atos.
"Догађај из 442 године одредио је такозвани Авато, закон по којем се особама женског пола забрањује приступ на Атос. Наиме кћерка Теодосија Великог, принцеза Плакидија посетила је манастир Ватопед али се том приликом из иконе Пресвете Богородице зачуо глас који јој је саопштио да одступи. Овај Закон примењује се до данас, а кршен је у неколко наврата током бурне историје, дешавало се да су поједине жене покушавале да кришом ступе на забрањено им тло. Поред принцезе Плакидије и царица Јелена је боравила у близини манастира Хиландара у периоду док је Србијом владала куга. Приповеда се да она није стала на тло Свете Горе већ је ношена у носиљкама које су се у то време користиле за ношење владара.
Од некога сам чуо да је почетком ХХ века једна француска новинарка прерушена у монашку одећу ушла на Свету Гору али чим је откривена одмах је протерана."