Ђетићки жаргон. У пренесеном значењу имати тежак задатак али извршити га на прави начин уз велике губитке. Наиме позната је надалеко Мојковачка битка у којој су Црногорци јако искрварили а најпосле приграбили ловорике. Црногорчад млада су на Бадње вече, шестог јануара 1916. године, пружили јак отпор и побиједили моћне Аустроугаре близу Мојковца и тиме спречили исте да нападну српску војску која је почела повлачење преко Албаније. Иако приучени и без много муниције, слабо одевени са фесовима по јануарској зими, пресекли су Аустроугарску чету и изашли као победници. Млађи брат са Јадрана је сачувао и бранио рањеног старијег са истока. Сердар свих сердара, Јанко Вукотић био је главнокомандујући и одлучни стратег који је осујетио сваки даљи план Аустоугарске.
Црногорци воле да се сете славних дана, сваки је чукундеда данашњег Ђетића био у тој бици и пролио пенушава, врела крвца. И дан данас, Црногорци проливају ту ''јуначку крв'' суочавајући се са проблемима који их тиште.
1: Дедер момак, донеси ми 3 лежаљке, ево ти 14 евра немам више.
2: А не мере то тако, вала 20 еура су ти три лежаљке, није ред да се свађамо!
1: Ма море, узео си ма на пракинг 10 еура, шта више оћеш, све сте напумпали ко да је Сан Тропе а не Будва, немој да ме нервираш, него трк по те лежаљке и узми што ти се нуди.
2: Ама, чу ли ти шта сам ти река? Само дваес' еура оћу! А ово ти је боље од тог Сен Тропеза, јака сте ми ви београдска господа!
1: Мурш по лежаљке!
2: Видећеш ти мене јадан!(одлази)
(после 10 минута)
2: Ево ти твоје лежаљке, а сад дај новце.
1: Имаш 14 евра и мичи се.
2: Знаш да нећемо тако, ја сад искрвавео више него на бој на Мојковцу док сам их донео, моро' сам се попет горе на брдо да их скинем, овдје доље није било ниједна, сунце ме пукло углаву. Хоћеш да погинем? Него 20 евра или бјежи са плаже па лежи на стену и сунчај се!
1: (баца 20 евра) Е мој ђетићу, јак си ми јунак кад тако млад немаш снаге да се попнеш 100 метара горе, само запамти кад ћу да ти дођем опет, а онда ћеш ти мени на ноге у Београд...
Štek je dobro sakriveno mesto. Varijacija ima bezbroj: recimo štek-ocene su „isključivo dobre ocene koje se čuvaju za ‘ne daj Bože' situacije, odnosno period kada pljušte kečevi“, piše jedna vukajlijašica. Tako će iskusni školarac prećutati roditeljima da je dobio peticu, a to će im saopštiti tek kada dobije i nekog keca – da bi ublažio negativni efekat.
Deutsche Welle · 29. April 2011.
охохохо.. +++ *
целу сам је прочитала, што ми се ретко дешава кад су овако дуге дефиниције у питању :)
хвала :)
па и није нешто дуга ал јесте, треба ишчитати
Bio prađed Bele tamo! Doduše nije krvcu prolio. Sad, šta je radio ko bi to znao :)
Одлична, пишај по алавим Црногорцима! +++
хвала момци :)