Super, super, superlativ od GUŽVA.
Unutrašnjost gradskog autobusa.
-gužva,
-krkljanac,
-tutma,
-kalakurnica!
Kalakurnica brate, izuše me.
Kalakurnica je izraz odomaćen u predratnoj Šumadiji i objašnjava neki socijalni entitet kao što su zadruga, selo, opština, država ili pak običan vašar, slava ili sedeljka u kojima su se pobrkale vrednosti i značenja do mere da za njih može da se kaže kako se „više ne zna ko tu koga... i zašto“.
Reč kalakurnica je nastala od turske reči kal, koja označava jalovinu ostalu posle topljenja rude (obično blato), odnosno reči kalafat koja znači nesolidan rad, fušeraj i domaćeg termina: kurnica, koji je sasvim precizno objašnjen još u Vukovom Rječniku. Pisac čuvene „Knjige o Milutinu“ povodom raspadanja Jugoslavije izjavio pokazujući palcem vrhove ostalih prstiju: „Sinovac, bolje je ovolipacno prave države, nego ona kalakurnica!“ Međutim, ako je kalakurnica kao termin izgubljena u savremenom jeziku, pojam, odnosno praksa koju on objašnjava, ne samo da nije iščezla nego kao da dobija sve novije i bogatije oblike i sadržaje. 13.06.2018.
Osim velikih istorijskih i nacionalnih zabluda, podložni smo i onim „sitnijim”, ali koje nam određuju svakodnevicu. „Ne valja da se sedi na kućnom pragu, posebno kad grmi”, „Hleb od 500 grama je opšteprihvaćen pod nazivom kilo hleba”, „Ne valja da se zviždi u kući, to privlači miševe”, „Ne valja da se otvara kišobran u kući”, „Žvakanje žvaka može da deformiše vilicu”, „Ma koliko vruće i zagušljivo bilo, ne otvarati prozor, ubiće promaja”, navode na popularnom internet portalu „Vukajlija” niz sujeverja i zabluda našeg naroda.
Politika · 31. Januar 2011.