Sinonim za borilačke veštine. Uglavnom se veština nekog karatiste rangira bojom pojasa koji ima. Početni je beli. Zatim idu žuti, crveni, zeleni, plavi, braon i na kraju crni. Posle toga postaje se master. Njegovo znanje definiše se danima. Crni pojas I dan, II dan... Najveći broj onih koji krenu na karate obično ne doguraju dalje od belog pojasa.
Kada neko spomene da je dogurao do braon pojasa u karateu to izaziva opšti rispekt. Onaj ko kaže da ima crni obično je folirant.
Popularan borilački sport kod nas. Za pojedine ljude i jedini borilački koji se može trenirati.
- Pozdrav brate, šta ima?
- Evo ništa, idem na trening.
- Šta ti ono beše treniraš?
- Tekvondo.
- Brus li, ovo-ono, karate crni pojas heheh...
- Brate, tekvondo. I nije Bru...
- I koji pojas furaš? Jel crni?
- Crveni .
- Hahaha. Pa tebe bi i moja baba prebila.
- Ali crveni pojas je u tekvondou tik ispod crnog. Jos ide sa crnom tra...
- Daj ne seri brate, samo crni u karateu vredi. Kada ga već treniraš, onda to radi ko svet.
Množina riječi "karata", koja (sjetih se, djeci iz mog rodnog sela) označava karakterističan položaj ruke i prostorni raspored prstiju na istoj. Radi se o dlanu koji je ispružen u bruslijevskom maniru, prsti grčevito, loktajtovski slijepljeni jedan uz drugi, palac blago povijen prema osnovi kažiprsta.
Klinjo A: Vrati loptu *gadost*gadost*gadost*
Klinjo B: Ne dam *gadosti o članovima porodice*
Klinjo A: E pa onda ću te udarit karatom.
Definiše se sve i svašta. Tako se mogu pročitati definicije baksuza, alapače, čitulje, smrti, rezervoara za smeh, kolateralne štete, Živojinović Velimira, zvanog Bate, dnevne svetlosti, gospođe džem!, Brus Lija… „Je l’ ti puši ćale?”, „Je l’ mogu u WC?”, „Chuck Norrisisati” i još mnogo toga može se naći na ovoj internet stranici. Zato ne iznenađuje što se mnogi kad jednom dođu, ponovo vraćaju na nju. Neki čak postaju i zavisnici, pa traže od moderatora da ih banuju, poput jednog studenta koji je zahtevao da mu zabrane pristup na nedelju, dve dana da bi mogao da uči.
Status Magazin · April 2009.