Likovni kritičari

melkijades 2010-03-13 14:55:02 +0000

Ljudi koji su i sami nastojali da budu umetnici, ali pošto im radovi nisu bili naročiti, i slikanje im baš i nije išlo od ruke, bacili su se na kritiku tudjeg dela (nije svuda tako, ali u našoj zemlji uglavnom je takav slučaj). Pošto se naš živalj sve manje razume u umetnost, oni koji imaju para da danas kupuju slike, nastoje da pogledaju kakve kritike je dobio autor dela koja su ih zainteresovala, i šta kritičar kaže u vezi cene, kvaliteta i umetničke vrednosti. Ako se kritičaru baš i ne dopadaš, ili si mu se nešto zamerio, može dosta negativno da utiče na prodaju tvojih slika.

Zahvaljujući kritičarima, salonsko, jeftino uramljeno djubre se prodaje i po 50 000 dinara, a ona malo veća platna i po 70 - 80 000, iako ulični umetnik koji svoje slike prodaje na ćošku galerije ima mnogo bolje radove, koje prodaje da bi se prehranio.

2
36 : 1
  1. Kod nas je likovna kritika slikara do 1950te prepisivacka, a posle 50te marketinska.
    Najpoznatiji nasi slikari, skolovani u inostranstvu (Minhen, Pariz, Prag, Bec, Budimpesta) u vreme dok kod nas nije bilo Likovne Akadije su uglavnom radili prema stranim uzorima i bili interpretatori, a manje kreativni (cast izuzecima), a ovde su postajali prvi profesori novim generacijama, i po automatizmu su danas i najznacajnija imena...
    S druge strane, oni originalni i ispred vremena gotovo su neprimeceni.
    Recimo, u svetu su najpoznatiji i najtrazeniji nasi umetnici koji su ovde jedva i bili poznati za zivota:
    Sava Sekulic, Ilija Bosilj, Micic(Zenitista) koji su bili ispred svog vremena...
    Na aukcijama u inostranstvu postizu visoke cene, a kod nas tek sad radi naknadna pamet...

Omiljeno za [1]

Najnovije definicije

Rekli o sajtu

Osim velikih istorijskih i nacionalnih zabluda, podložni smo i onim „sitnijim”, ali koje nam određuju svakodnevicu. „Ne valja da se sedi na kućnom pragu, posebno kad grmi”, „Hleb od 500 grama je opšteprihvaćen pod nazivom kilo hleba”, „Ne valja da se zviždi u kući, to privlači miševe”, „Ne valja da se otvara kišobran u kući”, „Žvakanje žvaka može da deformiše vilicu”, „Ma koliko vruće i zagušljivo bilo, ne otvarati prozor, ubiće promaja”, navode na popularnom internet portalu „Vukajlija” niz sujeverja i zabluda našeg naroda.

Politika · 31. Januar 2011.