Najnoviji način uzimanja love od siromašnih građana navučenih na kockanje, klađenje i svaki sličan oblik igara na sreću.
Kao i svakog običnog dana, sedeo sam posle obilnog ručka pred televizorom, udobno zavaljen u svoju fotelju.
Iz laganog dremeža me je trgnuo ženski glas koji mi je nudio tri puta dnevno po hiljadu evra. Otvori sam oči. Isti glas mi je rekao da mogu osvojiti i glavnu premiju od peeeeeet hiljadaaaaa evraaaaaaaaaa ako pošaljem poruku na broj taj i taj. Sav radostan hvatam svoj mobilni i u transu radim što mi je rečeno.
Stiže mi poruka zahvalnosti, a za njom i ona druga u kojoj mi žele više sreće u sledećem izvlačenju.
Hvatam telefon u nameri da ih pozovem i kažem da to nije u redu. Da mi je novac potrebniji nego nekom tamo i da sam izgubio posao, da nemam nikoga ko bi mi pomogao da nađem drugi posao, da niko ne želi da zaposli debelog čoveka i da nemam baš, baš nikoga ko bi mi pomogao u životu.
Sve znam šta želim da im kažem, ali..
Ali ljubazan ženski glas mog mobilnog operatera mi ljubazno saopštava da na kartici nemam više kredita te stoga ne mogu da obavim željeni poziv.
Bacam telefon koji se razbija na sitne komade.
Dolazim k sebi i shvatam da nemam para da kupim sebi drugi mobilni.
Ponovo se zavaljujem u svoju fotelju i razmišljam o tome kako bi bilo kada bih dobio novac u nekoj igri na sreću. Život bi mi bio lep da lepši ne može biti.
Zadremao sam ...
Ako niste pogodili ko sam, sada ću vam reći.
Ja sam onaj debeljko iz reklame za Mobtto, a reklamu sa mnom su snimili samo dok nisam poslao SMS kojim su mi ispraznili račun na kartici.
Štek je dobro sakriveno mesto. Varijacija ima bezbroj: recimo štek-ocene su „isključivo dobre ocene koje se čuvaju za ‘ne daj Bože' situacije, odnosno period kada pljušte kečevi“, piše jedna vukajlijašica. Tako će iskusni školarac prećutati roditeljima da je dobio peticu, a to će im saopštiti tek kada dobije i nekog keca – da bi ublažio negativni efekat.
Deutsche Welle · 29. April 2011.