Tradicionalno lamentiranje starijih ženskih članova rodbine nad rastućom razdaljinom grana u porodičnom stablu, usled koje postoji neverovatna mogućnost da se dvoje mladih rođaka negde sretnu i zaljube (babe to nikad ne zovu pravim imenom). Dok je u selu to skroz smislena i česta pojava, usled kruga ljudi omeđenog rodbinom, u dalekom velikom gradu je slabo moguće. Ipak, bapski strah samo raste pominjanjem dalekog velikog grada.
Zbog dugih istorija porodično familijarnih odnosa, ovo je često jedini razlog upoznavanja rođaka sa različitih krajeva porodičnog stabla, koliko god se ta dva kraja mrzela..
Prema principu španskih serija, što je manja šansa da se to dvoje sretnu, babama je sve logičnije da se to stvarno desi.
Ispracaj rodjaka u vojsku, skupile se babe pod šatrom, ponosno pokazuju unučiće i upoznaju ih..
- "Moj Mirko je junak, ima već 16, i on će u vojsku skoro, pa da ga ženimo i njega, samo to da baba dočeka!"
- "A moja Danica, luče babino, dvaes druga, studira u Beograd, samo nikako da nađe dobrog momka, nema dete sreću"
- "Kuku, pa ne znaju se deca, a mogli su da se sretnu negde.. daj da ih mi upoznamo na vreme!"
Osim velikih istorijskih i nacionalnih zabluda, podložni smo i onim „sitnijim”, ali koje nam određuju svakodnevicu. „Ne valja da se sedi na kućnom pragu, posebno kad grmi”, „Hleb od 500 grama je opšteprihvaćen pod nazivom kilo hleba”, „Ne valja da se zviždi u kući, to privlači miševe”, „Ne valja da se otvara kišobran u kući”, „Žvakanje žvaka može da deformiše vilicu”, „Ma koliko vruće i zagušljivo bilo, ne otvarati prozor, ubiće promaja”, navode na popularnom internet portalu „Vukajlija” niz sujeverja i zabluda našeg naroda.
Politika · 31. Januar 2011.
luce babino, nego sta :) :)
Od baka je i ostao obicaj u nekim krajevima da se unuci rano zene,da baka dozivi....
vrh (y)
+++